Lollipop yükselişte, Marshmallow sürünüyor!

Android 6.0 Marshmallow, yayınlanmasının üzerinden büyük zaman geçse de halen sürünüyor!

  • Onur Seven
Lollipop yükselişte, Marshmallow sürünüyor!

Google, Android işletim sisteminin farklı sürümlerini çalıştıran aktif cihazların oranlarını gösteren yeni istatistikleri yayınladı. Rakamlar, 7 Aralık tarihinde sona eren bir aylık süreci kapsıyor.

Son bir ay içerisinde en yüksek büyümeyi Android 5.x Lollipop gerçekleştirmiş durumda. Kasım ayı başlarında Lollipop'un sürümleri aktif cihazların sadece dörtte birinde kullanılıyordu. Bu ay 5.1 sürümündeki 3.1 puanlık artışla birlikte bu rakam yüzde 29.5'e ulaşmış durumda.

İki yıldan daha eski olan Android 4.4 KitKat yüzde 36.6 oranla hala en fazla kullanılan Android sürümü olarak hakimiyetini sürdürüyor. Ancak aynı zamanda 1.2 puanlık gerilemeyle en yüksek aylık düşüş rakamına ulaşmış durumda. Android 4.x sürümleri küçük bir düşüş yaşasa da Jelly Bean'in üç sürümünün toplamda yüzde 2.1 oranında gerilemiş olması dikkat çekiyor.

Google'ın Android 6.0 Marshmallow'u yaymaya başlamasının üzerinden iki ay geçmesine rağmen o cephede çok az bir hareketlenme olduğu görülüyor. Android 6.0.1 kullanıma sunulmasına rağmen 6.0 sürümü aktif cihazların sadece yüzde 0.5'inde kullanılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Daha Lollipop kullanan cihaz sayısı bile çok az iken Marsmallow'un sürünmesi de oldukça doğal. Bu durum Android'den değil de cihaz üreticilerinden kaynaklanıyır sanki, sanırım donanımsal nedenlerle yeniliklerde biraz kaplumbağa gibi kalıyorlar.

@12 Aralık 2015 12:27 ne alakası var donanımla

Samsunga gelmeden yukselmesi sizce ? Mantık biraz.

Destek vermeyen telefon üreticileri utansın ne diyelim!!!

Tam bir fiyasko, Googlenin işi değil bu sektör; maalesef beceremedi, Androidin gelecegi pek aydınlık değil

@12 Aralık 2015 13:06 Android'i her zıkkım kullanıyor. iOS ise en fazla 9 telefon için güncelleniyor. 4-5 tane de tablet 1-2 tane de iPod Touch. Android sektöründe ise Çin çakması cihazlar, her türlü üretici, Samsung'u, Xiaomi'si, Piranha'sı, Onyo'su, Nokia'sı ( Nokia X serisi ) pek çok üretici kullanıyor ve yığınlarca cihazdan bahsediyoruz. Tabi sadece Nexusları ve Android One projesinde kullanılan cihazlarda olsaydı haklı olursunuz. Ama Google'dan yazılım alanlar şak diye alıyor zaten...

@12 Aralık 2015 13:06 Kafan guzel mi senin? Senin elindeki telefonun ne oldugunu Google nereden bilsin? Sen gidip ucuz diye ebidik gubidik, yok Dicovery yok bilmem ne garip garip markalar alirsan tabii guncelleme gelmez. Adam ucte bir fiyata sattigi telefona guncelleme mi verecek saniyorsun. Nexus aldin da guncelleme mi gelmedi?

Zaten piyasadaki orta segment telefonlarda lolilop var ve m yeni bir sürüm sonuçta herkesde nexus veya one olmasını beklenemez bence zamansız bi anket

Tek bir standart sürümün işlevlere göre farklılaştırılmış sürümlerini yayınlamak zor geliyor bu haşlamalara. Mesela android 6 tüm cihazlar için farklı sürüm ve işlevlerde çıkarılabilir ( Üst modeller için Marshmallow pro, alt modeller için ne bileyim Marshmallow simple start benzeri isimlerle). Peki yaparlar mı? Hayır.

her zaman için gerçek kalite ve her zaman için tabi ki iOS...

Bunu düzeltmek için bence google telefon üreticileriyle anlaşıp cihazlarında saf android kullandırsın ve direk güncelleme versin. Android telefon almamamın nedeni bu. Nexus almayı düşündüm ama sanal tuş olduğu için almam. Android one da da sanal tuş var. Sanal tuşu sevmiyorum. Ya windows phone ya ios ya da amiral gemisi çıkarsa Tizen.

telefon üreticilerinin güncelleme politikası Android bu duruma düşürüyor

Android artık telefon üreticilerinden bağımsız olarak vermeli windows da olduğu gibi

Ben m8de 6.0 kullaniyorum. HTC bile Dana yeni guncelliyor me ayaksiniz siz

Google kendi eliyle buna çözüm bulmalı. Üreticilere dayatma yapacaksın aga açık açık. Eğer ürettiğin bir cihaza en az 2 yıl güncelleme desteği vermeyeceksen o cihazda Android kullanamazsın diyeceksin. Bu kadar açık ve net. Veya Google güncelleme desteğini Nexus, Android One dışında daha fazla cihaza sunacak.

3000 lira para veriyoruz guncelleme yok..ben gecikmis olmasindan degil bu telefon firmalarinin bizi iplememesine sinirleniyorum, ne zaman gelicegini bile soylemiyorlar ayip ayip yaziklar olsun, biz her an kontrol etmek zorundamiyiz adam olun tarih verin

Güncellemeler tek bir yerden verilse (Windows gibi) kimse güncelleme diye sürünmeyecek ve hiç böyle sorunlar olmayacak acaba google ın ne zaman aklı başına gelecek

Android kullanmak istiyorsanız nexus cihazlara yönelin. Diğer üreticiler her sene yeni amiral gemisi çıkardığından geçen seneki telefona bile güncelleme vermezler. Yada custom rom kullanın. Cyanogenmod mesela.

6 ayda bir yeni sürüm çıkıyor ama cihaz üreticileri yeni cikardiklarina bile son sürümü yuklemiyor hal böyle olunca milleti takan yok bu nedir arkadaş 3 bin tl verene son surum 1500 verene bir önceki sürüm 1000 ve altı olan surunsun mantigi sarmis firmalari artik

Benim Nexus 5 e de ota yoluyla geldi ama kurulum yarıda kesilip hata yazıyor ekranda neden olabilir

Marshmallow 6.0.1 mı ıyı yoksa lollipop 5.1 mi bu islemcılerden hangısı daha iyi bilgisi olan lutfen yanıtlasın

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play