Live Communication Server

Bu yazıda sizlerle Microsoft'un anında mesajlaşma çözümü olan Live Communication Server'ın öncelikle getirdiği yenilikleri, daha sonra da kurulumunun detaylarını inceleyeceğiz.

E-posta hizmetinin geniş bir kullanım oranı olduğu bir gerçek, ancak ne kadar yaygın kullanılırsa kullanılsın e-posta hizmetinin de kendine ait sınırları vardır. Örneğin e-posta yolladığınız bir kişinin o anda, yerinde, makinesinin başında olup olmadığını bilmeniz mümkün değildir. Ayrıca eğer bir konu hakkında birçok kişi fikirlerini yolladıysa, gidip gelen mesajlar zaman zaman kafa karıştırıcı olabilir. Gelmesini istemediğiniz, ama nasıl durduracağınız konusunda emin de olamadığınız e-postalar, işinizi daha da zorlaştırabilir. Ancak Microsoft, hayatımıza başlangıçta bir sohbet aracı olarak giren anında mesajlaşma sistemlerini, firmaların ihtiyaçlarına çözüm olabilecek bir hale getirdi. Microsoft'un yeni ürünü Windows Communication Server ile Windows Messenger'ı kullanarak anında telefon, yazışma, doküman paylaşımı, video üzerinden konferans yapma imkanı sağlıyor. Her ne kadar şu anda bizdeki telefon altyapısı ile ilgili kanuni bazı kısıtlamalardan dolayı tüm fonksiyonlarıyla kullanılmıyorsa da, ileride bunun değişeceğini umuyoruz.

Live Communication Server çok yakın zamanda piyasaya çıktı ve firmalar için kritik olan güvenlik ve yönetilebilirlilik özellikleri ile çok iyi bir seçenek oluşturuyor. Daha önceden Microsoft'un bu alandaki ihtiyaçları karşılamaya yönelik Exchange paketi ile birlikte gelen Exchange IM'ı önerdiğini hepimiz hatırlarız. Exchange IM ile karşılaştırıldığında Live Communication Server için bir üst sürüm demek, sanıyoruz yanlış bir tanım olmaz. Bu ürün ile entegre olarak çalışabilecek anında mesajlaşma sistemi olan Windows Messenger 5.0 ise Microsoft ürün grupları arasındaki yerini aldı. Windows Messenger, Live Communication Server'ın sağladığı tüm özellikleri, güvenli bir şekilde kullanabilen bir terminal olarak çalışmakta. Ayrıca Windows Messenger'ı, Microsoft'un web sitesinden ücretsiz olarak indirmek mümkün. Windows Messenger yüklemek isteyenler için http://www.microsoft.com/downloads adresini de verdikten sonra, yazımızın asıl konusu olan Live Communication Server'a geçebiliriz. Yazının akışında mümkün olduğu kadar yeniliklerden bahsedeceğiz ve bununla beraber Live Communication Server'ın kurulumuna göz atacağız.

Live Communication Server

Live Communication sayesinde Windows Messenger 5.0 ile her türlü iletişim sağlanabiliyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir