Live servisleri neden hizmet dışı?

Windows Live sunucuları geçtiğimiz haftadan bu yana problem çıkarıyor hissediyor musunuz?

  • Selim Öztürk
Windows Live'e neler oluyor?
Live sunucularındaki problem tüm dünyada hissedildi.

Geçtiğimiz haftalarda Microsoft'un Windows Live hizmetine ulaşılmasında sıkıntı yaşanıyordu. Ülkemizdeki kullanıcılar önce sorunu Telekom'a bağlasalar da, çok geçmeden sorunun kaynağının Microsoft'un kendi sunucuları olduğu anlaşıldı. MSN Messenger'ın verimli çalışamasının yanında, Windows Live'in sunduğu e-mail hizmetlerine de ulaşılamıyordu.

Sorunun kaynağı neydi?

Microsoft yeni yazılımı Windows Server 2008'i geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Bilindiği üzere Windows Live sunucuları Windows Server 2008 üzerinde çalışıyor ve bu yeni sürümle Live sunucularında çıkan bu problem arasındaki bağlantı konuşuluyor. Ancak Microsoft tüm bu iddiaları reddederken, yeni işletim sistemiyle bu servis hizmetinin çökmesi arasında bir bağlantı olmadığı konusunda ısrar ediyor.

Geçtiğimiz günlerde bu sorun çözülse de ortalıkta dolaşan bazı iddialar var. Microsoft'tan yapılan resmi açıklamaya göre Live Hotmail e-mail hizmeti, hızlı mesajlaşma, resim paylaşma ve depolama gibi hizmetleri bu durumdan etkilendi.
Milyonlarca kullanıcı bundan etkilendi!

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Biz müşterilerimize en iyi hizmeti ve sunmak için elimizden geleni yapıyoruz ve çıkan bu tip sorunlar da anında değerlendiriliyor. Biz gerçekten bu tür bir problemi müşterilerimize yaşattığımız için üzgünüz."
Microsoft, tüm açıklamalara rağmen bu sorundan kaç kişinin etkilendiğini açıklamadı. Ancak bu sayının 400 milyon Live kullanıcısını dünya genelinde etkilediği sanılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

evet bir haftadır problem yasıyorduk.

Bayağıdır,windows live kullanıcı bolumune ulaşamıyorum, sayfa açılıyor bir şeyler dönüyor öyle kalıyor.:S

sorun vardı ama düzeltilmiş. ancak asıl benim gozume takılan nokta suydu: "...Ancak bu sayının 400 milyon Live kullanıcısını dünya genelinde etkilediği sanılıyor....", Microsoft'un ulaşabilecegi ve yapabilceklerinin bi kısmının gücünü bile burdan anlayabiliriz bence, ufacık bi durum yüz milyonlarca kişiyi etkilemekte....

Eyvallah elvis, helal sana.. =))

bandırmada msn de cogu kisinin sorunlari vardi. bunlar arasinda ben de vardim. simdilik sorun yok. baglanti kuramiyordu.

bu sorunları bende yaşadım hotmail açınca böyle bir sorun la karşılaşıyorum (Redirecting...
Please wait while you are being redirected.)

Evet geçen günlerde oldu microsoftan kaynaklandığını anlamıştım zaten ama geçenlerde salı mı tam bilmiyorum akşam 8 kadar açılmıyordu bunun yanı sıra e-mail hesabıda açılmadı..

Evet bu problem bendede oldu ama bende düşünyodum zaten microsofttan olduğunu mailide açılmıyodu ama şimdi iyi..

gerçekten can sıkıcı bir durum:S
ayrıca şöyle bir saçmalık daha var...
ben ipod touchum ile uzun süredir live.com da spacelerde vs. gayet güzel geziniyordum...ancak 2 yada 3 haftadır mobile space diye bir mevzu çıktı...ipodumdan sanki eski telefonlardan WAP a girermiş gibi...iğrenç bir durum ve örneğin google a girdiğimdede bazen mobil oluyor ama aşağıdan temel html i seçince normal pc deki gibi oluyor ama mivrosoft bunu akıl edememiş heralde...

oo ben bir haftadır msne giremedim

bende çook zorla girdim acaba benim pc demi bir şey vae dedim cep telefonundan denedim cepten bile baglanmadı!!!!!

Ben pek fazla bir sorun yaşamadım desem yalan olmaz. Ben tıklıyorum hata veriyor ben tıklıyorum hata veriyor sonunda hizaya gelip açıldı

En iyisi böyle durumlarda www.e-buddy.com dan girmek

Mesajlar gitmiyordu.

Ben de sorun yaşadım. Hata kodunun çözüm yollarını sonuna kadar yapmama rağmen sorun çözülmedi. Ama şimdi girebiliyorum. Microsoft da Windows Server 2008 kullanacağına daha stabil olan eski sürümü kullansa ya:))

BENDE ÇOK SORUN YAŞADIM GEÇTİĞİMİZ HAFTALARDA. BİLGİSAYARDAN ZANNETTİM SONRADA TELEKOMDAN URAŞTIM SAATLERCE OLMADI SONRA GELDİ ERTESİGÜN SONRA BİDAHA GİTTİ. BİZİ BU KONUDA BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN TŞKL.

serverlarına linux yüklesin microsoft. Söz kimseye söylemeyiz.böyle uğraştırmasın.

annah ne lnx mus yaa hiç bi nanesi yok, kullanmayın arkadaşlar madem öle hiç bi ms ürününü, msnde kullanmayın o zaman sizi ilgilendirmez ms hataları. Ben bugün windowstan lnx a dönsem iflas ederim. kimilerinin züpper işletim sistemi lnx ta profesyonel hiç bir program çalışmıyo nedense, ne profesyonel video yazılımları nede grafik yazılımları var. Ticari değeri olmayan hiç bir yazılım en iyi yazılım değildir... Amele imece usülü işletim sistemi olmaz.. Ayrıca 3 yıllık tecrubemle kesin olarak gördüm ki serverdada ms lnx her sürümünden güçlüdür...

hatta bu siteyide kullanmayın bu sitede asp ile yazılmış ms ürünü boykot edin kaybolun :)

windowslive kaydolamıyorum benmi beceremiyorum yoksa abtalmıym çok sinir bozucu bütünherşeyi denedim olmuyor neden?teşekürler...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play