Linux, Windows 10'a mı geliyor?

Microsoft'un Build etkinliğiyle ilgili bir keşif, Linux'un Windows 10'a gelebileceğini söylüyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Linux, Windows 10'a mı geliyor?

Microsoft'un bu akşam başlayacak olan Build konferansıyla birlikte Linux, Windows 10'un bir parçası haline gelebilir. Firmanın Linux dağıtımı Ubuntu'yu geliştiren Canonical ile bir ortaklık duyurması bekleniyor.

Microsoft'un Linux'a olan sevgisi bir süre önce doğmaya başlamıştı. Bu bağlılığın Windows 10'da da devam etmesi bekleniyor. Build etkinliğine ait oturum açıklamalarında yapılan bir keşif, Ubuntu'daki Linux kabuğu Bash'ın Windows 10 altında çalışır hale gelebileceğini gösteriyor. Sözkonusu açıklama, şu an itibariyle yayından kaldırılmış bulunuyor.

Windows 10 ile Ubuntu'nun tam olarak nasıl bütünleşeceği ise henüz belirsiz. Tek anlaşılan, Microsoft'un Windows 10'da Linux çalıştırmaya izin verecek bir "konteyner" sunabilecek olması. Bu tür bir alt-sisteme Windows 10'un 10251 numaralı yapısında rastlanmıştı.

Microsoft'un yıllık geliştirici etkinliği Build, Türkiye saatiyle bu akşam, 18:30'da başlayacak. Etkinlikte ortaya çıkacak olan tüm yenilikleri CHIP Online'dan takip edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Daha çok bilgi verin hemen.

Linux pişmanlıktır Microsoft sakın böyle bir hata yapma yoksa bilgisayarlar dandroid ve zubuntu gibi kasıp donmaya başlar biz kapalı kaynak Windows seviyoruz

@30 Mart 2016 16:56 Hayatını ot gibi yaşayan tanımsız varlık beyanı!

@30 Mart 2016 16:56 İstemiyorsan kullanmazsın olur biter.Ne bu şiddet bu celal arkadaş ?

@30 Mart 2016 16:56 Bu dislike atanları anlamıyorum. Ciddi söylüyorum Ubuntu çok zor bir işletim sistemi, program bile kuramıyorum.

@30 Mart 2016 16:56 kardeş anlamıyorsan yorum yapma. Bu sayede linux a kaçan büyük bir geliştirici kitlesini geri kazanabilir. Sen oynunu oyna gerisine karışma.

@30 Mart 2016 16:56 Doğru ya windows çok mükemmel. Virüsler Malware vs başımıza bela. Linux'u uzun zamandan beridir kötüleyen microsoft baktı olmayacak hali hazır da geliştirilmiş bir sürü kaynak kod var hazır olanı kullanayım demiş. Varsın kullanmasın kendi bilir

arkadaşım meselenin özü şu, bulut sistemler ve programlamanın geleceği ile ilgili birçok unsur linux üzerinde çalışıyor. Microsoft bunları windowsa adapte etmeye çalışıyor. Azure'un üzerine docker monte etmeye çalışması gibi. Bu geliştiricilerin bir trendi. Gerekli unsurları da alıp adapte eder microsoft, bunda ne sakınca olsun? Sen son kullanıcı olarak belki bunları görmezsin ama işin arkaplanında böyle şeyler oluyor.

Win bash ve Cygwin ile zaten yapiliyor bu. Powershell ile dahi cok karmasik ve zorlanarak yapilan islemler cok kisa yollardan halledilebiliyor.

Microsoft bunu yapamaz, cünkü Linux acik bir sistemdir, kullanilmasi veya entegre edilmesi kurallara baglidir, yani Windows'un tüm kodunun o zaman acilmasi gerekir, olmazsa ne L.Torvalds nede R.Stallmann izin vermezler!!

gelirse çok hızlı windows 10 olur

benim anladığım. Microsoft zaten Linux LXC veya docker diyelim sistemini windowsa taşımak istiyordu.Bir çok uzman linux konteynerleri ayrı windows konteynerleri ayrı olur diyordu. demek ki artık windows da linux containerleri çalıştırabileceğiz. ama konteyner sistemi öyle Sanal makine gibi içinde gui falan olan bir linux çalıştırmıyor (ki gerek de yok). docker on windows olarak bakmak lazım habere

Linux tabanlı virüslerin Windows üzerinde etkili olması ve bilinen Windows virüslerin yerine bilinmeyen Linux kodlu virüslerle tanışıcağımız anlamına gelir bu...

@31 Mart 2016 09:13 Antivirüs firmalarının da bir iki hack olayından önce önlem almayacaklarını da kolayca tahmininize ekleyebiliriz.

bahsedilen şey düzgün bir şekilde hayata geçirilirse birçok geliştiriyi sevindiricektir.

Bir sürü Linux dağıtımı varken Linux, Ubuntu'dan ibaret olmadığı gibi PC'nin de Windows'tan ibaret olmadığını iyi bir şekilde idrak ettik. Microsoft, rüzgara karşı tüküremeyeceğini anlamış olsa gerek. Bir Linux dağtımı olan Ubuntu'yla ne gibi bir anlaşma sağladılar, merak ettim doğrusu. Pek hayra alamet bir durum olmadığı kanısındayım. Olurmu olur.. gün gelir Linux dağıtımı kullananlara da lisans ücreti dayatmasın bu tekelin A babası Microzort?

bildiğiniz live cd ile çalışan bilgisyarı yormayan bir linux sürümü varmı

@31 Mart 2016 17:36 Linux Mint Mate sürümünü kullanabilirsiniz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost