LED LCD, OLED ve plazma karşı karşıya!

Hangi ekran, hangi alanda daha iyi? OLED'i beklemeye değer mi? İşte cevaplar...

  • Zeynel A. Öztürk

Tazeleme oranı, izleme açısı ve enerji tüketimi

Tazeleme oranı, izleme açısı ve enerji tüketimi

Tazeleme oranı
Kazanan: Plazma, OLED, LCD

Plazmanın tazeleme oranlarını LCD ve OLED'le karşılaştırmanız mümkün değildir, çünkü resmi çok farklı şekillerde oluştururlar.

İzleme açısı
Kazanan: Plazma
Kaybeden: LCD

Neredeyse tüm LCD'ler, tam karşısına oturmadığınızda daha kötü görünürler. Kontrast oranı, bazı durumda renkler, farklı açıdan bakıldığında kaybolabilir. Plazmalarda böyle bir durum yaşanmasa da bazı modeller, sahip oldukları özel kaplamalar nedeniyle çok uç açılarda bozulmaya yol açabilirler.

Şu anki OLED TV'ler kavisli olduğundan onlara çok yandan baksanız bile diğer taraftaki görüntüyü göreceksinizdir. Yan taraftan baktığınızda görüntü kalitesinde bir miktar kayıp yaşanabilir, ancak bu LCD'lerdeki kadar çok değildir.

Enerji tüketimi
Kazanan: LED LCD

Bazı LED LCD'ler, en düşük güç tüketimine sahipler. Ancak bazı plazma modelleri, aynı boyuttaki LCD'lerden daha düşük güç tüketimine sahip olabiliyorlar. OLED'ler daha verimli hale geldikçe güç tüketiminin de azalmasını bekleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

arkadaşlar ekranın geleceği oled ekran olarak gösterilsede, oled %100 digital görüntü veriyor, insanoğlu vücudunun yaratılımı gereği; insana en uygun teknoloji analog teknolojidir. digital teknoloji insana uzak soğuk bir teknolojidir, bu yüzden plak dvd`den bile çok daha iyi ses verir (inanmayanlar bu konudaki bir uzmana sorsun), televizyonda o tüplü televizyonları artık kullanamayacağımıza göre; crt ekrana en yakın görüntü veren ekran plazma ekrandır, çünkü plazma ekran crt ekran gibi gazla çalışır.

@25 Kas 2013 01:04 merhaba uranüslü. hava soğuk mu oralarda?...

@25 Kas 2013 16:01 kendini dünyalı zanneden, sağa sola uranüslü diyen ama asıl kendi uranüs`lü olan salağın hikayesini duydun mu?

@25 Kas 2013 01:04 CRT ve plaklar hakkında haklısın ama "plazma crt'ye yakındır plazma alın" tabiri yanlış olmuş hocam.. crt en kaliteli görüntüyü verir doğru ama şu andaki yayınlar ve teknolojiye bakılırsa lcd led oled çağındayız

Bence en iyisi TÜPLÜ OLANLAR KARDAŞ

Motion blurda kazanan plazma tazeleme hızında kaybeden plazma ahaha sizin yapacağınız bilgilendirme bu kadar olur...ismi türkçe olunca olay değişmiş :P

Abi resimdeki kızın ismini verin yeter..

Yorumlar fena değil ama eksik.Tv seyrederken en önemli özelliklerden biride tepkime süresidir.2ms tepkime süresine sahip ekranlar görüntüyü akıcı ve pıxel kaybetmeden aktarır.Ama çoğu tv ler ne yazıkki 5ms tepkime süresine sahip.

Plazma tv ler lcd tv ler ile karşılastirilamaz,oled tv ler birçok yönden üstün gozukebilir,ancak gerçeklik duygus unda plazma tv ye hiçbiri yanasamaz.

Ben de plazmacıyım...led tv ler arkadan ışık yansıtmalı olduğu için ekran parlak olabilir fakat renkleri gerçeği gibi gösteremezler bu durum kısaca şöyle özetlenebilir beyaz boyalı duvara kırmızı veya siyah boya sürdüğünüzde duvar tam siyah veya kırmızı hiçbir zaman olmaz ...ama plazmada bu durum farklı orijinaline yakın siyah kırmızı istiyorsan plazma tv kullanacaksın gece film izlemek müthiş güzel oluyor...ama dezavantajı gündüz evin pencerelerini ekranda görüyorsunuz...

Saçma sapan bir kıyas plazma led lcd den her konuda daha iyi sarfiyat hariç siyah seviyesi olarak oled plazmadan daha iyi fakat görüntüleri animasmon gibi doğal şu red kameraların çektiği görüntüye en yakın plazma led de neymiş gölge yok bizim millet canlı görüntüyü kaliye sandığı için plazmayı beğenmedi

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir