LiteOS: Sadece 10KB'lık işletim sistemi!

Sadece 10KB boyutundaki işletim sistemi ile tanışın: Karşınızda LiteOS!

LiteOS: Sadece 10KB'lık işletim sistemi!

Nesnelerin İnterneti (IoT) konusunda teknoloji devleri birer birer çalışmalarını masaya koymaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Samsung'un Tizen işletim sisteminin Nesnelerin İnterneti'nin çekirdek platformu olmasını planladığı ortaya çıkmış ve öte yandan yine Qualcomm'un ve Microsoft'un da bu türdeki pek çok çalışmasının olduğu duyurulmuştu. Son olarak da Google, IoT cihazları için yeni bir işletim sistemi geliştirdiğini açıklamıştı.

Bu defa bu konuda bir açıklama da Huawei tarafından geldi. Huawei, tanıttığı yeni işletim sistemi LiteOS ile Nesnelerin İnterneti'nden pay almayı hedefliyor.

Nesnelerin İnterneti için en hafif işletim sistemi olarak tanıtılan LiteOS, yalnızca 10 KB boyutunda. Bunca az alan kaplamasına ve açık kaynak kodu tasarlandığına ilişkin açıklamaların olmasına karşın, otomobiller, giyilebilir cihazlar, akıllı termostatlar ve dahasını birbirine bağlayabilecek güçte olacağı söylenen LiteOS, Huawei'nin bu alandaki köprüsü olacak.

Huawei, 2025 yılına kadar bize vakit tanıyor. 2025 yılında 100 milyar cihazın birbiriyle bağlantı kurabileceği iddiasında olan Huawei'nin LiteOS işletim sisteminin tam olarak açık kaynak kodlu olup olmadığı ise belirsizliğini şimdilik koruyor. Fakat teknoloji devinin, LiteOS'un herhangi bir yapılandırmaya ihtiyaç duymayacağı, oto-keşif ve oto-bağlantı sağlayacağı yönünde söylemleri mevcut.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Fazla lite imiş yahu

abi iyi hoş da liteOS 2005ten beri geliştirilen bir şey haberde bunu da yazaydınız ya... biz IoTyi daha yeni duyarken adamlar bunun temellerini atıyor. Ardino raspberry pi gelileo edison bir dünya geliştirme kiti var bu alanda... biz daha elektronikle ne yapacağımızı bilemezken adamlar 10kb işletim sistemi geliştiriyor yıllardır. daha çok söyleyecek (sövesim) şey var da bur da olmaz... arkadaşları alkışlayıp geçelim bu konuyu...

az önce oluşturduğum word belgesi 23 kb! O_o

buna işletim sistemi denmez sadece beli bir yapısı olan beli bir kod demek daha doru olur

ctOS = LiteOS benzerlik var.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir