Lenovo'dan küçük "büyük değişiklik"

Her şey değişiyor; klavyeler yıllardır aynı. Bundan sıkılan Lenovo bakın nasıl bir değişklik yaptı?

Bilgisayarlar her geçen gün daha küçülüyor ve daha hızlı hale geliyor ama nedense bu değişimler bir türlü klavyelere yansımıyor. Pek çok üretici klavye konusunda farklı fikirlere sahip olsalar da kullanıcı alışkanlıkları ile ters düşmemek adına bu fikirleri hayata geçirmekten çekiniyorlar. Fakat Çinli Lenovo bu riski almaya karar verdi ve alıştığımız klavye düzeninde ufak bir değişikliğe gitti.

Yaklaşık 1 yıl süren araştırmalar sonucunda Lenovo'nun hayata geçirdiği değişiklikler size çok önemli gelmeyebilir. Aslında tek yaptıkları Delete ve Escape tuşlarını büyütmek. Fakat klavyede bu tarz bir değişiklik gerçekleştirmek şimdiye kadar pek kimsenin cesaret edebildiği bir şey olmadığı için önem taşıyor.

Lenovo'nun 1 yıllık araştırması 30 kişi ile yürütüldü. Ortaya çıkan ise kullanıcıların klavyede en sık kullandıkları tuşlar arasında Escape ve Delete tuşlarının bulunduğuydu. Bu iki tuş ortalama olarak haftada 700 kere kullanılıyordu. Bu yüzden Lenovo bu tuşları daha büyük yapmanın, daha kullanışlı olacağına karar verdi. Buna rağmen en başta bahsettiğimiz alışkanlık konusu hala Lenovo'yu düşündüren bir konu. Bakalım kullanıcılar yeni tuşları sevebilecekler mi?

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

yenilik işlevsel olmalı, sırf sıkıntı gidermek veya değişiklik olsun diye yapılacaksa hiç yapılmasın.

esc hiç kullanmıyorum. delete güzel olmuş

arastirma 30 kisi ile yurutulmus. :/ bu kisiler bilgisaar hakkinda deneyimli mi acaba? acemi kisiler hesaba katilmamistir buyuk ihtimalle. 30 kisiye bakip tus buyutmek bence buyuk yanlis. keske kucukte olsa sokaktakiler icinde bi anket turu veya internetten buyutulsun mu veya en cok kullandıgınız 2 tus gibi bir dha fazla kisiyle arastirma yapilsaydi.

2 tuşda bişi olmaz :)

Çok güzel olmuş..Dogru tespit en cok kullanılan tuşlardan ikiside..Bu tarz klavyelere alışmak vakit alacaktır ama görünüşü bile bi garip geliyor :)

Evet bazı tuşların büyük olması gerek.
Hele bazı klavyelerde backspace (silme) tuşunu normal bir harf tuşuyla aynı büyüklükte yapıyorlar, o zaman sinirlerim hiç de iyi olmuyor.

Ne gerek var

escape ve delete tuşu enterden nasıl olurda daha fazla kullanılır?ortaya koca bir Enter koysalardı daha şık olurdu :D

bırakın klavye gelişmesin kimin umrunda zihin kontrolu geldiği zaman klavye mouse zaten ölecek :)

ctrl ile Alt tuşu arasındaki windows tuşunu başka yere taşıma işini ne zaman akıl edecekler acaba?

Escape tuşunu görev yönetici açmak dışında hiç kullandığımı hatırlamıyorum.

valla esc tuşunu en çok oyunlarda menüye dönüş için kullanıyorum onun dışında hiç kullanmadım.

Saçmalamışlar bence :S

benim klavyemde esc ve f tuşları normal tuşların yarısı kadar (logitech lx700) ama alışmakta zorluk çekmedim.. delete ise kocaman ve öyle olduğu için mutluyum :)

onlar önce enter tuşunu mavi yapmayı bıraksınlar

Bence Fn tuşunun yeri yanlış. sol alt köşede Ctrl olmalı.

bu firmalar aslında konu dizüstüyse sarj süreleryle insanların karsısına cıkmalı
tamam esscape buyumuste sarjı kac saat sürüyorun bu cihazın bir escape tusuyla önplana cıkan cihaz bes para etmez bence

ne gerk var mini book larda tuşlar küçük biraz zor geldi bana ama alışır insan kulandıtan sonra bence şu batarya şarz işini uzatsalar daha iyi olur mesela yeni çıkan laptoplar da :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir