Lityum-iyon piller yerinden olabilir!

Geliştirilen yeni pil teknolojisi, Lityum-iyon pillere tam 5 kat fark atıyor!

  • Onur Seven
Lityum-iyon piller yerinden olabilir!

Mevcut lityum-iyon pillerden beş kat veya daha fazla enerji depolayabilen bir pil önümüzdeki yılın başlarında elimizde olabilir.

Prieto Battery, geçerli pillerden daha fazla lityum iyon tutabilen, yeni malzemelere dayalı bir 3D solid-state pil yapısı geliştirdi. Şirket kurucusu Amy Prieto, yeni pilin aynı zamanda daha az yanıcı olacağını belirterek daha hızlı şarj sağlayacağını söyledi. Ürün giyilebilir aksesuarlar ve PC'lerin yanı sıra, güneş panelleri gibi büyük ürünlere de uyumlu olacak.

Yeni pil için yıllardır bir araştırma süreci içersinde olan Prieto Battery, teknolojiyi ticarileştirmek adına hafta başında Intel Capital'den miktarı açıklanmayan bir yardım aldı. Prieto, 2017 yılına kadar giyilebilir ürünler ve bilgi işlem cihazlarına ulaşabilecek bir pil geliştirmek için Intel'le ortak bir çalışma yürütüyor.

Şirketin önümüzdeki yıl yeni teknolojiye sahip pilin erken bir örneğini piyasaya sunabileceği belirtilirken, Amy Prieto'nun uzun vadeli planının güneş enerjisi ve rüzgar çiftlikleri için ucuz ve kararlı piller oluşturmak olduğu ifade ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Abi 10'u 5'şi bilmem isteyince yapıyorlar tek gereken istemeleri 10 yıldır eski teknolojilerle milleti süründürüp plize mahkum ettiler.Nasılsa satılıyor diye bu zihniyet değişmedikçe millet daha çook sürünür kapitalist Dünya İnsalığı bitirip çıkar varlıkları ortaya çıkarıyor.İnsanları tarla da ki mahsul gibi görmekten ne zaman vaz geçekler bilmiyorum.

@09 Kasım 2015 16:57 Çok basit bir cevabı var aslında. İnsanlar tarladaki mahsul gibi davranmaktan vazgeçtiklerinde... Bilge Baykuş

lityum iyonla nikel kadmiyum pilin kullanım şekilini karıştıran milletimize hiç gerek yok bence

Kar yoksa bulusta yok

her ay sözde yeni pil teknolojisi geliştiriliyor ama nerede onlar? artık gündeme gelmek isteyenler pil geliştirdik diye atıyor ortaya sanırım

yıllardır yapıldı yapılıyor haberleri okuyoruz ama haber olarak kalıyor hepsi... bu da onlardan birisi sadece

dünya daha güçlü bataryalar geliştirmeye odaklandı çünkü teknolojinin gelişiminin önündeki en büyük engel elektriği depolayabilmek..eğer güçlü bataryalar yapılabilirse petrole bağımlılık bitecek ve bizim gibi petrol yoksunu devletler eğer yeterince elektrik üretebilirsek her yıl 30-40 milyar dolar tasaruf edebileceğiz

@09 Kasım 2015 22:10 Petrol bitiyor olduğu içi bu hengameler yaşanıyor, yoksa hiç bir halt olmazdı...

Bir sürü pil teknolojisi var zaten. Hatta çoğu lityum-iyon pillere fark atıyor. Önemli olan üretim maliyeti.

Sen de yorum yaz