LG G5 ve Galaxy S7 karşı karşıya!

LG ve Samsung'un yeni amiral gemileri G5 ve Galaxy S7'yi tüm yönleriyle karşılaştırdık!

  • Zeynel A. Öztürk
LG G5 ve Galaxy S7 karşı karşıya!

Galaxy S7 ve LG G5'in tanıtımının üzerinden birkaç hafta geçti. 2016'nın telefonları, birçok teknoloji blog'u tarafından incelendi, haklarında olumlu ve olumsuz yorumlar yapıldı. Peki iki telefonu karşı karşıya getirdiğimizde karşımıza nasıl bir tablo çıkıyor?

Samsung ve LG'nin telefonları, kağıt üzerinde benzer teknik özelliklere sahipler. RAM miktarı, depolama seçenekleri, kablosuz bağlantı, biyometrik işlevler ve hızlı şarj, her iki telefonda da birbirine benziyor. Ancak bazı farklar da var.

Ekran

İki telefonda da QHD çözünürlüklü ekran bulunuyor. LG G5'in ekranı, 5,3 inç ile S7'nin 5,1 inç'lik ekranından biraz daha büyük. Samsung, Super AMOLED teknolojisini kullanmayı sürdürürken LG G5 halen LCD teknolojisini kullanıyor. Bu, çoğu kullanıcı için önemli olmasa da bazı kullanıcılar, AMOLED ekranların canlı renklerini tercih edebiliyor.

Kamera

Samsung, Galaxy S7'de megapiksel sayısını bilerek düşürdü ve piksel boyutunu büyüttü. Bu değişikliklerin nasıl sonuç verdiğini internette birçok yerde görmeniz mümkün. LG ise megapiksel sayısını artırmadı ancak ikinci bir kamera ekleyerek geniş açılı çekimleri mümkün hale getirdi. Dolayısıyla iki firmanın farklı alanlara odaklandığını görüyoruz.

Pil

Samsung, eleştirilen pil boyutunu Galaxy S7'de 3.000mAh'e yükselterek onu hızlı şarj yetenekleriyle donatmış. Ancak Galaxy S7'nin pilini çıkarmanız halen mümkün değil. LG G5'teyse biraz daha küçük, 2.800mAh'lik bir pil bulunuyor. Çıkartılabilen bu pil, LG'nin modüler yapısının bir parçası.

Tasarım

Galaxy S6'yla istediği tasarımı bulduğunu düşünen Samsung, bu sene tasarımda büyük bir değişiklik yapmadı. Ancak arka tarafa eklenen kavis sayesinde Galaxy S7 ve S7 Edge'i tutmak, eskisinden daha kolay hale gelmiş.

LG ise tasarım konusunda U dönüşü yaparak arka taraftaki ses düğmelerini kaldırmış bulunuyor. Güç düğmesi arkadaki yerini korurken, hemen altına yeni bir parmak izi tarayıcısı eklenmiş. LG G4'ün arka yüzündeki kavis de G5'te bulunmuyor.

Sonuç

Teknik özellikleri bir yana bırakırsak iki telefon arasındaki en büyük fark, odaklandıkları noktalar. Galaxy S7, S6 ve LG G5'e göre gösterişe daha az önem veren bir telefon. Asla güçsüz olduğunu söylemiyoruz, ancak Samsung küçük değişikliklerle kusursuz telefonu yakalayacağını düşünmüş.

LG G5 ise modüler yapısıyla deneysel alanlara adım atarak farklı bir yol izliyor. G5'e yüksek ses kalitesinden drone kumandasına istediğiniz özellikleri eklemeniz, işlevselliğini kendinize göre düzenlemeniz mümkün.

Her iki telefonun da müthiş Android cihazları olduğundan şüphe yok. Hangisini tercih edeceğiniz ise beklentilerinize göre değişiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Guzel inceleme tesekkurler

LCD her zaman amoledden iyidir...

@grezimonk amoled guzeldir ama renk dogrulugu nerdeyse 0 adamlar canli renkleri koyyoki cebime bir miktar para daha girsin

@grezimonk Iphone lar LCD ekran o zaman git iphone al ve.

Sevgili CHIP, "G5'e yüksek ses kalitesinden drone kumandasına istediğiniz özellikleri eklemeniz, işlevselliğini kendinize göre düzenlemeniz mümkün." Bu cümlenizde geçen "yüksek ses kalitesi" dediğiniz kulaklık için mi, yoksa hoparlör için miydi? Bir rica, Telefon incelemelerinizde lütfen telefonun kulaklık "çıkışının" da kalitesini incelemenizi rica ederim.

@Emre G bang &olefsen ses çipi ekleniyor alt tarafa aytı bir kulaklık çıkışı ve 32 bit ses işleme yanlış bilmiyorsan

@Emre G supersin sen olmasan napardik

G5 de işlemci snapdragon 820 ,Samsung ise Exynos daha NE OLSUN.

s7 almayı düşünüyorum su geçirmez bide yanında samsung vear da hediyesi

3310 akar!!!!!!!!!!!

Tabi ki LG G5 .s7 de ergonomi sıfır elinden kaydı kayacak bir yapıya sahip telefon

@18 Mart 2016 15:27 aldınmııda konuşuyon

Lg samsungdan daha hızlı samsung androidi kendi yazılımlarıyla mahvediyor, lg nin malzeme kalitesi 5 basar , ses kaliteside çok iyidir ....

Lg G5 e moduler ozellikler konulmasi ilk basta iyi fikir gibi gorunse de, bu ozelliklere kimin ne kadar ihtiyac duyacagi bence tartismali... Uzun zamandir lg kullanan birisi olarak soyluyorum, bu sefer bayragi samsung s7 edge kapacak gibi geliyor. Bu arada Lg g5 tasarimi da berbat..

@19 Mart 2016 22:17 lg g5 in tasarimina berbat diyorsan bana iyi tasarimli bi cihaz söylesene?

@23 Mayıs 2016 21:58 tasarım anlayışı görecelidir,bence en güzel tasarımlı olanı HTC 10.

İki telefonunda teknik özelliklerini incelediğimde LG açık ara fark atıyor. Ülkemizde Galaxy S7'nin Snapdragon'la satılmayacak olması Samsung için eksi bir puan. Ayrıca nadiren kullanılan uygulamalar olmasına rağmen LG G5 ; FM Radyo , Kızılötesi desteği , USB 3.0 gibi avantajlara sahip. Ayrıca Quick Charge 3.0 özelliğiyle yine Samsung'un önüne geçmiş. Son olarak IPS LCD ekran LG G5 için daha doğru bir seçim olmuş. Maalesef benimde yaşadığım , Screen Burn-In problemi Amoled ekranların başbelası.

@21 Mart 2016 15:04 Fm radyo Türkiye ürünlerinde yok malesef

Samsung elindeki teknolojiyi sunmuyor bunun yerine ufak tefek değişiklerle yetiniyor.

Batarya çıkarma kısmı belli bi zaman snra yalama olur mu acaba. G2 kullanicisiyim yeni telefon alcam ama bu ikisi arasında takılıp kaldım. Beni tek düşündüren batarya soket alanı

s7 nin g5 den tek iyi yanı var görüntülü konuşma özelliği var diğer özelik yönünden g5 çok iyi özellikle video kamera ve resim net ve mat g5 de

Arkadaşlar uzun süre samsung lg ve ı phone bütün modelleri kullanan biri olarak ben tasarım severlere s7 ve s7 edge donanım performans ve işlevsellik isteyene g5 derim saygılarımla..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost