LED beyaz dengesi, LCD ömrünü uzatıyor

ITRI, Tayvan'da LCD monitörler ve TV'lerin ömrünü uzatabilecek bir buluşun tanıtımını yaptı...

  • Halil Mollaoğlu
LED beyaz dengesi, LCD ömrünü uzatıyor

ITRI (Industrial Technology Research Institute), Tayvan'da LCD monitörler ve TV'lerin ömrünü uzatabilecek bir buluşun tanıtımını yaptı. Çoğalan sayıda ekranlar, LED arka ışığını, daha fazla aydınlık ve kontrast sağlamak için kullanıyor fakat ITRI, güncel arka ışıların 1000 saatlik kullanımdan sonra sürekli olarak soluklaşmaya başladığına dikkat çekiyor. Bunun önüne geçmek için yeni sistem, arka ışığı izliyor ve gerekli renk zenginliğini korumak için gerekli ayarlamaları yapıyor.

Enstitü, arka ışık ömrünün ne kadar uzatılabileceği hakkında bir şey söylemedi ama teknolojinin HDTV ömrünü 10-15 sene arasında arttıracağı düşünülüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Aslında beni 5 sene idare etsin yeter. 5 sene sonra sıkılırım ve başkaalırım. Ama ortalama 10-15 aolması iyi.

fiyatları arttırmazsa çok güzel bir gelişme olur

güzel gelişme. umarım en ykın zamanda kullanılmaya başlar. haber için teşekkürler

güzel ama artık lcd fazla performans vermıyor kı bu gelişme sonucundakı fiat politikası ne olacak acaba

teknoloji gelişiyor . . .

Doğrusunu söylemek gerekirse lcd monitör kullanmadığım vede hiiiiç kullanmayı düşünmediğim için pek de yararlı gelmiyor bana.
Ama diğer yandan bilgisayarının sadece monitörden (tabiki LCD) ibaret olup onunla bilgisayarının özelliğini öne çıkaranlar içinde sevindirici bir gelişme(tabi nasıl olduğunu anlar iseler)...

Oba ya katılıyorum. Fiyatı yüksek olan lcd leri daha da yüksek fiyata çıkarmassa güzel ve gerekli bir buluş. Onlarca para verip aldığımız lcd tv ve monitörlerin ömrünün uzun olması iyi birşey. Her ne kadae teknoloji hızla gelişip yeni modeller çıksada yeni bir model lcd ye ahip olunca eskisini kaldırıp atmayız heralde başka yerde kullanırız. Dolayısıyla lcd lerin ömrünün 10-15 yıl uzaması sevindirici bir gelişme.

İlk çıktığında tabiki daha pahalı olabilir(ama çok pahalı değil çünkü diğerleriyle rekabet etmesi gerekecek) ama daha sonra fiyatı normal hale gelecektir.Bu ,sadece bir firmanın bu teknolojiyi kullanması ile alakalı.Ancak büyük ihtimalle enstitü bu teknolojinin lisansını birden çok üreticiye vericek ve de yaygınlaşırsa lcd reklamlarında diğerleriyle beraber adı anılacak bir standart haline gelecektir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play