Linux Windows 7'yi heyecanla bekliyor

En popüler Linux sürümlerinden olan Ubunutu'nun mimarı, Windows 7'den çok ümitli. İşte nedeni...

  • Ümit Öncel
Linux, Windows 7'yi bekliyor
Ubuntu daha iyi bir Windows'un yarışa denge getirmesini umuyor.

Windows ve diğer işletim sistemleri arasındaki amasız yarışı dikkate aldığınızda, bazı belden aşağı saldırıların da kaçınılmaz olduğunu tahmin etmek zor değil. Bu nedenle Ubuntu'nun mimarlarından olan Mark Shuttlewort'un Windows 7 hakkında konuşmasında, Microsoft'u yermesi çok da mantıksız olmaz. Fakat öyle olmadı. Shuttlewort, Windows 7 hakkındaki övgü ve beklenti dolu açıklamalarıyla herkesi şaşırttı.

Shuttlewort, Windows 7'nin mükemmel bir işletim sistemi olduğunu ve çok büyük bir başarı yakalayacağını umduğunu söyledi. Kimse bunun şaşkınlığını üzerinden atamadan da ekledi: "Şu anda çok ilginç bir durumdayız. Microsoft OEM satıcılara Windows XP'yi neredeyse ücretsiz olarak veriyor. Microsoft'un bu son derece agresif tutumu yüzünden Linux pahallıymış gibi görünüyor". Mark Shuttlewort, Windows 7 hakkında şimdiye kadar gördükleri ve duydukları her şeyin Windows 7'nin mükemmel bir sistem olacağını gösterdiğini söyledi ve "umarım bu sayede artık Microsoft, Windows'u neredeyse bedava dağıtmak yerine gerçek fiyatıyla satmaya başlayacak ve notebook pazarındaki işletim sistemleri çekişmesi daha gerçekçi koşullarda meydana gelecek" diye konuştu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

bence kendi için kullanabilir sanıyo ama bizler pc ciler buna izin vermeyecegiz

bir kaç haftadır w7 yi kullanıyorum gerçekten de Mark Shuttlewort'un dediği kadar var, çok güzel bir işletim sistemi yapmış microsoft, gerçekten güzel iş çıkartmışlar vistanın ilk çıkan kararlı sürümü faciaydı bunun betası bile hem xp nin hem de vista nın en son en kararlı sürümünden daha iyi, çok stabil ve sürücü sorunu yok, vista sürücüleri çalışıyor kaldı ki zaten her şeyin sürücüsünü w7 otomatik kendi yüklüyor ve kurulum toplam 20-25dk kadar sürüyor, eskiden sırf sürücüyü internetten indirmek için 10dk kurmak için 15dk+reboot lar ile toplam30dk ye yakın uğraşıyorduk sadece bir sürücü için w7 nin ise kendi kurulumu 20dk ve her şey dahil 12:58 deki yorumu yazan arkadaş neye dayanarak öyle yazmış anlayamadım..
(microsofttan ne $ ne € ne de başka birimde para almıyorum kesinlikle kendi görüşlerimdir ;) )

linuxtan vazgeçmem.kusura bakmasınlar.işim gücüm yok viruslerlemi uğraşacam :D

Bende 10 gündür Windows7 Beta Build 7000 kullanıyorum sistemim 1.6ghz çift çekirdekli 1 gb ramli bir notebook Gerek açılması kapanması programlar arası geçiş. Herşey mükemmel Vistaya hiç alışamamıştım. Xp artık ihtiyaçlarıma cevap vermiyor Windows 7 Son karar

Win 7'nin fark ettiğim tek sorunu oyunlarda çözünürlük ayarı sorunu olması. Yani oyuna girdiğinizde çeşitli büyümeler küçülmeler oluyor görüntü karışık bi slayta dönüyor. Oyunun çözünürlük ayarını değiştirdiğinizde düzeliyor. AMA alt+tab yapıp oyundan başka bi programa geçtiğimizde ve sonra da tekrar oyunu açtığımızda yine aynı sorun oluyor. Bu yüzden Win7 den XP ye geri döndüm.

W7'den çok umutluyum, umarım herşeyiyle stabil bir işletim sistemi olacak..

bu işletim sistemi dedikleri kadar varsa orjinal alıcam belkide yeni pc alırım içinde verirler:D

Shuttleworth ün savunduğu değerler ubuntu felsefesiyle aynı. Asıl o kişiden bundan farklı açıklamalar duymak sürpriz olur. :S

Milletin işi gücü yok winfos üşmanı olacak. Tekelcilik yamyıp özgür sünyanın önünü açtıktan sonra bizene winfos ne yapmış..

Çoğu işlemi xp den çok daha hızlı yapıyor, arayüzüde çok daha kullanışlı olmuş.

Çıksın ultimateinden alıcam bi tane korsan, vistaya o kadar para verdim beğenmiyorum ona saysınlar

aslında bu bir yerme olayı. sebep xp'nin konumu oldu. win 7 fiyatı açıklanınca, linux özellikle dizüstü (hatta masaüstü) bilgisayarlardaki gözdeliğini kazanacak. bunun en büyük sebebi eskisi gibi donanım sıkıntısı çekmemesi ve hızı. win7 beklenenden daha iyisini vermezse kullanıcılarını tam anlamıyla olmasa bile kaybedecek(win yanında linux kurulup en azından denenecek). linux kullanılmasa bile isminin duyulması ms rahatsız ediyor. bu pazara yeni işletim sistemi katılıyor sonuçta. ki linux sadece duyulmakla kalmadı birçok kullanıcıyı fethetti. linux kullanıcılarının birçogunun bilgisayarında her iki işletim sistemi olmasına rağmen linux kullanma oranları daha yüksek. ms bu kullanıcıların tamamen linux'a geçmesinden korkuyor.

windows 7 ultimate ten ne çıkar home ultimate ve business ultimate belki belki media center ultimate ve home server ultimate ancak şu an için XP home ultimate gibi görünüyor.İlk beta beni memnun etmedi üzdü açıkçası.Umarım beta 2 si ve üç belki dördü bile çıkarırsa hiç fena olmaz bakalım neleri düzenleyecekler belki iki üç dört çıkmayabilir ilk betadan devam ederler bir bakmışsınız ilk beta olmuş dördüncüsü...

