LG, webOS'u Açık Kaynak Kodlu Yapıyor!

LG, efsaneleşen işletim sistemi webOS konusunda oldukça radikal bir karar verdi!

  • Zeynel A. Öztürk
LG, webOS'u Açık Kaynak Kodlu Yapıyor!

LG, kapalı işletim sistemi webOS'u bir kez daha açık kaynak kodlu hale getirmek istiyor. 2009'da Palm tarafından geliştirilen webOS 2009'da HP'ye geçmiş, işletim sistemini 2011'de açık kaynak kodlu hale getirme girişimi başarısız olmuştu. Görünüşe bakılırsa tarih kendini tekrar etmek üzere çünkü LG, platforma daha çok cihazı çekebilmek umuduyla webOS Open Source Edition'ı duyurdu.

LG webOS'u satın aldığında onu Smart TV'lerde kullanmaya başlamıştı. Platform daha sonra buzdolaplarına ve diğer beyaz eşyalara genişletildi. Firma, webOS'u 2016'da akıllı saatlerde de kullanmayı planlıyordu ancak bu sırada geleceğin Android Wear OS'ta olduğu anlaşıldı. Şimdi ise firma, webOS'u yeni bir şekilde deneyimlememizi istiyor.

Nostalji açısından bakıldığında webOS'un hayatını sürdürüyor olması ve LG'nin ona güvenmesi güzel. Firma, webOS Open Source Edition'a destek olacak geliştiricileri bu web sayfasında destekleyecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bu işler para ile olur, yatırım ile olur. Para dökmediğiniz sürece başarılı olamazsınız. Para harcamayacaksanız, işletim sistemi işine kesinlikle girmeyiniz. Açık kaynak gücünü arkanıza alabilmek için de para harcamanız şarttır. Sözkonusu işletim sistemleri olduğunda nedense herkes cimrileşiyor. Intel gibi zengin bir firmanın bile bir işletim sisteminin üstesinden gelememesinin nedeni işte budur...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play