Live Communication Server

Bu yazıda sizlerle Microsoft'un anında mesajlaşma çözümü olan Live Communication Server'ın öncelikle getirdiği yenilikleri, daha sonra da kurulumunun detaylarını inceleyeceğiz.

Live Communication Server (Sayfa 6)

Live Communication Server'ın tek bir araçla yönetilebilmesinin özellikle Exchange IM'a kıyasla avantajlı olduğundan bahsetmiştik. O zaman bir de MMC yönetim aracının içinden Live Communication Server'a birlikte bakalım. Bunun için sırasıyla Start / Programs / Administrative Tools ve en son olarak Live Communication Server'a tıklıyoruz.

Sol penceredeki User Services Global Settings üzerine faremizin sağ tuşu ile basıp properties'e girdiğimizde sunucumuzla ilgili yönetim ayarlarına ulaşmış oluyoruz.

Live Communication Server

Beş adet sekme üzerinden Live Communication Server ile ilgili ayarları yapmak mümkün.

Buradaki beş adet sekme; bulunulan forest içindeki Live communication Server'ların listesini almak, istemciler bir arama yaparsa dönecek yanıtın ayarlanması, maksimum kaç aramadan sonraki aramaları kabul etmemesi gerektiği gibi ayarlamaları içerir.

Eğer aşağıda bulunun sunucuların özelliklerine girecek olursak üç adet sekmeyle karşılaşıyoruz.

Live Communication Server

Üye her bir sunucunun ayarlarının yapıldığı ekran.

Port ayarlarını içeren Connections sekmesi bunların ilki. İkinci olarak Routing sekmesinde, eğer başka domainler'de de bu tip SIP ve PSTN sunucuları varsa onlara mesaj yollanabilmesi için gereken ayarların yapılacağı tab. Autantication tab'ı ise güvenliğin hangi seviyede olacağı ile alakalı bir seçenek. Burada ya her iki seçeneği de seçmek yada sadece Authantication tipini seçmek zorundasınız. Communication Server'ın istemcisi olan Windows Messenger 5.0 öncelikle Kerberos güvenlik yapısını kullanır. Bu seçeneklerle birlikte genel olarak Communication Server'ın ayarlarını bitirmiş olduk.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yazCHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir