Limewire'a iyi haber yargıçtan geldi!

Torrent devi Limewire'ın başı beladan kurtulmuyor. Ama bu seferki haber çok da kötü değil...

  • Gökay Özbudak
Limewire'a rekor ceza istediler ama...
Limewire'ın daha düşük olan cezayı ödeyebileceği de kuşkulu...

Müzik endüstrisi Limewire'daki korsan müzik paylaşımını durdurabilmişti, ancak bazı plak şirketleri için bu yeterli değil. Limewire'ı dava eden 13 plak şirketi, paylaşım aracından 400 milyar dolar ile 75 trilyon dolar arası para talep ediyor.

Plak şirketlerine göre Limewire'ın borçlu olduğu ücret tam sayıyla şu şekilde belirtiliyor; 46,650,361,440,306,00 dolar. Evet söylemesi de akılda tutması da okuması da bir hayli güç. Ödemesinden bahsetmiyoruz bile.

Savunma avukatı istenilen parayı şu şekilde nitelendirdi; "Edison'un 1877'de fonografı icat etmesiyle beraber müzik kayıt endüstrisinin kazandığı paradan daha fazla." Plak şirketleri bir şarkının her paylaşımını para olarak hesaplarken, davaya bakan yargıç Wood, Limewire'ı kısmen rahatlatan açıklamayı yaptı; "Her şarkıdan yalnızca bir kez para alınabilir."

Bu karar, en azından Limewire'ın bahsi geçen paradan çok daha azını ödeyeceği anlamına geliyor. Ancak kesin kara çıkmadan, ne kadar ödeneceğini kestirmek pek de kolay değil...

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bir hatırlatma dünyanın en büyük ekonomisi olan abd'nin ekonomik büyüklüğü 15 trilyon dolar.

rahat bırakın artık şu limewire ü !

saçmalık,tek suçlu limewiremi? O sadece aracıydı,kullanıcılar bilinçli yaparken bu işi cezanın limewireye kesilmesı haksızlık..

torrent devi olmamasi lazim limewire in en agirlikli yonu p2p idi sanirim .

bunlar sıyırmış zaten paylaşım durmadı ben hale limewire kullanıyorum bunlar hikaye

plak şirketlerı çıldırmış olmalı.Ben şahsen Limewire nin yerinde olsam bu parayı ödemem ömür boyu hapis mi? 46,650,361,440,306,00 dolar muebet bu paranın yanında devede kulak kalır.

Kusuruma bakmayın ama içimden ''çüşş'' demek geliyor. Artık bu olay abartmanın da ötesine geçip resmen gasp teşebbüsüne dönmüş gibi oluyor.Tamam korsan olmasın,telif haklarına saygı duyalım ama bu da ne ?

Lime VVire e yapılan hırsızlıktan başka ahlaksızlıktan başka ve şaşırmışlıktan başka bir şey değil,bunların aklı bir kasetle cd ile banka hesaplarını agzına kadar şişirmekte kaldı... ama artık motora giden yollar tıkandı!.. teknolojiye her endüstri diz çöktü sizde çökeceksiniz!..

limewire ismini fes etse kurtulur mu bu cezadan acaba :D başka bi isimle açsın

virüsten başka bişey yok ...

limewire torrent değil ki. torrent desteği falan eklendi de kimse torrent olarak kullanmıyordu. gnutella2 p2p ağını kullanıyordu bildiğim kadarıyla. eskiden hep müzik için kullanıyordum ama bu programı da kapattırdılar ya. yazık.

Limewire olmasa sanki herkes indirdiği o şarkılara para verip satın alacaktı. Gıcık oldum bunlara. Bir tane bile orjinal şarkı almayacağım bundan sonra. Sırf bu uygulamaları protesto etmek için. Hiç olmadı radyo dinleyeceğim ama bu aç gözlü kapitalistlere tek kuruş kaptırmayacağım.

Plak şirketlerinin insanları nasıl sömürdüğünü göz önünde bulundurursak, LimeWire masum bile çıkabilir. Müzisyenlerden çok daha fazla para kazanan plak şirketleri bir de utanmadan her indirmeye para talep ediyor. LimeWire suçlu mu? Evet suçludur. Peki plak şirketleri masum mu? Kesinlikle hayır. LimeWire kadar plak şirketleri de suçludur...

Sen de yorum yaz