LCD'ye hayat öpücüğü: Ölü pikselden kurtulun

CHIP Online, LCD'lerde sıklıkla görülen ölü piksel probleminden nasıl kurtulacağınızı açıklıyor.

LCD'ye hayat öpücüğü: Ölü pikselden kurtulun

'Ölü piksel' kavramı LCD'lerde görülen hemen her piksel hatasına verilen isim olsa da, gerçekte durum pek de öyle değildir. Birbirinden farklı olan bu piksel hatalarını sıcak piksel, ölü piksel ve takılmış piksel olmak üzere üç kategoriye ayırabiliriz.

Ölü piksellerin nasıl ortaya çıktığını anlamak için ise öncelikle herhangi bir LCD'nin çalışma mantığının nasıl olduğunun da iyi bilinmesi gerekiyor.

İlk olarak tüm renk tayflarını oluşturabilmek için, her bir pikselim kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere üç alt pikselden oluştuğunu söyleyebiliriz. Bu alt piksellerin tümünde bir problem meydana geldiğinde ise piksel tamamen siyah görünecektir.

Bu alt piksellerden herhangi biri ya da ikisi açık konumda olduğunda, ekran üzerindeki piksel de kırmızı, yeşil, mavi, sarı, sayen (gökyüzü rengi) ve mor noktalar şeklinde görülür(hangi alt piksellerin çalışmadığına bağlı olarak). Bu piksel hatası, 'takılmış piksel' kategorisine girer.

Takılmış piksellerin onarımı

Ölü pikseller ise ekrana görüntü vermeyen piksel ya da alt piksel olarak tanımlanır. Bu tip pikseller her zaman siyah renkte görünür ve şunu da eklemeliyiz ki LCD panelleri popüler olmaya başladığı yıllarda, takılmış ve ölü piksellerin sıklıkla görüldüğü bir gerçek.

Hatalı piksel sayısının artmasıyla birlikte monitörün değeri de aynı bağlamda düşme eğilimine girer; zira ISO 13406-2 standardı, her bir LCD için oluşabilecek maksimum piksel hatasını belirlemiş ve sınır koymuştur.

Takılmış piksellerin onarımı

Takılmış pikseller genellikle üretim hatasından kaynaklanan hatalardan meydana gelir. Birçok durumda, bu yönde geliştirilmiş herhangi bir yazılımı kullanarak ya da doğrudan kullanıcının müdahelesiyle bu tür piksellerin onarılması mümkün.

Doğrudan müdahele yönteminde ekranın bu tip piksellerden etkilenmiş olan yüzeyine bir kalemin arkasında bulunan silgiyle hafifçe baskı uygulanması söz konusudur. Silgiyle ekran yüzeyine yapılan bu baskılar neticesinde ekranın içinde yer alan sıvının panel boyunca hareket ettirilmesi sağlanabilir.

Ancak şu konuya dikkat çekmekte fayda var: Yaptığınız bu işlemin her zaman işe yarayacağını söylemek mümkün değil. Aksine, bazı durumlarda bu yöntemlerin kullanılmasıyla birlikte takılmış piksellerin sayısının daha da artması ya da ekranın yüzeyinde bulunan hatalı piksellerin bir başka noktaya taşınması ihtimal dahilindedir.

Ölü pikseller, genellikle transistörün tamamen bozulduğu anlamına gelir ve onarılması pek mümkün değildir. Sıcak pikseller (hot pixel) ise tamamen üretim hatasından meydana gelebilir ve bu piksel hatalarının onarılması, takılmış piksellerde olduğu gibi çoğunlukla mümkündür; ancak bu işlemin kesinlikle işe yarayacağını bu durumda da söylemek oldukça güç.

Daha fazla yardım

Eğer takılmış ya da ölü piksele sahip bir LCD ekrana sahipseniz, öncelikle daha önce bahsettiğimiz yazılım çözümünü denemenizi öneriyoruz. UDPixel ve JScreenFix isimli araçlar, tam bu noktada imdadınıza yetişebilir.

Eğer ekranınız yeniyse ve hatalı piksellere fazlasıyla sahipse, bu tip durumlarda üretici firmayla görüşmek en akıllıca çözüm olacaktır. Böylece bozuk piksellere sahip olan monitörünüzü kolayca yenisiyle değiştirebilirsiniz.

Şimdi isterseniz UDPixel ve JscreenFix isimli yazılımlarının nasıl kullanıldığına bir göz atalım.

1. Piksel yöntemi

UDPixel, ekranınız üzerindeki renkleri değiştirerek sorunlu pikselleri tespit etmenize ve bu pikselleri onarmanıza yardımcı olur. Eğer bu yazılımca herhangi bir bozuk piksel tespit edilirse, onarma işlemine hemen geçebilirsiniz.

Download: UDPixel

2. Tarayıcı yöntemi

Bir tarayıcı penceresi altında çalışan JscreenFix'in sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için Java Runtime'ın da bilgisayarınızda bulunması gerekiyor. İşlemi yapmak için önce JscreenFix'in web sitesine girin ve F11 ile tam ekrana geçtikten sonra tarama işlemini başlatın. Ancak bu işlem en az bir saat süreceğinden, sonuçları alana kadar bilgisayarınızı kendi haline bırakmanız gerekiyor.

Download: JscreenFix

3. Silgi yöntemi

Bazı durumlarda takılmış alt pikseller sadece ekran yüzeyine silgi gibi yumuşak nesnelerle hafifçe baskı uygulayarak ortadan kalkabiliyor. Ancak daha önce de dile getirdiğimiz gibi, bu işlemin piksel sorununuzu kesinlikle ortadan kaldıracağını söyleyemiyoruz.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 42 Yorum

onarma işlemi nasıl yapılacak biraz daha ayrıntılı anlatır mısınız

Donanım hatası olan ölü pikseli,yazılımla onarmak mümkün değildir diye biliyorum?

Reklam yapmak istemiyorum ama philips monitörümü 3 senedir günde en az 10 saat çalıştırıyorum. Hiçbir piksel sorunu vs. yapmadı. Bu sorun biraz da eski çıkan monitörlerde kaldı.

Başlıkla konu içeriği arasında alaka yok.Ölü pixellerde nnasıl kurtulunuyor ?????? Çözüm altında önerilen sadece silgi yöntemi ve onuda denemeyin diye yazmışlar

yani hiç bişi anlamadım ya neyse.

bir kaçtane ölü piksel o kadar da sorun olmaz sanırım. Fakat Fotografçılık ile uğraşan biriyseniz ciddi derecede gözünüze takılabilir. Bu yüzden LCD monitör alırken dikkat etmek lazım demekki.

kısaca lcd de piksel hataası üretim nadir de olsa cihaz kullanıldıkdan sonra çıkar düzelmek yerine daha kötü olabilir bu nedenle kısaca düzelmeyiz desek daha iyi kendimizi kandırmayalım bir pikselde üç ana renk bulunmakda zaten en ufak orantısızlık arıza sebebidir

çok şükür böyle bir derdimiz yok ama ölü pikseli olan arkadaşlara bu haber başlığının zerre faydası olacağını sanmıyorum.ha faydası şöyle var.acaba ölü pikselimi düzeltebilirmiyim diye kafalarını kurcalayan düşünceden bu haberle kurtulmuş oldular.nedeni gayet açık.çözüm yok :S

Yeni satın aldığım 46 inch Sony Bravia 46W5500 televizyonumda 1 adet sinir bozucu takılmış pixel var. Servis 12 adetten fazla ölü / bozuk pixel varsa değiştiebileceğini söylüyor (12!!!) Yazıdaki yöntemleri denedim, ancak değişen bir şey yok. Keşke başka marka alsaymışım...

@techmania Ooooha 12 ölü pixel olursa bidaha o markaya yaklaşmam o ne öyle ya yuh yanlış hatırlamıyorsam Türkiyede yasal olarak en fazla 5 ölü pixel izni var bunu geçerse değişim yapmak zorunda

@05 Eylül 2015 14:25 samsung synmaster 2233 var elimde tam 33 tane ölü piksel var

ölü piksel garantisi verilen ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederim

Ölü piksel ile karşılaşmak istemeyenler alırken ölü piksel garantisi arasınlar.Yani bir tane dahi bile çıksa garanti kapsamına giriyor ve başınız ağrımıyor.Ben garanti veren philips marka aldım.Satıcılar o kadar özellik sayarken nedense bu konuları atlıyorlar.Eve gelip açtığınızda ise süprizle karşılaşabiliyorsunuz.

