Lenovo, 6 yıl sonra ilk kez bu denli zararda

PC devi, aradan geçen 6 yıl sonunda ilk kez zarar ettiğini duyurdu. Ama PC'ler yüzünden değil...

  • Ercan Uğurlu
Lenovo, 6 yıl sonra ilk kez bu denli zarar etti!

Lenovo'da işlerin genel olarak yolunda gittiği açık. Özellikle PC tarafında her şey yolunda giderken, kısa bir süre önce akıllı telefon pazarında da kendini hissettirmeye başladığını görüyoruz. Ancak elbette bir de madalyonun diğer yüzü var. Lenovo'dan gelen habere göre, firma 6 yıl sonunda ilk kez zarar etmiş durumda.

6 yıl sonunda ilk kez tam 714 milyon dolar net zarar açıklayan Lenovo, bu zararın kaynağının akıllı telefonlar için yaptığı harcamalar olduğunu kabul ediyor. Ayrıntılarda ise Motorola'nın satın alınması noktasında yapılan harcamalar ve satılmayan ve toplam değeri 300 milyon doları bulan telefonlar olduğu biliniyor. PC tarafında ise herhangi bir sıkıntı yok. 12.2 milyar dolarlık satış yapan Lenovo, bu yıl yalnızca bu işten 650 milyon dolar kar elde etmiş.

Ancak akıllı telefonların yarattığı kayıplar nedeniyle tasarruf planları yapan Lenovo, bu planlar çerçevesinde yaklaşık 3.200 kişinin işini de kesmiş durumda. Bakalım yaşadığı bu kayıp, önümüzdeki dönemde Lenovo için ne gibi tedbirler aldıracak? Her şeye rağmen yine de akıllı telefon pazarında bu  kadar ısrarlı olacak mı, hep birlikte göreceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Telefon ları gayet güzel bence doğru yolda ilerliyor akıllı telefonlar pc leri aratmıyor mobil kullanım pc lerin sonunu getirecek

Ne işin var telefonla yap pc ni paşa paşa

bu haberi lenovo pc ile okuyorum. bilgisayarları performans olarak iyi ama kasaları dandik

lenovo s90 çok gzl telefon

Bulgara gittim 3 hafta bulgarda internet cafe kalmamis!!! Herkezde telefon.

çok sık telefon çıkarıyor ayrıca P70'de çok güzel olmuş tam fiyat performans ürünü olmuş

Lenovo teknik servislerinin ilgisizliginden ve sebepsiz yere garanti disi birakmasindan kaynaklaniyor bence Allah dusurmesin servislerine.

Bu yıl yatırım yılı...aslında zarar yok...

Çok fazla model çıkardı birden ve hepsi birbirine benziyor. Ayrıca kendi segmentinde diğer markaların modellerinden farklı hiçbir tarafı yok fiyat bile aynı. Adamlar da Lenovo alacağına Samsung alıyor. Asus Zenfone 5'i çıkardığında 2 gb rame sahip bir tlfu 699 TL'ye vererek bir ilk gerçekleştirdi ve çok tuttu. Böyle şeyler yapması lazım.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play