Linux dağıtımları arasına ne fark var?

Ubuntu, Fedora, Linux Mint... Bunların hepsi Linux'sa, neden bu kadar çok farklı Linux dağıtımı var?

  • Zeynel A. Öztürk
Neden bu kadar çok Linux dağıtımı var?

Linux dünyasına giren bir kullanıcı, kısa zamanda her şeyin "Linux"tan ibaret olmadığını, onun Ubuntu, Linux Mint, Debian, openSUSE gibi sayısız Linux çeşidinin bulunduğunu öğrenecektir.

Windows'un da farklı sürümleri var, ancak farklı Windows'lar tamamen ayrı bir işletim sistemi olarak satılmıyorlar. Peki bu kadar çok Linux dağıtımının var olmasının nedeni ne?

Linux çekirdeği

Her Linux dağıtımı, sonuçta bir Linux işletim sistemidir; dolayısıyla en az bir ortak noktaları vardır. Bu ortak nokta, Linux çekirdeğidir. Bu yazılım parçası, işletim sisteminin çekirdeğini oluşturur. Çekirdek, web tarayıcınız gibi sıradan yazılımlar ile donanımlarınız arasında köprü görevi görür. Çekirdek, çok sayıda sürücüye de ev sahipliği yapar.

Linux çekirdeği, dünya çapındaki geliştiricilerin katkılarıyla güncellense de ona neyin girip çıkacağını Linux'un mucidi Linus Torvalds kontrol etmekte.

Sistem teknolojileri

Linux çekirdeğinin dışına çıktıkça bazı şeyler değişmeye başlar. Dağıtımların liderleri, pakete hangi yazılımları, hangi paket yöneticisini dahil edeceklerini belirleyebilirler. Hangi ekran sunucusunun kullanılacağı, hangi ek araçların kullanılacağı da takım liderlerinin seçimine kalmıştır.

Masaüstü ortamları, hedefler ve etik

Masaüstü ortamları

Bazı dağıtımlar, sadece kullandıkları masaüstü ortamına göre farklılık gösterebilirler. Örneğin Ubuntu, Gnome/Unity'yi; Kubuntu KDE'yi; Xubuntu Xfce'yi; Lubuntu ise LXDE'yi kullanmaktadır. Fedora gibi bazı dağıtımlar, birden fazla masaüstü ortamını aynı anda sunabilirler.

Bazı dağıtımlar ise teknolojik anlamda beğendikleri bir dağıtımın bazı yazılım paketlerini değiştirmeyi amaçlarlar. Örneğin Linux Mint, Ubuntu ikili dosyaları destekler ancak kendi sistem araçlarına, kendi masaüstü ortamına ve kendi yeşil temasına sahiptir.

Hedefler ve etik

Bazı dağıtımların var olma nedeni, ne yazılımlara, ne de dağıtımın kullandığı teknolojilere bağlıdır. Aksine bazı dağıtımlar, çok kararlı bir dağıtım sunmak (Debian), Windows ve Mac OS X'ten geçiş yapanlar için kullanımı çok kolay bir ortam sunmak (Linux Mint) gibi hedeflere sahiptirler.

Fedora ise yazılımların en son sürümlerini kullanmasıyla tanınmaktadır. En son teknolojiler, genellikle öncelikle Fedora'da yer alır.

Dağıtımların açık kaynak kodlu yazılımla ilgili duruşu da farklılık göstermektedir. Örneğin Ubuntu, yazılım deposunda deposunda tescilli yazılımları kullanmaktadır. Steam oyun istemcisi, AMD ve Nvidia'nın grafik sürücüleri, her zaman dağıtım içinde yer almaktadır. Fedora ise tam aksine çok sert bir açık kaynak politikasına sahiptir ve tescilli yazılımları deposuna sokmamaktadır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 53 Yorum

2 sayfayı da okumadım üşendim :D Kısaca önüne gelen işletim sistemi yapmaya özeniyor. Tabi Linux ile yapabilirler. Tek çare linux olursa tabi bu kadar linux olur :D

@04 Ağu 2013 00:15 2 Sayfa yazıyı okumayan cahilsin ne bilicen sen

@04 Ağu 2013 00:15 Tek çare linux değil, sıfırdan tamamen farklı bir işletim sistemi de yapılabilir. Ama isteğe göre bir linux sürümü çıkarmak çok daha akıllıca bir hareket olur. Tekerleği yeniden keşfetmeye gerek yok. İşletim sistemi çıkarmak yetmiyor, sürekli değişen onbinlerce donanım sürücüsünün yazılımını kendin hazırlayamazsın, donanım firmaları da seni kaale alıp senin işletim sistemine özel sürücü yayınlamazlar.

@04 Ağu 2013 02:58 sürücü derdi zaten yok kardeş şinux %90 nını tanır zaten....win 7 deki sürücüyü tanıma gibi bir çok özellik yıllardan beridir var linux ta e.d

@04 Ağu 2013 02:58 kardeş sen biraz linux kullan sonra yorum yap alakasız şeyler yazmışsın win 7 otomatik donanım tanımasını linux tan çaldı

@04 Ağu 2013 00:57 Tam ben yazacaktim Linux candir diye sen önce davranmissin :/. Daha gecen hafta OpenELEC yükletim HTPC'ye 10 numara oldu. Ilk baslarda biraz ugrastiriyor ama biraz ögrenince o kadar da zor degil aslinda

@04 Ağu 2013 00:57 öyle mi? canan kim peki aynştayn?.....

sacmalık başka hic birşey değil fare yavrusunu kaybetse bulamaz o derece oturup herkez 1 tanesi icin calışmıyor ipini koparan kafasına gore birşeyle uğraşıyor ubuntu birşeyler yaparsa yapar gerisi fasa fiso ortalıkta linux kullanın diye bağryonuz ama adamlar win8 de başlat yok diye kıyameti kopardı kullanamadı linux ittin sene kullanmazlar saygılar..

Windows şu an ezici bir üstünlüğe sahip ve kusura bakmayın ama win7 den win8 e geçip 3-5 değişikliğe bile uyum sağlayamayanlar Windows tan Linux a geçmeyi denemezler bile. Yani buradan yola çıkarak Windows un uzun yıllar daha lider platform olarak kalacağını, bilgisayar denince akla ilk Windows geleceğini söyleyebiliriz.

Guzel bir yazi olmus. Bu arada internet linuxun sirtindadir, windowsun degil!

hiçbiri tek başına bir işe yaramıyor ondan. masaüstü linux dağıtımlarının hepsi berbat, buglarla dolu ve kullanılamaz durumda. server dağıtımları çok daha iyi durumda. özellikle centos endüstri standartı konumunda yıllardır.

pardus neredee

Linuxu bilmeyen biri yazmış

"Önce güldüler, alay ettiler, şimdi susuyorlar çünkü korkuyorlar". Linux camiasının gelişimine rakipleri tarafından verilen tepkileri bu şekilde özetleyebiliriz bence.

Neden bu kadar Linux mu var? Çünkü hiçbiri Windows kadar olamıyor. Herkes Windows olacam diye uğraşıyor ama beceremiyor. Hepsi dandik. Ara yüzlerinin de çoğu Windows'tan çalıntı olmakla birlikte bazısı mac osx & Windows karışımıdır bkz: ubuntu.

@04 Ağu 2013 05:10 bu kadar atıp tutuyorsun muhtemelen cep telefonunda androidli bir telefondur....

@04 Ağu 2013 05:10 Zircahillige guzel bir ornek olmussunuz!

@04 Ağu 2013 05:10 Her bir Linux'un ayrı bir özelliği var. Birisinin grafikleri güzeldir birisinin performansı güzeldir birisi sürekli günceldir. Buna göre kişisel olarak seçim yapabiliyoruz. Tabi bunları anlayabilmen için önce kullanman gerekiyor. Ama neden kullanacaksın ki. Windows bulmuş sizin gibi enayileri daha ne yapsın sokuyor kazığı.

@05 Ağu 2013 11:39 Sen bilgisayarı alırken windows sanada soktu kazığı peki buna ne diyeceksin

Hani pardus tabiki linux unuttun mu

daha yeni ubuntu 13.04 yükledim samsung marka laptopuma. Ekran kartı öyle bir ısınıyoki anlatamam. Windowsa geri dönüş yapmak durumunda kaldım. Sürücülerine destek olmadıktan sonra linuxtan cacık olmaz

@04 Ağu 2013 06:03 Ekran kartın ne?nVidia mı?nVidia ise sürücüleri yükledin mi?Yüklemediysen alternatif olan nouveau çalışıyordur ki oda ısınmaya neder olur.

Tamam da Linux ubuntuda istersen senin bulamadığın sürücüleri Linux yükleyebiliyor :)

@uSSTA123 tabi tabi!

@04 Ağu 2013 14:12 Hayırdır çok mu şaşırdın? Bu özellik sadece senin dandik windowsuna özel mi sanıyorsun?

linux kubuntu kullanıyorum ..açıkçası zamanla alışıyorsun ama istediğim kadar performanslı değil ama güvenli orası kesin ..

@04 Ağu 2013 10:22 Linux sandığınız kadar güvenli değil, eğer öyle olsaydı shell virüsleriyle linux serverlar hacklenemezdi. Ama elbette Windows'tan kat be kat güvenli olduğu kesin.

Ms Fanboylarının kendi dandik windowslarını göğe çıkartma savaşı bi gidin ya. Bir windows değil linux evet Linux Windowstan çok daha iyi durumda Windows sadece Microsoftun tekelleştirilmesiyle PC'lerde bu kadar sık kullanılıyor. Ve insanların önyargılarından dolayı. Ama birde sunucu ve Süperbilgisayarlarıa bakın. Serverla ve süper bilgisayarların %80'i Linux kullanıyor. Neredeyse bütün ülkelerin askeri bilgisayarları Linux kullanıyor.

@PeacuxDragon allahda seni güldürsün ya komik beyinli ergen :)

@04 Ağu 2013 19:19 Komik beyinli ergen ha. Şu Linux konusunda tartışma çıkaran MS Fanboyları ne peki ben 24 yaşındayım bilmeni isterim.

içi virüs kaynayan modifiye çakma windowslardan kat kat iyidirler!

linux mu? teh allam ya :)

Linux, hiçbir zaman kaybetmez. Linux, sosyal refah anlayışının sunduğu bir üründür. Unutmayın, Afrika'daki fakir bir çocuğu Microsoft bilgiye asla ulaştıramaz. Linux'a karşı olmanın "E canım, onlar da ölsün!" demekten bir farkı yoktur... <<<Cleverman>>>

@04 Ağu 2013 13:27 Afrika'ya en çok yardım eden şirket Microsoft Bill Gates Vakfı Açtığı okularda nitelikli elaman yetiştiriyor.

cahil MS fanboyları her zamanki gibi Linux konusunu sabote etmişler... cahil köleler...

"Linux çekirdeği, dünya çapındaki geliştiricilerin katkılarıyla güncellense de ona neyin girip çıkacağını Linux'un mucidi Linus Torvalds kontrol etmekte." o zaman linuxun özgür olduğu yalan mı?

@04 Ağu 2013 14:43 Bu da mantıklı bir argüman kanımca. Düzelip öyle yayınlanmalı bu yazı.

windows gereksiz pencere mesajlarının altında ezilip hantallaştı iyice.En güzel örneği hızlı boot olayını, pc yi kapatmayıp sleep moduna alarak çözdüklerini yutturmak zorunda kalmış olmaları..cidden içinden çıkılmaz bir hale geldi sistem bence

@04 Ağu 2013 15:23 Ubuntu kaldırmayan bilgisayarda Windows 7 çalışıyorsa kimse Windows gereksiz diyemez... Ayrıca herkes ssd kullanmıyor. Hızlı boot olayı ilk defa şu üreticilerin hdd nin özelliklerine yazdıkları sıralı okuma hızının bir işe yaramasını sağladı.

@04 Ağu 2013 15:55 atma öyle bir şey mümkün değil olsa olsa ms bağımlısı kullanıcının bahanesi olur...

işletim sistemine gereksiz demedim meşhur lresult callback wndProc(vs vs) pencere prosedürüne kuyruktan gelen mesajların (çoğunun) gereksizliğinden bahsettim

Siz MS fanboyları olduğu sürece Microsoft asla batmaz Linux konusundaki yorumlara baktıkça gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum

@PeacuxDragon Benim de windows kullanasım gelmiyor ama bilgisayar programlarıyla uğraşan biri olarak nasıl kullanmayacaksın ki ? Microsofta yaptığım çoğu şeyi linüxte yapacamayacağım.

@05 Ağu 2013 10:28 Wine adlı bir program ile Windows programları çalıştırılabilir. Ayrıca birçok programın Linux muadilleri mevcut.

@PeacuxDragon Onu biliyorum fakat çözüm vermiyor.O yüzden diyorum.Mac bile yükledim bilgisayara şu windowstan kurtalayım diye fakat yine windows'a geri döndüm.

@PeacuxDragon sanki bütün uygulamalar çalışıyor.

Linux konusunda ne kadar cahil insanlar var. Hayatında Linux kullanmamış, bir tek adını duymuş bir çok kişinin yorum yaptığı ne kadar da açık. Linux candır.

Ubuntu 13.04 sürümü bana pek kararlı gelmedi ondan 12.04'e döndüm.

@04 Ağu 2013 20:57 Doğrudur. Ubuntu sisteme biraz ağır gelebilir. Bu durumlarda Linux Mint'i öneririm.

ubuntu kastırıyor diyenler benim MSI VR601 notebook 64B ubuntu 12.04 ile Windows sülalesi ile çalıştığı gibi çalışıyor... kasma yok...

eğer eski bir bilgisayarınız varsa size kesinlikle xubuntu öneririm pentium 2 işlemcili sistemde bile harika çalışıyor (inanmayanlar youtube`da "xubuntu pentium 2" diye aratsınlar) üstelik az sistem kaynağı harcıyor diye hiçbir özellik traşlanmış değil vista`daki özellikler bile var. ben kullanıyorum interneti kullanırken porno sitelerde bile endişelenmiyorum. ayrıca youtube`da "best linux games of 2012" (ve ayrıca 2013`ün) diye aratın. ayrıca oyun ve program konusunda windows ihtiyacı duyduğumda ise windows xp kullanıyorum windows sistemimi advenced systemcare ultimate ile koruyorum.

Masaustu kullanimi , ram tuketimi ve internet kullanimiyla harika olan bu isletim sistemine exe uzantili oyunlari kuramiyoruz yada kurulmus oyunlara giremiyoruz ya yaziklar olsun o ust duzey kernelci ureticilere ! Defalarca kurup istekli sekilde kullanmaya gayret etmeme ragmen sonuc sifir ! Sakin gelip programlar var kuruyoruz counter age of demeyin o da ayni sekilde acmio , yazik malesef

Sen de yorum yaz