Live Communication Server

Bu yazıda sizlerle Microsoft'un anında mesajlaşma çözümü olan Live Communication Server'ın öncelikle getirdiği yenilikleri, daha sonra da kurulumunun detaylarını inceleyeceğiz.

Live Communication Server (Sayfa 2)

Önce Live Communication Server'ı ana hatları ile bir inceleyelim: Live Communication Server, işletmelerde kullanılabilecek gerçek zamanlı bir iletişim sunucusu olarak göze çarpıyor. Office sisteminin bir parçası olan Live Communication Server, Exchange Server gibi Microsoft'un server sistem ürünleri ile birlikte çalışarak şirketinizde iletişim gereksinimlerinizi karşılayabilecek bir güce sahip. Yine Microsoft firmasının mesajlaşma sistemi olan Exchange Server'in içinde gelen Exchange IM'dan daha güçlü özellikler içeriyor. Her şeyden önce bu ürünün yönetimi daha kolay. Live Communication Server için sadece Windows server ailesinde ana yönetim aracı olarak aşina olduğumuz MMC (Microsoft Managment Console) Microsoft yönetim konsolu yeterli. Windows Communication Server, Internet Engineering Task Force (IETF) adlı kuruluşun geliştirdiği SIP (Session Initation Protocol) ve SIMPLE (SIP for Instant Messaging and Presence Leveraging Extentions) standartları üzerine geliştirilmiş. Live Communication Server ile firmaların kendilerine has uygulamalar geliştirmesi de mümkün. İlgilenenler (SDK) Yazılım geliştirme paketlerinin nasıl yüklenebileceği yazımızın kurulum bölümünde, ilgili bağlantıları ise yazımızın sonunda bulabilirler. Uygulama geliştirme anlamında yine Windows Communication Server'ın Exchange IM göre bir farklılığını şu şekilde açıklayabiliriz: Kendi uygulamalarınızı geliştirmek ya da mevcut uygulamaların işlevlerini kendi firmanıza göre özelleştirmek için hem sunucu hem de istemci tarafında API'ler sağlanıyor. Exchange IM'da ise yazılım geliştirme imkanı sadece istemci tarafında mümkündü.

Live Communication Server, kullanıcılar açısında da daha önce mümkün olmayan bir özelliği de beraberinde getiriyor: Bu servisi birden çok araçtan aynı anda kullanabilme. Yani, bir sunum için iki makine kullanıyorsanız ikisinden de Windows Messenger ile diğer konuştuğunuz kişilere bağlı olabilir, paylaşılmış uygulamaları kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu özellik 64 bilgisayara kadar destekleniyor. Size yollanan mesajlar ise sadece o anda aktif olduğunuz bilgisayara değil hepsine birden geliyor. Bir konuşmaya ise en fazla 32 kişi aynı anda bağlanabiliyor.

Her kullanıcının bir kişi listesi var. Listeler konuşmak istediği kişileri kullanıcının kendisinin eklemesi ile oluşuyor. Bu liste içinde kendisinin o an makine başında olup olmadığını görmesini istemediği, mesaj almak istemediği kişiler varsa, kişinin kendi tercihine bağlı olarak anında bloklanabiliyor, bloku kaldırmak ise yine kullanıcının kendine ait bir seçeneği olarak kalıyor. Her kişi için oluşturulan bu listeler, yerel bir veri deposunda Live Communication Server üzerinde tutuluyor, böylece kullanıcı hangi bilgisayardan bağlanırsa bağlansın, her zaman karşısında kendine ait olan listeyi görebiliyor. Bu tip yazışmaların firmanın elinde bulunan kontrol gücünü alacağını düşünenler için bir başka özellik de, IM üzerinden gerçekleşen diyalogların ileride kullanılmak amacıyla kayıt edilebilmesi. Arşiv özelliği sayesinde, kayıt edilen bu içerik SQL Server'da tutulabiliyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir