LG, 90 derece kıvrılan ekranın peşinde

Kıvrılan cep beklerken sadece kavisli ceplerle karşılaştık. Ama şimdi 90 derece kıvrılan cep geliyor

  • Cem Şancı
90 derece kıvrılan ekranlı LG telefonu

Samsung'un kıvrılabilir ekranlı ilk cep telefonu prototipini göstermesinin üzerinden bir sene geçti ancak firma teknik zorluklar nedeniyle kıvrılabilir ekranlı telefonunu seri üretime geçiremeyeceğini açıkladı. Bize de,sadece kavisli bir yapıya sahip olan Galaxy Round ile yetinmek kaldı. LG ise, daha cesur davranıp ilk "kavisli" ekranlı telefonu LG Flex'in ikinci sürümünü hazırlamaya başladı bile. Üstelik bu sürüm, gerçek anlamda kıvrılabilen bir cep olacak...

Bu noktada fiilin çekimi önemli.  LG Flex, "kıvrılabilir" bir ekrana değil, hazır olarak "kıvrılmış" ya da "kavisli" ekrana sahip bir telefon. Ekran, kasanın içine sabitlenmiş ve kullanıcının ekranı kıvırmasına imkan vermeyecek biçimde tasarlanmış. Bunun sebebi de elbette Samsung'un kendi kıvrılabilir ekranlı telefonunu piyasaya sürmekten vazgeçmesine neden olan aynı sorun. Halihazırdaki ekranlar sadece belli bir oranda kıvrılabiliyor ve kullanıcı daha fazla güç uygulamaya kalkarsa ekranları kırabiliyor.  

Oysa LG şimdi, kullanıcının gerçekten güç uygulayarak 90 dereceye kadar büküp kıvırabileceği bir ekrana sahip telefon hazırlıyor. Flex modelinin devamı olarak tasarlanan telefon muhtemelen Flex 2 ismini alacak. Ancak yine de telefonun küçük bir çocuğun veya bilinçsiz bir kullanıcının elinde 90 dereceden daha fazla kıvrılması için zorlandığında kırılmasını neyin engelleyeceği belli değil. Telefonun 2014 yılında piyasada olması bekleniyor.

Bakalım kaç kullanıcı 1000 dolarlık son teknoloji ürünü telefonunun evdeki meraklı küçük çocuk tarafından "kıvrılması" nedeniyle mağdur olacak?

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Misafir çocuğunun eline geçtiği zaman "çaturt" 100 derece kıvrılabilen telefon :D ama kırık şekilde.

kavisli cebi 90larda nokia 8110la yapmıştı zaten bu şaka gibi bişey

8110 Mu? 8110'da Bükülebilen Full HD Ekran Vardı da Biz mi Kaçırdık Ya xD. Ekranı Bükük Duran Kaçtane Dokunmatik Telefon Gördünüz Sayın Ziyaretçi?

@12 Ara 2013 01:20 Ne anlamı varki :) görüntünün yamuk olması ne gibi avantaj verecek size. Öyle kocaman çay tepsisi gibi telefon alan biri nasıl taşıyacağınıda düşünmeli dimi :) eğik olmasının bana göre hiçbir anlamı yok varsa yazın.

arkadaş 8110 demiş..dış plastiği yamultulmuş telefonlar kıvrımlıysa eğer bu tarz telefonlar çok piyasa da

ya ben anlamıyorum neden kıvrılabilen telefon yapmaya çalışıyorlar kim telefonunu bükme ihtiyacı hissetti ki hayatında? vay efendim cebimizde bükülürse... o zaman cebimize koyduğumuz herşeyin bükülebilir olması lazım anahtarlar bozuk paralar kalemler... insan biraz sahip olduğu eşyayı koruyacak. tüplü televizyon zamanında flat tvler çıktığında kavisli ekranlar yerden yere vuruluyordu kenardan bakında görüntünün tamamı görülemiyor diye ee şimdi neyin peşindeler acaba? bence tv lere yerleştirdikleri 3d teknolojisini cep telefonlarına entegre etmekle falan uğraşmalılar.

Sanırım yeniliklere açık olmak gerekiyor. LG bunu başarabilecek kapasitede.

Sen de yorum yaz

Turhost