Özgür yazılımda dergi veya internetten indirilebiliniyor. Hangisinin kolay olduğu ortada...Dergi ve internet. Oysa linux lar windows tan daha avantajlı imkanlara sahip.İnce ayarlar yapabilmenizi sağlayabiliyor ve gözlerinizle elinize net bir şekilde hem ulaşıyor hem de ayarlamalar kısmı bakımlı kolay rahat ve anlaşılabilir halde kullanıcıya ulaşıyor hem kullanıcının konuşma okuma yazma dilini de geliştiriyor eğitimini aldığı yabancı dilde de kurulum yapabiliyor işte hayat burada yatıyor okulda yabancı dilinize yardımcı bir işletim sisteminiz var....

ne yaparsanız yapın linux hala ms in eline su bile dökemez,ayrıca 3.yazılımların gücü arkasındayken kimse ms i indiremez.ben linux u birkaç kez denedim hepsinde sonu hüsran oldu özellikle kablosuz ağda çok zayıf linux ve ben açıkcası yüksek oranda kimsenin linux kullandığını sanmıyorum.yetersiz ve kısıtlı programlar hepside

ben vistayı korsan aldım ama betaya bakınca süper yine korsan alıcam ama denemesini indiririm veya onu beğenirsem orjianl alcam:)

"ne yaparsanız yapın linux hala ms in eline su bile dökemez,ayrıca 3.yazılımların gücü arkasındayken kimse ms i indiremez.ben linux u birkaç kez denedim hepsinde sonu hüsran oldu özellikle kablosuz ağda çok zayıf linux ve ben açıkcası yüksek oranda kimsenin linux kullandığını sanmıyorum.yetersiz ve kısıtlı programlar hepside"

şu 3.yazılımlar linux için sürümlerini çıkarırsa o zaman iş değişir. zaten ms gücünü açıklamışsınız 3. parti yazılımlar olmasa ms neredeyse bir hiç. linux kendi çabası ile 3. parti yazılımlara kök söktürmeye başladı ayrıca. bir zamanlar şunu yazmıştım linuxsa karşı çıkanların bir çoğu kendini sistem operatorü olarak tanıtıyor. linux kullanmaya başlandığı anda bu kişilerin işi biteceğinden (çünkü winden başka işletim sistemi bilmiyorlar. bilenlere lafım yok) linux'u hep kötülüyorlar.

"aslında bu bir yerme olayı. sebep xp'nin konumu oldu. win 7 fiyatı açıklanınca, linux özellikle dizüstü (hatta masaüstü) bilgisayarlardaki gözdeliğini kazanacak. bunun en büyük sebebi eskisi gibi donanım sıkıntısı çekmemesi ve hızı. win7 beklenenden daha iyisini vermezse kullanıcılarını tam anlamıyla olmasa bile kaybedecek(win yanında linux kurulup en azından denenecek). linux kullanılmasa bile isminin duyulması ms rahatsız ediyor. bu pazara yeni işletim sistemi katılıyor sonuçta. ki linux sadece duyulmakla kalmadı birçok kullanıcıyı fethetti. linux kullanıcılarının birçogunun bilgisayarında her iki işletim sistemi olmasına rağmen linux kullanma oranları daha yüksek. ms bu kullanıcıların tamamen linux'a geçmesinden korkuyor."

galiba en doğru yorumu yapmışsınız. neden galiba diyorum biliyor musunuz? win7 bekleneni karşılasa da karşılamasa da linux kullanımı artmaya devam edecek. sebep ise win hep linux'u taklit etmeye başladı. bu da işletim sisteminde linux'un gücünü ortaya koyuyor. her zaman önde gidecek bir işletim sistemi olmaya devam edecek. çünkü fark etse de etmese de gelişmesine katkıda bulunan milyonlarca kullanıcısı var. hep çalıntı olayı devam edecek.
debian sistemimden memnunum. win7 kullanan arkadaşlarıma yapabildiklerimi ve görsel şölen göstereriyorum. ağızları açık kalıyor. bende hem ağızınızı hemde pencereleri kapatma vakti diyorum :)

linux u savunmayın içinde xp ve vista temsdı kendi temasını yapamıyolar şimdide sıra 7de

Linux beğenmeyenler daha doğrusu bilgisayar kullanmasını bilmeyen paralı cahiller!Siz takılın windows herzaman ki gibi ya satın al ya yok et yada taklit et ini yaptı ve kde ye benzettiler masaüstlerini.Yahu bu kadar cahil olunmaz ki nasıl savunuyorsunuz hala anlamış değilim resmen cahillik!
Sizin mantığınız şu hangisi pahalı ise o en kalitelisi
"Kıroyum emme para bende hesabı"
Linux kurup 1 dakika sonra silip linux kullandığınızı sanmayın siz bilgisayar hakkında %1 lik hiçbirşey bilmiyorsunuz.Atın şu atgözlüklerini artık kendiniz üretin yerli üretim olsun

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play