Linux olsa da Android de hacklenir!

Linux daha güvenli olabilir ama hem Linux, hem de Linux tabanlı Android kolayca hackleniyor...

  • Ali Güngör
Linux bazlı Android de hacklenir
Pwn2Own'u başarıyla atlatan Android'in de zayıflıkları var

Android cep telefonu işletim sistemi Linux tabanlı ve güvenlik açısından güçlü özelliklere sahip.

Hacklenemeyeceği düşünülen bu işletim sisteminin de sanıldığı kadar dokunulmaz olmadığı, Black Hat güvenlik konferansında ortaya çıktı. Duvar kağıdı gibi görünen uygulamların elde ettiği verileri Çin'deki bir siteye yolladığının ortaya çıkmasının ardından, detaylara eğilen güvenlik araştırmacıları riskleri ortaya döktü.

Şifreleri tarayıcı geçmişi, abıne kimliği, SIM
kart noları ve SMS'ler kolaylıkla ele geçirilebiliyor. Linux'un bilinen güvenlik açıklarının kullanılmasıyla kök dizin kontrolü ele alındığına yapılamayacak bir şey yok.

Açığın yaması bulunmasına karşın bu da tam bir çözüm sunmuyor. Direkt kök dizin açığı kullanılmasa da indirilen uygulamların verilen izinleri kötüye kullanması ihtimali her zaman var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Hmm ilginc. Demekki dunyanin 99%u linux yada macos kullansa basimiza neler gelirdi?

bir linuxta güvenlik açığı bulununca bunu tüm linux dağıtımlarına mal ediyorlar. biz bir windowsta güvenlik açığı çıkınca bunu tüm windowslara mal ediyormuyuz?

İyide açığı olmayan sistem henüz var olmayan sistemdir !

izinlerde sorun demek ki:D

Kaynak kodu kapalı hiçbirşey kullanmamak gerekli galiba.

Microsoft'un kapalı kaynak kullanmasını işte bu yüzden destekliyorum. En azından bir şey yapana kadar uğraştırıyor. Linux, amenna güvenlidir felan ama her şey açık kaynak kodlu. Art niyetli biri çok rahat istediğini değiştirip zarar verebilir karşı bilgisayara...

Aaba bu haber nerden kaynak edinmiş merak ettim doğrusu

Diğer sitelerde bununla ilgili bişey görmedim nedense.

ne kadar dar goruslu insanlar var, guvenlik sebebi ile acık kaynak koda karsı adam. Dusunme yetiniz mi yok sizin, Bu haberde bahsi gecen hack durumunun acık kaynak ile ilgisi yok; windows makinada da ne yuklediginize dikkat etmezseniz virus yersiniz. Kalkıp ta linuz uzerinde virus yuklersen tabi ki "yok izinlerde problem yok bilmemne" diye haber cıkar.

Editoru de kınıyorum, yeter artık linux ile ilgili haberlerinize talep arttırmak için sacma sapan baslıklar atmayın; gayet net biliyorsunuz ki bu linux un guvenlik acıgı değil; ne yuklendigine dikkat edilmezse, yukleme kaynagı sağlam değilse her turlu sey bulasabilir. Bazen bilginizden suphe ediyorum.

Burasını bir haber sitesi olarak goruyorum ve "haber almak" için giriyorum. Sadece talep arttırmak, sayfanın goruntulenme sayısını yukseltmek icin sacma sapan baslıklar atmanızdan bıktım. igoogle uzerinden saniye saniye takip ederim burda cikan haberleri ancak son zamanlarda widget in bosuna yer kapladigini dusunmeye basladım.

CHIP Online'ın notu:
Yazıyı okusaydınız Linux'un bilinen güvenlik açıklarının Android için de geçerli olduğundan da bahsettiğini görürdünüz. Linux Root açıklarını araştırmanızı tavsiye ederiz.

Merkez Banasının neden linux a geçtiğini bir araştırsanıza. Neden microsoft'tan vazgeçmişşler ???
Sormadan öğrenilmez...

Her zaman derim Linux un güvenli olma sebebi çekirdeğinin ne kadar güvenli oluşundan olsa da en büyük sebebi Windows kadar yaygın olmayışıdır.Bu zihniyet şimdi Android in yaygınlaşması ile değişebilir.

Ark katılıyorum windows yaygın tum kodcular onun ustune oynuyo...Linux dada acık vardır elbet ama denek fazla olmadıgından ugrasmıyorlar...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play