LED LCD, OLED ve plazma karşı karşıya!

Hangi ekran, hangi alanda daha iyi? OLED'i beklemeye değer mi? İşte cevaplar...

Kontrast oranı, çözünürlük ve motion blur

Kontrast oranı, çözünürlük ve motion blur

Kontrast oranı
Kazanan: OLED
Kaybeden: LCD

Kontrast oranı, ekrandaki resmin en parlak bölümüyle en karanlık bölümü arasındaki farktır ve resim kalitesinde büyük rol oynar. Yüksek kontrast oranına sahip ekranlar, daha yüksek "derinliğe" sahip, daha gerçekçi görüntüler sunarlar.

OLED ekranlar pikselleri kapatabildiğinden efektif olarak sınırsız kontrast oranına sahiplerdir. Dolayısıyla bu alanda herhangi bir plazma veya LCD'den daha iyilerdir.

Local dimming LCD'lerin kontrast oranına katkıda bulunsa da en iyi plazmalar kadar iyi görünmesini sağlayamazlar.

Çözünürlük
Kazanan: LCD
Kaybeden: Plazma

LCD'nin piksellerini küçültmek, plazmadakileri küçültmekten daha kolay bir iştir. İmkansız olmasa da 4K plazmaları görme ihtimalimiz düşük. Panasonic ve Sony'nin 4K OLED prototiplerini ise görmüştük.

Motion blur
Kazanan: Plazma
Kaybeden: LCD ve OLED

LCD ve OLED ekranların çeşitli işleme seçeneklerini kapattığınızda nesneler hareket sırasında "motion blur" adı verilen bozulmaya uğrarlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

arkadaşlar ekranın geleceği oled ekran olarak gösterilsede, oled %100 digital görüntü veriyor, insanoğlu vücudunun yaratılımı gereği; insana en uygun teknoloji analog teknolojidir. digital teknoloji insana uzak soğuk bir teknolojidir, bu yüzden plak dvd`den bile çok daha iyi ses verir (inanmayanlar bu konudaki bir uzmana sorsun), televizyonda o tüplü televizyonları artık kullanamayacağımıza göre; crt ekrana en yakın görüntü veren ekran plazma ekrandır, çünkü plazma ekran crt ekran gibi gazla çalışır.

@25 Kas 2013 01:04 merhaba uranüslü. hava soğuk mu oralarda?...

@25 Kas 2013 16:01 kendini dünyalı zanneden, sağa sola uranüslü diyen ama asıl kendi uranüs`lü olan salağın hikayesini duydun mu?

@25 Kas 2013 01:04 CRT ve plaklar hakkında haklısın ama "plazma crt'ye yakındır plazma alın" tabiri yanlış olmuş hocam.. crt en kaliteli görüntüyü verir doğru ama şu andaki yayınlar ve teknolojiye bakılırsa lcd led oled çağındayız

Bence en iyisi TÜPLÜ OLANLAR KARDAŞ

Motion blurda kazanan plazma tazeleme hızında kaybeden plazma ahaha sizin yapacağınız bilgilendirme bu kadar olur...ismi türkçe olunca olay değişmiş :P

Abi resimdeki kızın ismini verin yeter..

Yorumlar fena değil ama eksik.Tv seyrederken en önemli özelliklerden biride tepkime süresidir.2ms tepkime süresine sahip ekranlar görüntüyü akıcı ve pıxel kaybetmeden aktarır.Ama çoğu tv ler ne yazıkki 5ms tepkime süresine sahip.

Plazma tv ler lcd tv ler ile karşılastirilamaz,oled tv ler birçok yönden üstün gozukebilir,ancak gerçeklik duygus unda plazma tv ye hiçbiri yanasamaz.

Ben de plazmacıyım...led tv ler arkadan ışık yansıtmalı olduğu için ekran parlak olabilir fakat renkleri gerçeği gibi gösteremezler bu durum kısaca şöyle özetlenebilir beyaz boyalı duvara kırmızı veya siyah boya sürdüğünüzde duvar tam siyah veya kırmızı hiçbir zaman olmaz ...ama plazmada bu durum farklı orijinaline yakın siyah kırmızı istiyorsan plazma tv kullanacaksın gece film izlemek müthiş güzel oluyor...ama dezavantajı gündüz evin pencerelerini ekranda görüyorsunuz...

Saçma sapan bir kıyas plazma led lcd den her konuda daha iyi sarfiyat hariç siyah seviyesi olarak oled plazmadan daha iyi fakat görüntüleri animasmon gibi doğal şu red kameraların çektiği görüntüye en yakın plazma led de neymiş gölge yok bizim millet canlı görüntüyü kaliye sandığı için plazmayı beğenmedi

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir