Linux'u çekici kılan 7 neden

Karmaşık görünen ve bu yüzden çoğu kullanıcının gözünü korkutan Linux'u çekici kılan 7 neden...

Neden Linux?

Bugün dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan işletim sistemi Microsoft'un geliştirdiği Windows işletim sistemidir. Windows 95 ile kullanıcı-dostu arayüzüyle kitlelere daha hızlı ulaşmayı başaran Microsoft, bugün Windows Vista ile pazardaki liderliğini elinde tutmak istiyor.

Ancak işletim sistemi dendiğinde akla artık sadece Windows serisi işletim sistemleri gelmiyor. Apple'ın MAC OS X işletim sistemini bir yana bırakacak olursak, özellikle bir ücret ödemeksizin elde edilebilen Linux serisi işletim sistemleri henüz Windows'a alternatif olacak Pazar büyüklüğüne ulaşmış olmasa da, emin adımlarla yolunda ilerlemeye devam ediyor.

Windows için bir avuç dolusu para harcarken ve Linux için herhangi bir ücret ödemezken neden bilgisayar kullanıcıları hala Windows'u tercih ediyorlar? Bu seçimlerinde elbette Linux'un açık kaynak kodlu ve karmaşık bir sisteme sahip olması ve bunun gibi nedenler özellikle amatör kullanıcıların Linux'dan uzak durması için yeterli nedenler.

CHIP Online, Linux'a geçmek isteyenlerin kafalarındaki soru işaretlerini ortadan kaldırıyor... İşte linux'u çekici kılan 7 neden...

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Linux'u çekici kılmayan 3 neden:
1-Microsoftt sürümlerinin korsan satışı
2-Oyunları her programı çalıştırmayışı
3-Çoğu kişinin sadece adını duyduğu ama ne olduğunu
hala bilmediği ve çok az bilgisayar da yüklü olması :))

Oyun ve program uyumu olsa bugün hemen geçerdim Linuxa'. En azından oyunları oynatamadığı sürece genele hitap edemeyecek.

windows'a alternatifmi arıyorsunuz padus ne diye yapıldı. şaka olsundiyemi,öylesinemi yazık valla

Windows işletim sistemleri her okulda eğitim verilmesi ve işyerlerinde de kullanılması bakımından tekel olmasına yol açmıştır. Linux işletim sistemi de eğer her okulda eğitimini verirsen ona göre program yazan yazılımcı yetiştirirsen o zaman durum farklı olur ve kullanıcı sayısı da bir o kadar artar. Çalıştığım işyerinde windows xp kullanıyorum ama evimdeki bilgisayarda pardus yüklü. İhtiyacıma cevap veriyor. Film izleyip müzik dinleyebiliyorum. güzel oyunlarda var . olmayanda internetten indirip oynayabiliyorsun. openoffice ile her türlü yazı ve hesap işlerimi de hallediyorum. Arkadaşlar oyunlara çok önem vermeyin tonlarca para verip oyun sistemi kuracağınıza yazılım geliştirmeye bir şeyler yaratmaya önem verin. Ülkemiz genç nüfusa sahip ben dilerdimki yazılımcı yönümüzü geliştirelim. Linux altında yazılımlar çıkarsak , kurumsallaşsak. o zaman linux un kullanıcı sayısıda artar. Saygılarımla.

Başka bir işletim sistemine geçecek olsam kesinlikle MAC OS X e geçerim. Linuxtan iyi olduğu kesin. Oyun üreticileri desteklemeye başladı son zamanlarda. Örneğin arkadaşımın Mac pc sinde Tom raider oynayabiliyoruz. Lİnux en son alternatif olur bence. Hiç kullanan görmedim. NE şirketlerde ne de kişisel kullanıcılarda. Madem son zamanlarda yaygınlaşıyor. Biz neden göremiyoruz. Windows vistaya sorun çıkartıyor diyorsunuz. Windowsta gene oturmuuş birşeyler var. Linux tam işkence olur bence. Sadece hızlı ve bir takım özellikleri olması hiç birşey değiştirmez. Son kullanıcı her zaman Windows tercih edicektir. Linux bence emektar pcler için gerekli bir işletim sistemi. Ömrünü tamalamış bir bilgisayarım olsa sadece hızlı olsun diye Linux yüklerim. Xp , Windows 7 çıkana kadar favorim.

bence linux pek göze hitap etmiyor ve ayrıca hızlı değil.
nerdeyse 10 seneden beri windows kullanıyorum ve çok memnunum.hem hızlı,güvenilir ve çok güzel grafikleri var.uyumluluk sorunları da yok.windows u herkese tavsiye ederim. ;)

Fotoğraf stüdyosu sahibi arkadaşım Mac kullanıyor. Çok memnun olduğunu virüs diye bi sıkıntısı olmadığını söylüyor. Mac ler resim ve video düzenleme işlerinde iyi. Basın organları mac kullanıyor bildiğim kadarıyla. Şu anda en ucuz 2.000 ytl + kdv ye mac satın alınabiliyor. Mac i kötülemek değil tabiki burda amacım. Fakat 2360 ytl ye çok yüksek özellikli bilgisayar toplamak varken gidipte mac almam. Ayrıca kullanıp araştırmadan linux hakkında yorum yapmamak gerekir. Mesela güncel oyunları linux üzerinde wine programıyla windowstan hatta hızlı bir şekilde oynanabildiğini söyleyebilirim.

yaw ne linuxu Allah aşkına. Hayalci olmayın lütfen. Dünyada hiçbir işletim sistemi şu an Vista kadar hızlı ve stabil değil. Realist olun azcık.

linux'a geçmek sorun olabilirde hala insanların para verip ms office kullanmalarını anlamıyorum open office ms office'in her özelliğini karşılıyor bir de pdf dönüştürmesi çok güzel.

aynı pc de vista + ubuntu-linux.. vista 47 saniyede ubuntu 16 saniyede açılıyor aradaki fark bu heralde

linux dağıtımları genellikle son kullanıcı seviyesini hedefler, alışkanlıklarını değiştirmek için var belkide linux dağıtımları, linux sürümleri görsel değil diyenler ?? vistadaki cicili bicili herşey linux dede var, hatta vistanın 3 boyut pencere olayına linux 10 yıl kadar önce girdi, ve açık kaynak olduğu için istediğiniz kadar özelleştirebilirsiniz sınır sinir yok, lisans problemleri yaşamassınız herşey ücretsiz, güvenlik sorunları yaşamassınız güvenlik yazılımlarına yüzlerce dolar harcamassınız, çünkü linux dağıtımlarında virus olayı yok :) program desteği zayıf diye düşünenler hiç kullanmamış kişiler, çünkü hali hazırda genel bir bilgisayar kullanıcısının ihtiyacı olan tüm programlar yüklü olarak geliyor, neden hala windows? neden yüzlerce dolar ? neden viruslerle güvenlik duvarlarıyla uğraşasınız ki ? Bende ön yargılıydım fakat inceledikten sonra fikrim değişti

program desteği yok derken işletim sistemin, linuxun, cıbıl,yetersiz, budanmış kütük misali ortada olması anlamında değil tabi.. elbet ki linuxe yetersiz destekden kast ettğimiz windowsa yönelik program yelpazesinin alabildiğince geniş olması.. mesala en basitinden silinen dosyaların geri getiren programcıklar.. dolu.. ücretlisinden ücretsizine.. mesela media player proramları ücretlisinden ücretsizine kıyamet gibi.. rip pgramlarım dolu.. mesleki ve ticari bir çok program matcad, netcad, orcad gibi. ağ programları yüzlerce..sürü gibi.. seçenek imkanları çok fazla.. tamam belli başlıların linux versiyonları var matlab gibi lakin yetersiz sayıda.. oyun piyası diğer bir örnek.. web teknolojileri diğer bir handikap.. elbetki altı tamamıyla boş değil ama birşeyleri düze çıkaracak kadarda dolu değil..

birşeyi en iyi yapan özellikler aslında o şeyin temel zaafıdır.. bu heryerde geçerli.. linux için virus yok.. komik bir iddea desek hatalı olur muyuz?! bizce olmayız...üstelik şunuda desek yanlışa mı gideriz: evet virus yok, tabi şimdilik.. neden?! azizim, diyeceksiniz ki digital ortamda güvenlik aramak beyhudedir; bunu kabul edeceksiniz ve diyeceksiniz ki ancak kapalı sistem %100 güvenlidir. üstelik buna inanacaksınız akabinde çıkıp falan sistem kusursuz diyeceksiniz... bu bir çelişkidir.!. dahası aslında bu linuxun zaafı?! nasıl.. yüzde 1 lik hadi %3 olsun, bu rakam için en zehir hacker virus mirus yazmaz.. kurtarmaz abisi.. emeğe(!) değmez.. klavyenin tozunu almam ben %3 dilim için.. windows populerliğide onun zaafı.. neden?! dikkatleri, uğraşları ve saldırıları üzerine çekmekte.. bu son derece doğal. hele linux % 40 lık bir seviyede olgunu var sayalım.. acep tablo nasıl olacaktı?!...

sınırsız özgürlük.. evet bir kazanç ama aynı zamanda bir handikap.. neden?! belli bir standart yok abisi.. linux sınırsızlık özgürlüğü, onun gelişimini artırken onun yayılımı engelliyor..ortalıkta onlarca linux versiyonları ve sürümleri fink atıyor..biri başlıyor bir zaman parlıyor daha sonra silinip gidiyor..başka bir yıldız doğuyor.. al mesala kubuntu ile ubuntu.. bir zamanlar redhatın son kullanıcı versiyonları vardı ve populerite olarak fena değildi.gerçi firma son kullanıcyı silip projeye fedora ile devam edilsede rethad firması ağırlıklı enterprise sürümlerine kaydı. madreka mali sorunlardan başka bir sürümle evlilik yaptı madrivana türedi.. vs vs.. standart var mı?! yok.. kusura bakmayın ama ben nerede çokluk orada.. ilkesine her alanda inanırım.. temel çekirdek aynı olsada grubların kullandıklar masa üstü ve grafikler farklı.. gone kde vs.. slackware, debian, susede linux, mandrivanada linux, pardusta linux, ubuntu ile kubuntu da linux.. acaba öyle mi?!

apple, linuxe göre avatanjlı kılan unsurlar ne ki apple'nin kullanıcı sayısı linuxe göre oldukça fazla?! düşünmek lazım.. halbuki ikiside unix ailesinden..özde aynılar yani. belki kabuklar farklı temelde birler.. biri tameman ücretsizken hatta telefonla ayağına getirilmesine rağmen, apple belki windowstan ucuz bir lisans ücretine sahip, paralıda olmasına rağmen applenin, linux nazaran daha fazla tercih edilmesinin sebebi nedir?! aslında sır burada yatıyor.. belki grafik olarak zenginlikleri üç aşağı beş yukarı birbirine yakınlar.. ama os X ağır basıyor.. neden?!!

dahası grafik olarak hem linux hemde apple nazaran adeta taş devrinde olan windows hepsinden ileri.. neden?! demekki özgürlük herşey demek değil..!! yada özgürlüğün tanımı kullanıcıdan kullanıcıya değişiyor olmalı... lisans ücreti para dolarcıklarla herşeyi oldu bittiye getirmek çözüm değilmiş.. alışkanlıklar diyebiliriz. belki kısmen cevapta olabilir ama net cevabı bu değil..!!

md...

şimdi abisi demişin ki linux için şimdilik virüs yok tutulursa olacak o koskoca yazıdan ben bu deyişi çıkardım. sana cevap vereyim ben güzel abisi. linux için var virüs yok deil en sonuncusu bundan bi kaç sene önce yazılmıştı ve vasfını şu an yitirmiş durumda. amaç neydi yazılmasında linux içinde virüs olacağını göstermek. tamam linux için virüs yazılacağını anladık şimdi şu soruyu cevaplıyalım. linux çok tutulursa virüs saldırıları başlarmı? şimdiiii şöle bi olay var genelde bu virüs denen yaratıklar linux ortamlarında yazılıp karşısına çıkıyor insanların. yani virüsleri yazanlar genelde linux kullanıcıları. adam kendine bulaşacak virüsü neden yazsın? ha tutar adam aklını denemek için yazar mı yazar virüsü nette yayar bi şekilde ama linux kullanıcısı etkilenirmi? hayır abisi etkilenmez. neden etkilenmez biliyomusun? bizde bir root hesabı ve birde kullanıcı hesabı denen olay var (ms in vistada linuxdan çaldığı yenilik dediği olay) ama tabi linux daki ms dekinden daha tutarlı ve iyi çalışıyo. şimdi bu hesaplardan yola çıkarak. birincisi sistemde bir değişiklik yapılıcaksa yada bir program oyun vsvsvs her hangi bişeyi yüklemek istediğiniz zaman pc ye sizden root parolasını soracaktır. virüs ne yapar sistemdeki dosyaları değiştirir. yani bana root parolamı sormak zorunda bu virüs denen şey değil mi? evet ama ben girermiyim parolamı hayır :). şimdi diceksin indirdiğin programda virüs varsa ne olacak al işte yedin virüsü geçmiş olsun :D hayır arkadaşım ben virüsü yemem neden biliyomusun? linux türevlerinde genelde paket yöneticileri vardır. biz kuracağımız programları paket yöneticimizden görürüz. internette arama yapmayız. linux için yazılmış ne kadar program varsa ilgili dağıtımın paket yöneticisinde yine dapıtımın serverlarındaki bütün programlar olur. bu programların adet ve sayısını saymaya çalışmak bile çok zor çünkü bana göre sınırsız her an yeni bir program eklenebiliyor. biz yani güvenliği onaylanmış paketleri kurarız sistemimize ve endişemiz olmaz. sağda solda program aramayız biz. şöle düşün arkadaşım windows için yazılmış ne kadar program varsa dünya üzerinde sen bunların hepsine sadece tek bir program sayesinde ulaşabiliyosun ve virüs-free hepsi. güzel bişey demi. peki virüs başka nereden bulaşabilir? madem programlarla bulaştıramayız buna başka yol yok mu? var internet sitesine linuxu etkileyecek bir virüs atarsın sayfaya girene bulaşmayı dener. ama ne olur nette gezerken bi anda karşında root parolası soran bir ekran bulursun. tutup root parolanı girersen sana zaten müstehak virüs sen bidaha pc kullanma bile. bu kadar bilgisizlikle seni sömürür atarlar. yani internet ten de virüs yeme tehlikesi kalmadı. son olarak msn den dosya gönderir bir insan. onda virüs varsa bulaşır. ama yine bulaşmaz. ben tanımadığım birinden aldığım dosya bana root parolamı sorarsa ben yine girmem parolamı ve bulaşacak bi şansıda kalmaz virüsün. tamam mı abisi umarım açıklayabilmişimdir. bilmeden yazmayın diyoruz millet üfürüp duruyo beah.

he abisi birde sonlarını okudum yazının görsellikte linux ve mac os taşdevrinde yaşıyo diye bişey demişim ayıp ayıp duymamış olayım be abisi. tabi üfürmek beleş alabildiğine sallıyon. google a bir gir yada youtube a erişebilecek kadar bilgin varsa arama yap compiz-fusion olarak. bak bakalım kim taşdevrinde kim nerede. linuxdaki 3-d nin tadını çıkart videolardan çünkü kendin asla kullanamıcaksın onları. son olarak özgürlük herşeydir. köle olmaktansa 1 saatliğine özgür yaşamayı tercih ederim diyen düşünürleri hatırlatıyım.

Hızlı, Kararlı, Güvenilir bir işletim sisteminden bahsediyoruz... Çok zormuş. Denediniz mi??????. Ben Lİnux'u ilk kullanmaya başladığımda hiçbirşey bilmiyordum. Şimdi bile pek birşey bilmiyorum... Sadece gerekli şeyleri biliyorum çünkü program yazmayı düşünmedim hiç... Kurduğunuzda hemen hemen bütün donanımı tanıyor( benim bilgisayarımda herşeyi tanıdı: İntel Quadro 2.4, Geforce 7300GS, 4 GB RAM, 320 GB HD) tek sorun şu ki 4 GB ramımı 2.75 diye görüyor olması...ama 64 MB ram de bile çalışan bir sistem için yeterde artar... Bazı sorunları araştırım bir iki komutla herşeyi yapa biliyorum.
1) vista aerosunu compizden çaldı 2) vista root haklarını konusunu linuxtan çaldı 3) winows+office paketinin fiyatı linuxta bedava
4)linux vistadan daha kararlı 5) daha hızlı 6) daha güvenilir 7) şu bahsedilen linux yaygınlaşırsa virüsü yazılır olayı microsoftçuların uydurması (evet linux için yazılmış virüs veya virüsler var... sistemi test etmek için linux geliştiricilerinin yazdığı... sonuç ise linuxun root yetkileri olmadan etkilenmeyeceği...) 8)kapalı sistemler teorikte iyi gibi görünsede ihtiyaç olduğunda değişiklik yapamazsınız ama linuxta herşey sizin istediğiniz gibi olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Daha birçok sebep var...
bazı kişiler çevrelerinde linux kullanıcısı görmediklerini yazmış... olabilir bende görmemiştim ama kullanmaya başladıktan sonra ne kadar çok kullanıcısı olduğunu ve bu kişilerin sessiz sakin ne kadar yardımsever olduklarını ve sadece bir işletim sistemini bilmediklerini anladım...
bana göre oyunlar ve görsellik önemli değil. ama bu sorun hiçbir oyun firmasının yardımı olmadan çözülmeye çalışılıyor(du ki bazı firmalar linux için oyun yazmaya başladı... neden??? çünkü linux inkar edilemez)
son söz olarak DEBİAN'ı seviyorum. DEBİAN tabanlığı dağıtımları da...

linux için sadece 7 neden mi??? bencede daha çok neden var. kullanmak lazım. en azından deneyip biraz çaba göstermek lazım diye düşünüyorum. bir kere alıştıktan sonra bir daha bırakılmıyor bu meret. ama ben linux bağımlılığımdan dolayı mutluyum. windows artık benden yüz bulamayacak. özgür yazılımları sonuna kadar destekliyorum. o kadar parayı windowsa vereceğime, linux cd alıyorum katkım oluyor. bende debian hayranıyım benim gözümde eniyi dağıtım. debian diğerlerini pek deneme fırsatı bırakmadı da. birde slackware denemek istiyorum ama ne zaman olur bilmiyorum.

Arkadaş şuraya bilen de yazıyor bilmeyen de, ben ona deli oluyorum. Daha geçen gün birisi linuxla ilgili bir konuda " windowstan sonra kullanacağım os kesinlikle pardus olur linux değil" yazmış, yeminle krize giriyodum...

Şimdi iddalara yanıt vermek ve bilmeyen ya da az bilen arkadaşlara rehber olmak için bir kaç paragraf yazmak istiyorum. Başlamadan önce şunu söyliyeyim windowsu bırakalı çok uzun oldu ve hiç dönüpte aramadım.

1- linux iyi güzelde oyun oynayamıyorum: hayır arkadaşım oyun oynayabiliyosun, wine kuruyosun bir çok oyunu oynayabiliyosun. Bazı oyunları oynayamıyosun ama merak ediyorum hiç ea games e ya da ea sportsa ya da si games e mail atan oldumu benden başka neden oyunlarını opengl ye uyumlu yazmıyolar diye? E sen oyun yazan firma; tüm oyunlarını activex destekli yaz sonra hiç bişeyden anlamayan yurdum bilgisayar dahileri "e ben linuxda oyun oynayamıyorum" diye veryansın etsin. Linux da oyun oynayamıyosan canım kardeşim bu linux un suçu değildir, bunu bi anla önce oyun yazan firmanın suçudur. Kaldıki linux coderleri sen sırf oyun oynayamıyorum ben amaaaaaaaa diye ağlamayasın diye aslında yapmasalar neden yapmıyosun diye soramayacağın wine ı geliştirdiler. Neden? sırf sana özgürlüğün kapılarını açmak için.

2- linuxda program yok, bir program çalıştırmak için kod yazmam lazım: Linuxda program desteği, program yok diyeni ıslak odunla dövmek lazım. Yok bunu idda edenler kesinlikle bir kez bile linux kullanmamış kulaktan dolma bilgilerle konuşuyolardır başka açıklaması yok çünki. ben ubuntu 9.04 kullanıyorum, açıyorum paket yöneticisini şuan sırf internet bölümümde bile alabildiğine program var. indir kafana göre kur, program kurulduktan sonra uygulamarı aç program simgesine tıkla çalıştır, bu kadar.. Eeee ama en basitinden windowsta winamp war ama linuxda yok dimi :(((( sen sordun mu hiç aol musics e neden winampın linux versiyonunu yazmıyosun diye? ama suç aol nin değil linuxun dimi? tabi.. ama bilmiyosan eğer linuxda en basitinden winampa alternatif en az 10 tane program olduğunu o zaman burada yorum yapma ya da bilmeden kötüleme.

3- Vista ya da win 7 çok şeker heleki o aero yokmu bitiyorum ben ona: MS in daha 3 bilemedin 4 yıl önce getirdiği ve kendilerince grsellik olarak adlandırdığı aero ya linux kullanıcıları 10 yıldır aşina. açın bi youtube u ubuntu ya da compiz fusion diye aratın, izleyeceğiniz herhangi bi videodaki tüm animasyonları ya da görsel şovları ben Netbook umda evet evet öyle hayvani donanımı olmayan 64 mb paylaşımlı ekran kartı olan netbookumda kullanıyorum. ve makina zerre kasılıyor, ama vista nın o dandik aerosunu bile kullanmak için sen ekran kartına para bayılacaksan bişey demiyorum ben.

bizim insanımız sanırım linux a geçtiğinde xp deki gibi olsun istiyo herşey, sol altta başat düğmesi masaüstünde bilgisayarım sigesi falan filan. ama olmazki sen başka sistem kullacaksan o sistemin kullanımını yadırgamayacaksın kaldıki bence linux windowsa göre daha da kullanışlı, windowsa alışmışsan yeniliklere açık değilsen o ayrı kardeşim.

Birde buradan windows ve ms şakşakcılığı yapan arkadaşlara son birşey söylemek istiyorum; Allahtan dileğim ms ve diğer tüm program oyun vs. yazan şirketler bi şekilde korsan kullanımın önüne geçerler. Hakikaten bunu çok ama çok istiyorum. Yani bastıracaksın paranı ve alacaksın yazılımını. ben o zaman ms şakşakcılığı yapanların nasıl tıpış tıpış linuxa övgüler yağdırarak linuxa geçeceğini görürüm. kimse bu devirde 4-5 milyar vermez heralde yazılıma değil mi :))

Sözün bittiği yerde şunu eklemek istiyorum, linux hakkında yorum yapmadan önce kurun makinanıza ubuntu ya da pardus en azından 1 hafta kullanın ondan sonra atın tutun.

virüs konusuna girmiyorum bile aşşağıda biri yazmış bişeyler yok linuxa virüs girer diye başka bi arkadaş sadece root şifresi diyerek konuyu kaptmış Linux ve virüs? güldüm geçtim :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir