LG Smart TV yaptıklarınızı "eve" bildiriyor!

Eğer bu TV'lerden birine sahipseniz bastığınız kanallar ve USB belleğinizin içeriği nete sızabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
LG Smart TV, bastığınız kanalları yayınlıyor mu?
Ayarı kapatsanız da fark etmiyor

LG markalı Smart TV'niz, onunla yaptıklarınızı kaydedip internetten LG'ye geri gönderiyor olabilir.

"doctorbeet" adlı blog'da yer alan iddiaya göre LG Smart Ad, TV'nin ayarlarındaki "Bilgi toplama" seçeneğini ister açın, ister kapayın, bilgilerinizi toplayıp göndermeye devam ediyor. Blog, gönderilen bilgileri analiz ettiğinde eşsiz cihaz kimliği, kanal adı gibi bilgilerin gönderildiğini keşfetmiş.

Bilgilerin şifrelenmeden, düz metin olarak gönderilmesi bir yana, iddiaya göre her kanal değiştirdiğinizde LG'nin bundan haberi oluyor. Dahası "bilgi toplama" seçeneğini kapatmış olsanız bile bu bilgiyi farkında olmadan gönderiyorsunuz. Ne yazık ki her şey bununla da sınırlı değil. Blog'un iddiasına göre televizyonunuz, ona taktığınız harici USB cihazlarındaki dosya isimlerini de LG sunucularına bildiriyor.

Tüm bunların, LG'nin sözkonusu izleme ayarıyla ilgili bir bug'dan kaynaklanma olasılığı da var; ancak yine de durum, gizlilik açısından fazlasıyla endişe verici. Konuyla ilgili detaylara ve blog'un bu duruma engel olması için önerdiği yola doctorbeet.blogspot.co.uk adresinden ulaşabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

LG LED televizyonum var, üstüne beşyüz TL daha verip Smart'ını almama kararımın doğruluğuna bir kez daha emin oldum. Big brother is watching you :) Not: Kendinden kameralı TV sahibi olsaydım o kamerayı etrafı göremeyecek şekilde bantlar TV odasında da fantazilerimi konuşmazdım.

kim napsın sizin değiştiğiniz kanalları :D samsungun kameralı tvlerinden korkun yatak odanıza almayın :D

tv yi nete bağlamayı saçma bulanlardanım.

Gelecekte Türkiye'deki tüm cihazlar özel işletim sistemlerine sahip olacaklar. İçiniz rahat olsun... <Cleverman>

bende var ayarlarini gozden gecirmem lazim

amma çok cahil varmış...

LG artık Tv de görüntü çözünürlük olayını felan aşmış teknolojisini nerelerde kullanıyor zaten kalite herzaman kendini belli eder.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost