Linux, 20. yılı kutlamalarına başladı!

Linux işletim sistemi artık 20 yaşında... İşte 20. yaş kutlamaları için açılan özel site!

  • Zeynel A. Öztürk
Linux, 20. yılı kutlamalarına başladı!
20. yıl kutlamalarına özel bir web sitesi meydana getirildi

Çarşamba günü 20. yaşını kutlayan Linux, bunu birkaç ay sürecek kutlamalarla, etkinliklerle ve bazı duyurularla kutlayacak.

Linus Torvalds
tarafından 1991'de yayınlanan Linux, bilgisayar dünyasında birçok alanda sessizce kullanılıyor ve bilişimin vazgeçilmez bir parçası durumunda.

Linux için hazırlanan bu 20. yıldönümü web sitesinde ise önümüzdeki aylarda planlanan, içinde yarışmaların ve burslu eğitimlerin de bulunduğu etkinliklere yer veriliyor. Sitedeki etkinliklerden biri de Linux hayranı kullanıcıların kendi videolarını kaydettiği ve siteye gönderdiği yarışma.

Linux'un son 20 yılda bilişim, iş ve kültür üzerindeki etkisini konu alan bu videolar, ilk kez bizzat Torvalds tarafından incelenecek. Kazananlar ise Kuzey Amerika'da ve Avrupa'da gerçekleştirilen LinuxCon'a, SXSW 2012'ye veya LA Film Festivaline katılabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

20 yıl geçti, microsoft ve çetesinin dalga geçtiği aşağıladığı linux, başta serverlar olmak üzere son 3 yıl içerisinde de önce Maemo sonra da Android olmak üzere bir çok portable cihazda boy gösterdi. Ve şu anda kapalı kaynak kodlu olan işletim sistemleri sırasıyla Iphone OS, ile Windows Phone 7'ye, Blackberry OS ve Web OS'ye karşı pazar payını iyice arttırdı. Artık mobil sektölr için linux çekirdekli işletim sistemleri son derece önemli hale geldi. Son olarak sözlerime 2005de başlayan Ubuntu ile masaüstü fırtına estirmeye başladı. Microsoft'u oyun üreticileri desteğini çekince yenmemesi için hiçbir sebep yok.

nice 20 yıllara!

Linuxa ne gerek vardı anlamıyorum. GNU/Linux projesi hiç bitmemiş hatta başlamamış olsaydı "abi bir işletim sistemi varmış baya sağlam ama sadece üst seviye bilgisayarlarda kullanılıyor, adı Unix mi neymiş ama çok para yaa. senin benim bilgisayarda çalışmıyormuş. özel donanımı varmış" diyerek ulaşamadığımız işletim sistemini yere göğe sığdıramayacaktık. İnsanlığın hizmetine özgür GNU/Linux işletim sistemini sunmaları tam bir hata. Ne gereği vardıki? Elde edilmesi zor, fiyatı yüksek, adı şaşalı bir işletim sistemi olmayacaksa o zaten 5 para etmez zaten değilmi?

linuxe ne gerek vardı öyle mi ?? sen heral crackli windows kullanıyosun.
1-açık kaynak kodlu olması
2-ücretsiz olması
3-ve her alanda kullanılıyor olması
windowsu yere göğe sığdıramadık o işte bizim hatamız.windows sadece alışkanlıktan başka birşey değil benim için.sürekli hata veren çöken ağır hantal birşey.linuxun hafifliği esnekliği güzelliği karşısında bir hiç.yalnız pclerde yayılamamasının tek nedeni var.o da alışkanlık .nedeni ise ubuntu gibi kararlı bir işletim sistemi geç girdi piyasalara.sonra wista gibi sürümleri ile uğraşır dururuz işte.

Oyunlar olmasa Windows bu kadar popüler olmazdı. Linux geleceğin işletim sistemi, yeniliklerin işletim sistemi.
Alternatifler olmasaydı şu anda windows 9x türevlerindeki sistemlerle devamediyor olacaktık.
Linux sayesinde microsoft yenilikler yapmak zorunda, bu yeniliklerin bir kısmını Linux'den bir kısmını da Mac OS X'den (ç)alıntıladı.
İyiki linux var. Daha nice 20. yıllara...

linuxa ne gerek vardı diyen arkadaş aslında linuxu değil linuxsa laf atanları eleştirmiş

Linux' un başarısı tartışılmaz. Windows da Mac de Linux ta harika işletim sistemleri. Hepsi birbirlerinin yapamadığı şeyler yapıyorlar. Hepsinin yeri ayrı gerçekten de. Birini diğeriyle karşılaştırmak hatadır bence. İsteyen istediğini tercih eder. Özellikle Ubuntu' nun masaüstü sürümünün son kullanıcıya daha da hitap etmesi gerçekten çok güzel ki ben de kullanıyorum Ubuntu' yu. W7 de çok harika bir işletim sistemi ve onu da kullanıyorum. Linux büyük bir yol katetti ki artık duracağına da inanmıyorum daha da ilerleyecek; seçeneklerimiz arasına girdi. Tabletlerde, telefonlarda ve zaten sunucularda hep Linux var neredeyse. Linux' un 20. yılını kutluyorum.

işletim sistemi sadece bilgisayarda olur diye düşünenler at gözlüğünü çıkartsın
işletim sistemi her yerde olur
saatlerde bile var yihaa

Nice yaşlara Linux iyi ki varsın :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play