Keşke ölü pixel'in ne demek olduğunu da açıklasaydınız.

bende de yeni aldığım LCD de oldu hafif vurdum hemen geri geldi :)

OHa silgi ile.

iyi güzelde...
türkiyede monitör markalarını kalite sırasına göre sıralayın deseler sanırımki bir çok kişi fhilips'i 1 yada 2. sıraya koyarlar.
evet bende bir yanlışlık yaptım tepsi-burada.com adresinden 1.5 yıl önce philips 190c lcd monitör aldım.
eve gelip kutusunu açtım.
kırık dökük çatlak patlak hasar yok.... kargonun görevi burada bitti.
fişi prize takmamla birlikte tam göbekte ( orta üst tarafta) 3 adet üst üste binmiş bence ölü piksel (özellikle siyah fonda bakınca dahada bariz yemyeşil noktalar... gerçi her halikarda görülüyor)
defalarca aldığım yere yazdım... ne olur bunu değiştirin diye ama ...
o günlerde satılan sayfanın altında kimse okumasın da görmesin dercesine küçücük yazılarla 3 piksele kadar ölü nokta dünya sıtandartlarında normalmiş yazısını bana gönderdiler.

o gündür bu gündür her açtığımda orası bana batıyor.
verdiğim paraya da güvendiğim fhilips'ede satın aldığım ve değiştirmeyen türkiyenin en güvenilir (miş) !!! tepsiburada. com satıcısınada hayır dualarımı hiç ama hiç eksik etmiyorum.

hayatınız boyunca kaç kez lcd monitör alırsınız. ben yıllarca hayalini kurduğum ve kıt kanaat biriktirdiğim parayla lcd monitörü pişman olduğum marka ve satıcıdan aldım.
bir dahamı tövbe kardeşim tövbeeeeee.
(not satıcı firma ve monitör markası bilinçli olarak yanlış yazılmıştır.)

çok isterlerse buradan kullanıcı ismime mesaj atsınlarda anlaşalım...

Pek bir işe yarar bilgi görmedim açıkçası...

Arkadaşlar aldığınız zaman,yerinde açtrıp deneyin parasıyle değilmi yahu, satıcının itiraz edeceğini de sanmıyorum.Ayrıca baktınız ölü piksel var hadi bana eyvallah kardeş deyip gidersiniz ....

Ölü piksel sorunu % 80 oranında üretim esnasında ortaya çıkar. sonradan ortaya çıkan birşey değildir. ki silgi vs yöntemlerde çok nadir işe yarar oda. tam işe yaradığından değil sadece o pixeli saklar. aynı noktaya küçük bir darbe gelirse yine sırıtmaya başlar.

bendede o markadan var fhilips arkadas artık fesatlığından nı yapıyor bilmiyorumda parmaklarını benim mönütöre cok hızlı vuruyor hesp makinalarının ekranı gibi oluyor dalgalanıyor geri düzeliyor kendi gecenlerde lcd ekran aldı markası farklı kimseye elletmiyor ama bozuldu fhilips yinede iyi marka siteden alıs veris yapmayı sevmiyorum

YAPILAMIYOR DAHA ACIK BUKADAR OLUYOR

benim lcd de ölü pixel oluştu..sonra kendiğinden kayboldu...

Cihazı deneyip almak en iyisi. Bu yüzden ölü pixel garantisi olmayanları netten almak çok riskli.
Bazı bayilerde de önce ödemeyi yapıyorsunuz, sonra ürün getirtiliyor; Ya ölü pixelli ürün gelirse ne olacak? Parayı da vermişseniz nasıl geri vereceksiniz?
Az para değilki. Almayı düşündüğüm LCD tv 1500 TL civarında. En iyisi acele etmeden gözüle görüp deneyerek almak...

bizde bir kere oldu sonrasında geçti ama bugün annem monitörü biraz bastırarak silmiş galiba yine çıktı ortaya ...

ya arkadaşım allah razı olsun sizden ovaladım bastırdım inanılmaz ama gitti ya valla saolun :D

benim fullhd benq monitör 2009da aldım 4yıllık monitörün ilk 3 yıl tek piksel hatası yoktu son 1 yıl 2kere 1 metreden arkaya üzeri halıya düştü 4-5 kere ekrana sertçe klavye çarptı ilk başta kırıldı sandım sağlam çıktı sadece sol altta dış yüzeyden yukardan bakınca 3 cm çizgisel parlama vardı şimd hiç darbe yemeyen sağ üstte bir ölü orta üstte 1 takılı arada belliolan piksel var yılldardır ilk piksel sorunlu panel oda darbeden philips 42pfl4307k/12 tv var oda sorunsuz 7 aydır tek sorun yok

tırnağımla on kere ileri geri ovaladım, o ölüpiksel bile kaçtı gitti, bakalım geri gelecek mi :)

muhtemelen donanımsal hata benim telefonda bir işe yaramadı.

Bilgi sayarımda uzun ip seklinde ölü piksel var evde nasıl giderebilirim ve kulanıcı hatasımıdır

Benim ekranda 1 tane vardı kayboldu nasıl oldu bu..

Teşekkürler monitörü silgiyle dövdüm ve artık ölü piksel dirildi !

bende bi tane led tv alacaktım araştırdım ölü piksel sorunu kafamA takıldı o kadar para veripte ölü piksel çıkma ihtimali yüksekse napayım şimdilik beklemedeyim

bilgilendirdiğiniz için teiekkürler

Aldığınız ürünü orda açıp bakmak mümkün olmadığı gibi eve gelen kargoyu da servis açacak yoksa garantisi bozulur diyorlar lg yi asla tercih etmeyin aldigim her iki tvde hasarlı çıktı şimdi Pixellerle tv keyfi bir harika :(( değişim yapmıyorlar satincaya kadar guluyorlar yüzünüze sorun da kimseyi bulamiyorsunuz ne teknosa ne lg muhatap yok ...

kalemin ucundaki silgiyle hafiften baskı yaptım azalyor çok teşekkürler

Ölü pikselleri yazılımla yokedebiliriz mesela benim windows kullandığım bilgisayarım 2 adet ölü (takılmış) piksel bulunurken macOS'a geçince onlar kayboldu (hackintosh denen birşey var)

Piksel ekranı oluşturan binlerce noktacıkların adıdır.Piksellerin her biri kırmızı mavi yeşil ışıklardan oluşurki bu ışıklardan bir veya ikisi çalışmassa tembel piksel denir.Bu tür pikseller zamanla yada ekran üzerine yapılan yumuşak masajlarla düzelebildiği gibi hiç düzelmeyebilirde. Ölü pikselde ise bu üç renkte çalışmadığı için siyah nokta şeklindedir ve asla düzelme imkanı yoktur.

Bu yöntemi bulanı tebrik ederim iki tane sıkışmış piksel vardı büyük olanı silgiyle gitti. Ama çok bastırınca ölü pikseller 1 ken 2 olabiliyor ama onlarda biraz uğraşınca silgiyle kayboluyor yada baya küçülüyor :)

Lg g5 cihazda denedim arkadaşlar oldu yani uçlu kalem silgi olayı. Bu sorun üretim hatasıyla olduğu gibi sonradan telefonu yere düşürdüğünüzde veya ekran hafif ezildiğindede oluşabiliyor dikkatli olun bazı sıkışmış pikseller gitmeyebiliyor bazısı hemen kayboluyor silgiyle

ssssssssssssssssssssssssssssssssssssss

arkadaşlar benimde ölü pixel sorunum vardı. sorunuma şöyle çözüm buldum rizonesoft pixel repair i indirerek ölü piksell olan yere 1 saat boyunca uygulyorsunuz ve sonra pikselleriniz yeniden canlanıyor

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir