Limitsiz tarifeler aslında neyin karşılığı?

Bize "limitsiz" diye sunulan internet tarifeleri gerçekten limitsiz mi? İşte şaşırtıcı bir itiraf...

"Limitsiz gibi; ama değil!"
Yakın zamanda gerçek limitsiz tarifeler gelecek mi

Akıllı telefonlarla birlikte, bilinen cep telefonu kullanımı çok farklı bir aşamaya geçiş yaptı. Kullanıcılar artık cep telefonlarını daha sık kullanmaya başladı ve internete girmek için telefonlarını kullanıyorlar. Ancak sunulan tarifelerde kelime oyunları can sıkıyor.

Geçtiğimiz Perşembe günü, yani ayın 20'sinde gerçekleştirilen "Goldman Sachs Communacopia Conference" da konuşan Amerika'nın en büyük operatörlerinden Verizon'un Finans bölümü müdürü Fran Shammo, kullanıcılara sunulan limitsiz veri modelinin aslında tam da bu anlama gelmediğini adeta itiraf etti.

Kullanıcıların limitsiz tarifelerden anladıklarının, hesapladıkları gibi çalışmadığının üzerinde duran Shammo, "Kullanıcıların severek aldıkları limitsiz tarifelerin sunduğu veri aktarımları hiçbir zaman düşündüklerinin yanından bile geçmeyecek derecede" sözlerine yer verdi.

Limitsiz adı altında sunulan tarifeler, ABD'de olduğu gibi, tüm dünyada ve  ülkemizde belirlenen bir kotaya gelince yavaşlayan hızlara sahip. Bu durum, sıklıkla tartışmalara yol açıyor. Umarız gün gelir, "gerçekten limitsiz" tarifelerle de karşılaşabiliriz...

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

dolandırıcılardan başka ne beklenir ki?

amin o günler gelirde biz yine göremeyiz... hatta torunlarımız olursa onlar bi ihtimal...

açıkcası kotayı aşınca düşürülen hızın 1mbit den 3mbit e çıkıralılması beni oldukça rahatlattı. adil kullanım kotası artık pek sıkıntı yaratmıyor. zira 3mbit te fazlasıyla memnun edici.. artık bu kota bana bir bakıma frenleyici gibi geliyor ve iyi de oluyor.. yoksa indirdiklerimin önünü alamazdım sanırım.. neticesinde hdd ihtiyacı da oluşuyor.. şu an gayet iyi..

Ohooo ona gelene kadar daha öyle çok şey var ki? Bir kere TTNet'in internet hizmetleri için verdiği reklam yanıltıcı reklam ki? Mesela 6GB 8MBit'e kadar adsl reklamında aylık 18 TL diye bahsediliyor ama ne bağlama ücretinden ne yalın adsl için aylık hizmet ücretinden ne de normal abonelik için telefon aidatından bahsedilmiyor. Yani reklamdaki gibi aylık abonelik ücreti 18 lira değil: 18 TL + telefon faturası (veya aylık hizmet ücreti).

öyle bir tarife asla gelmez adamlar kısmanın peşindeler. ellerinden gelse gb değil mb larla sınırlayacaklar.

Yurtdışındaki internet sağlayıcıların bu konuda ttnet'ten eğitim alması lazım. Bir konuda da olsa ilerde olduğumuzu görmek gözlerimi yaşarttı. Konular; 1- Limitsiz olmasada limitsiz dememek ve müşteriyi inandırmak 2- En yavaş interneti en pahalıya en iyisiymiş göstererek nasıl satarsın 3- Telefon kullanmayanlardan nasıl internet bağlanıyor diye para alırsın 4- En az hizmetle en çok para nasıl alınır

Adil kullanim kotasina 1 , operstorlere 2 :@

Ziyaretçi Bugün 16:17 TTnet'in bir oyun oynadığını bilmiyorsun zaten. Önce verdiğini tamamen kıstı sonra verdiğini biraz artırarak isyanı önledi..

smile adsl kotasız interneti var. ttnetin de var ama ttnet pahalı

sınırsız kota veya limitsiz internet olması için limitsiz hıza sahip olmak lazım ! internet hızımız ister 8mbit ister 1000mbit olsun, ay boyunca sabit hızla bağlandıktan sonra belli bir kotanın üstüne istesek te çıkamayız! yani (limitsiz, sınırsız, kotasız.,,,vs) hepsi hikaye ve laf salatasından başka birşey değil !

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir