LimeWire'ın sonu geliyor!

Eğer bir LimeWire kullanıcısıysanız, popüler dosya paylaşım yazılımınıza veda etmeye hazırlanın...

  • Ümit Öncel
4 yıl sonunda LimeWire kaybetmek üzere
LimeWire da kaybetti...

New York'ta toplanan mahkeme telif hakları savunucularını bir kez daha sevindiren bir karara imza atmak üzereler. Çünkü en popüler P2P dosya paylaşım sistemlerinden biri olarak kabul edilen LimeWire aleyhine açılan mahkemeyi kaybetmek üzere. 2006 yılında açılan davanın tamamlanması ise tam 4 yıldır devam ediyor. Davayı açan RIAA, LimeWire'ın müzik dosyalarının yasa dışı şekilde paylaşılmasına aracılık ettiği için sistemin sakıncalı olduğunu ve kapatılması gerektiğini iddia etmişti.

Her ne kadar LimeWire bu iddialara itiraz etmiş ve örnek olarak da halen kapatılmamış diğer P2P dosya paylaşım sistemlerini göstermiş olsa da, RIAA'nın avukatları ele geçirdikleri çok önemli bazı belgeleri mahkemeye sunduktan sonra davanın seyri de değişti.

LimeWire yolun sonuna mı geldi?

RIAA'nın avukatlarının sunduğu belgeler, henüz LimeWire'ın kurulma aşamasında bulunduğu 2000 - 2002 yılı arasında kurucuların e-posta yazışmalarını kapsıyor ve bu yazışmalarda kurucuların iş planı olarak; yasa dışı dosya paylaşımı yapmak isteyecek olan insanların büyük ilgi gösterecekleri bir sistem hazırlamayı hedeflemiş oldukları açıkça görünüyor. Bu belgeler ışığında LimeWire'ın hemen hemen hiç şansı kalmadı.

Şu anda merak edilen LimeWire verilecek ceza. RIAA, paylaşılan şarkı başına 150 bin dolar talep ederek davaya başlamıştı ama böyle bir hesabın altında LimeWire'ın kalkması pek mümkün görünmüyor. Bu da, popüler yazılımın yolun sonuna geldiği şeklinde yorumlanıyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Indirilen sarki basina 150 Bin Dolar :D

Limewire bunu nasil kaldirsin yaw bill gates bile kaldiramaz :D

1. Lime Wire in kapanması iyi olsada başka paylaşım yazılımlarıda var. Bunlarla başa çıkılmaz.
2.Herkesin bütçesinin 50 TL lik oyunları , 10-20 tl lik albüm almaya gücü yetmez , fakirler iyice ezildi bir müziğide mi fazla görüyorsunuz ?
3. Sarı çizmeli mehmet ağa bir gün öder hesabı...

herşeyin bir alternatifi vardır. lime giderse ares var bearshare var. p2p tamamen giderse adam msnden bile şarkı gönderiyor artık bunları engellemek bizim youtubeyi kapatıp başa çıkacağımızı zannetmemiz gibi birşey

Bearshare var Frostwire var bir sürü..

vay canına

Bu spam ve virus tuzağını kullanan kaldı mı ki zaten?

her turlu korsana hayir

Yaw Zaten LimeWire Eskisi Kadar Popüler Degil Yanı Kullanıcı Deneyimliyse İstedigi Dosyayı İnternet d.mager ile indirir Convert Programıyla mp3 yapar Ve Daha Binler Yol Var Eger Yok Ben Anlamıyorum Diyorsa LimeWire Daha Mantıklı Ancak Dosyalardaki Virüsleri Göz Ardı Etmemek Lazım

LimeWire kullanmıyorum, zaten aradığınız birşey bulunmuyordu, çoğunlukla da sahte dosyalar vardı (kesin bu firmalar yayıyordur zaten). Ama ben bu RIAA gibi açgözlü firmalardan nefret eder oldum artık. Şarkı başına 150 bin dolar ne demek ya! Kolay para kazanmanın yolunu bulmuş adamlar. Bir gün bu sistemleri başlarına göçer inşallah.

limon giderse ayıcık var oda giderse eşşeğe bineriz dahsı var zor işler bunlar :D

birde para veripte pro almış kullanıcılar ne oalcak paraları geri ödencekmi ?

mesele korsan sorunu değil. örneğin 1940lara ait güzel bir jazz parçasını limewire olmadan nereden bulabiliriz? Ya da 1973 yapımı godfatherı nereden bulabiliriz.

Amerika için sorun olmaz apple tv alırlar ya da itunes alırlar işleri kolay. ancak türkiyede böyle bir sistem yok. ya da sistemi kursalar bile yerli sanatçılar olduktan sonra sadece bu iş olmaz.

Limewire zaten ölmüştü. İndirilen 5 dosyadan 4 zararlı yazılım içeriyor. İsabetli bir karar.

Limewire kapansa bile aynı ağı kullanan frostwire var hemde açık kaynak kodlu.

limewire virüs trojenden başka birşey değil demiş arkadaşlar.
nasıl kullanıyorsunuz anlamadım senelerdir kullanırım 1 kere virüs bulaşmadı.biraz bilinçli davranırsanız internet hiçbir şekilde bilgisayarınıza zarar veremez.

birileri asıl bu aç gözlü şirketlere dur desin.
limewire kullanmıyorum ve zerre kadar da sevmiyorum, ama mesele bu değil, mesele teknolojiye ayak uyduramamış bağnaz zihniyet.

anlayın artık; albüm, film vs. satarak para kazanma dönemi kapandı, artık küresel bir dünyada yaşıyoruz (işlerine gelince çok güzel kullanırlar bu lafı dikkat edin)
bu aç gözlü şirketler yüzünden şarkı dinlemez, film izlemez olacağız yakında.

ayrıca sanatçılar da şirketlerle işbirliği yapmayı bırakıp, halkla işbirliği yapmaya başlamalılar. tamam, sanatçı elbette ki ürettiği eserin nasıl dağıtılacağına, kullanılacağına karar verme hakkına sahiptir, ama kullanıcıya ulaştıktan sonra nasıl kullanılacağı kullanıcının kanaatindedir.
bu durumda sanatçılar nasıl para kazanacak?
eğer konu ciddiyetle en başından ve bağnaz olmayan bir zihniyetle tekrar değerlendirilirse onun da çözümü elbet bulunacaktır. ancak şirketler hala bataklıktaki sinekleri tek tek öldürmeye çalışmaya devam ettikleri sürece mağdur olan da ne yazık ki sanatçılar olacaktır.(ve halk da tabi...)

Zaten virusden başka bişey yoktu. emule kullanın yada torrent oda olmazsa şarkılar youtube dan indirip convert edin :)

adaletsiz bir karar...
bu konuda limewireden daha çok popüler p2p paylaşımcısı programlar var

Lime wire bozdu zaten kendini onun en popüler olduğu zamanlar 2005 - 2007 yıllarıydı şimdi yok olmak üzere.. şahsen ben kullanmıyorum artık üstelik çok berbat bir tasarımada sahip

limeware iidi,virüs olayını da anlamıorm kullanmasını bilmek lazım,ama Frostwire kullanıorm zaten gayet de memnunum...

Lime'da virus tabii ki var , mesela kendi adini yaz tarat viruslu dosya cikiyor ama dpsya uzantilarina dikkat eder ,sarkinin uzunlugu bit hizi gibi degerleri incelerseniz virus falan indirmezsiniz. Bir de o uzantilari arama sonuclarinda gostermezseniz virus falan bulasmaz.

sana gollarımı açaydım da gitme diyeydim lime xD

Herhangi bir şekilde ele geçirildikten sonra tüm veriler kopyalanabilir.
O çok ünlü olan D.R.M. koruması bir işe yaramaz.
Ayrıca arkadaşa tamamen katılıyorum.Madem kapitalistiz o zaman şarkı diye
bize herhangi bir medya(cd, dvd, usb stick) satamazsınız.
Kopyalarız ve Çoğaltırız.
Aldıktan sonra mülkiyeti bizimdir.Siz ne kadar çoğaltılamaz
falan yazsanızda işlemez bize.
Hem okadar pahalı satacaksınız bilgisayarı dvd-writer' ı
hemde kopyalama diyeceksin yokya.
Bilgisayar satmanda lazım değilmi?...
Bu sorunda size kapak olsun.

Lime wire bozdu zaten kendini onun en popüler olduğu zamanlar 2005 - 2007 yıllarıydı şimdi yok olmak üzere.. şahsen ben kullanmıyorum artık üstelik çok berbat bir tasarımada sahip

Tasarımı değil işlevi önemli ;)

bir limwire miz vardı karışmadığınız

limewire kapatılamaz hepimiz limewireyiz:D

Sen de yorum yaz