Live Communication Server

Bu yazıda sizlerle Microsoft'un anında mesajlaşma çözümü olan Live Communication Server'ın öncelikle getirdiği yenilikleri, daha sonra da kurulumunun detaylarını inceleyeceğiz.

Live Communication Server (Sayfa 4)

Kurulum:
Şimdi Live Communication Server'ın kurulumuna geçebiliriz. Kurulumu başlattığımızda bir kurulum sihirbazı bize alışık olduğumuz Microsoft ara yüzünden ayrılmadan kurulum konusunda yardımcı oluyor. İlk ekranda karşımıza dört seçenek çıkıyor;

Live Communication Server

LiveCommunication Server'ın ana kurulum ekranı.

Home Server:

Ortamınızda en azından bir adet Home Server olması gerekiyor. Bu seçenek ile makinenizi ister Home Server olarak, isterseniz de Front End server olarak kurmanız mümkün. Bu kuruluma başlamadan önceki en önemli nokta ise Home Server ya da Front End Server'dan hangisini seçmek isterseniz isteyin, içinde kurulumu yaptığınız makinanın Active Directory Domain'e üye bir makine olması ve Active Directory'de değişiklik yapabilmek için gerekli haklara sahip olması gerektiği. Front End Server yüklemesi, zaten kurulum sihirbazının ortamda başka Home Server'lar varsa, onları listeleyip doğrudan yönlendireceği bir seçenektir. Bu noktada diğer adımları açıklamaya geçmeden önce hatırlatmakta fayda var; Home Server seçeneği aynı zamanda size IM Archive Agent'ını da yüklemenizi sağlar. IM Archive Agent, IM arşiv servisinin çalıştığı makineye yapılan IM'ları biriktirip yollar, sonra bu mesajlar SQL'de biriktirilir. Burada önemli olan nokta, Agent'ları yüklemeden önce arşiv servisinin kendisini yüklemeniz gerekliliğidir.

IM Arşiv Servisi:

Bu seçenek Live Communication IM arşiv servisini yükler ve yapılan anında mesajlaşma içeriklerinin kayıt edilmesini sağlar. Bu servisin yüklenebilmesi için SQL Server MSMQ'nun çalışması gerekir. Hem Live Communication Server, hem de arşiv servisini aynı makineye yükleyebilirsiniz ama her seçeneği ayrı ayrı yüklemeniz gerekir.

Live Communication Server

IM Archiving Agent'larını kurmadan önce MSMQ servisini yüklemiş olmanız gerekir.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir