Linux ve aspiratör nasıl ilişkilendirilir?

Eğer mutfağımda da Linux'tan vazgeçmem diyorsanız, bu aspiratör tam size göre...

Linux ve aspiratör nasıl ilişkilendirilir?
Faber Imago+: Linux'lu aspiratör.

Faber Imago+, 16:10 biçiminde 19 inçlik TFT ekranı olan (kontrast 850:1) bir mutfak aspiratörü. Aydınlık metrekare başına 300 Kandela ve çözünürlük 1440 x 900 piksel.

Cihazın derinliklerinde Linux'la çalışan ve 4 GB RAM'i olan bir PC saklanıyor. Webcam sayesinde yemek pişirirken video konferansları yapılabiliyor. Üretici Faber, cihazın Avrupa'ya ne zaman ve hangi fiyata geleceği hakkında henüz bir bilgi vermedi.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

aspiratör içine de girmişse linux'dan korkulur. Yakında robotlarda da linux kulanılır (belki kulanılıyordur ) Robotlarda kulanılması tehlikeli olur. biz özgür olmak isitiyoruz diyebilirler :)

arkadaşlar anlayın artık. linux açık kaynak kodlu herzaman gelişmek mecburiyetinde... virüs giremez, bozulamaz bi sistem. wine 1.0 ile de her programı da çalıştırabiliyorsunuz. ya da virtualbox la. daha ne istiyonuz. hem de az sistem gereksinimli. elektriği de az harcıyor. daha ne?

Ben kötüleme yapmıyorum ki :)
Böyle işlerde linux %99.9 kulanılabilir. Linuxa heşrey yaptıralabilir. ama diğerlerine dersek onlarda yapar ama maliyeti 2 katına çıkarıp yaparlar :)
Ve ben bir linux kulanıcısıyım

Linux'un esnekliğinin bir göstergesi olsa gerek. :)

Yav ne esnekliği, içinde bir bilgisayar var işte. Ona gidip Vista'da pekala kurabilirsiniz. Sizde iyice abarttınız şu Linux saçmalığını, doğru dürüst donanım tanımıyor. Hiçbir programla uyumlu değil. Linux kullanmak özgürlük filanda değil hem tam bir tutsaklık.

Biliyorsun ki windowslar sadece x86 mimarisinde çalışabiliyor.Linux dağıtımları diğer mimarilerde de çalışabiliyor.Esneklikten kasıt bu.

28 Temmuz 2008 Pazartesi, 19:45 tarihli yorum sahibi arkadasim. Linux hicbir programla uyumlu degil demissin de senin program diye kasdettiklerin sadece Windows platformu icin yazilmis urunler. Ve hayat Windows'tan ibaret degil. Ki linux onlarin bile yarisindan cogunu calistirabiliyor. Su an Linux PS3'ten cep telefonlarina, uydu alicilarindan aspiratorlere kadar kullanilabiliyorsa bu onun gucunu gosterir. Linux kullanmak tutsaklik demissin ama bu konu hakkinda pek bilgi olmadigini gosteriyor. Senden ucret istemeyen, kodunu tamammen sana vere, nasil yapilacagini ogreten, ustelik windows gibi ilkel bir sistemin bile programlarini calistirabilen bir olusum nasil tutsaklik olarak adlandirilabilir? ence asil senin dusuncelerinde bir esirlik var: Windows esirligi. Once dusuncelerini ozgurlestir, sonra bir defa daha incele konuyu, oyle ver kararini derim.

"Windows gibi ilkel bir sistem" demişsin. Sana asıl ilkelliğin ne olduğunu tarif edeyim. İLKELLİK: Bir sürücü kurmak için tam 4 sayfalık bir makale okumak ve bu makale boyunca "Terminal" adı verilen o tarih sayfalarındaki yerini almış komut satırına "pisi" "miyav" gibi garip ve hatta acayip komutlar ile sürücü yüklemektir. "Hayat Windows tan ibaret değil" demişsin söylermisin bu bahsettiğin hayatta insanların yüzde kaçı Linux kullanıyor. "Senden ücret istemeyen" demişsin, evet doğru Linux ücret istemiyor ve bu haliyle bile kimse tarafından kullanılmıyor. Bir de ücret istediğini düşün eminimki sen bile kullanmazsın. Ha bir de bu adamları ücret istememe sebebi kesinlikle özgürlük filan değil. Ücret istemiyorlar çünkü sistemlerinin para etmediğinden kendileride haberdar. Eğer gün olurda Linux para eder bir sistem haline gelir ve Windows ile rekabet edebilirse o zaman görürüm ben sizi. Bakalım yine bedava kullanabilecekmisiniz.

ölsem vazgeçmem linux'umdan (suse 10.3)
sen bir tanesin suse
----centipede---

"ölsem vazgeçmem linux'umdan (suse 10.3)
sen bir tanesin suse
----centipede---"

bende vazgeçmem. benim favorimde DEBİAN

"Windows gibi ilkel bir sistem" demişsin. Sana asıl ilkelliğin ne olduğunu tarif edeyim. İLKELLİK: Bir sürücü kurmak için tam 4 sayfalık bir makale okumak ve bu makale boyunca "Terminal" adı verilen o tarih sayfalarındaki yerini almış komut satırına "pisi" "miyav" gibi garip ve hatta acayip komutlar ile sürücü yüklemektir. "Hayat Windows tan ibaret değil" demişsin söylermisin bu bahsettiğin hayatta insanların yüzde kaçı Linux kullanıyor. "Senden ücret istemeyen" demişsin, evet doğru Linux ücret istemiyor ve bu haliyle bile kimse tarafından kullanılmıyor. Bir de ücret istediğini düşün eminimki sen bile kullanmazsın. Ha bir de bu adamları ücret istememe sebebi kesinlikle özgürlük filan değil. Ücret istemiyorlar çünkü sistemlerinin para etmediğinden kendileride haberdar. Eğer gün olurda Linux para eder bir sistem haline gelir ve Windows ile rekabet edebilirse o zaman görürüm ben sizi. Bakalım yine bedava kullanabilecekmisiniz."

1. ilkel dediğiniz terminal bu bilgisayar işlerinin temelidir ve bütün işler bu terminal üzerinden yürür (bu basitleştirip göz boyama yapıldığından siz farkedememiş olabilirsiniz).
2. 20-30 milyon linux kullanıcısı dünya nüfusunun yaklaklaşık binde 4-5 (bilgisayar sahibi olanlara oranı bahsedilenlerden daha çok)
3. GNU lisansını okuyun. özellikle temel dağıtımların kendi lisanslarını okuyun.
4. tam bir ms tarafı gibi konuşuyorsunuz. linux tarafı herşeyi para olarak görmeyip, insanlığa fayda olsun, herkes istediği gibi çalıştırsın, para ödemesin, kullanıcı bilgisayarı kullansın, lisans kaygısı olmasın der. para para para diyen ms tarafıdır.

"Yav ne esnekliği, içinde bir bilgisayar var işte. Ona gidip Vista'da pekala kurabilirsiniz. Sizde iyice abarttınız şu Linux saçmalığını, doğru dürüst donanım tanımıyor. Hiçbir programla uyumlu değil. Linux kullanmak özgürlük filanda değil hem tam bir tutsaklık."

tek bir linux cd si ile (donanım cdsini takmadan) donanımınızın %90-95'i office, cd yazma, pdf okuyucu gibi birçok uygulama kuruluyor denemediğiniz çok belli ama bilmiş gibi konuşuyorsunuz

Çok güzel ve enteresan bir makale gerçekten.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir