Londra'nın yeni, "çıplak" restoranı Bunyadi

Londra'nın artık yeni ve "doğal" bir restoranı var: Bunyadi'de telefon yasak, soyunmak opsiyonel!

  • Levent Öztürk
Londra'nın yeni, "çıplak" restoranı Bunyadi

Londra'nın Bunyadi restoranı, tamamen "doğal" bir yemek deneyimi sunmayı taahhüt ediyor. "Doğal" kelimesi, bu restoranda hiçbir cihazın olmadığı anlamına geliyor. Ayrıca giysiler de tamamen seçime bırakılmış durumda.

42 kişilik kapasiteye sahip olan restoran sadece üç ay boyunca açık olacak. Ayrıca restoran içerisindeyken giysilerinizi çıkartabiliyorsunuz, hatta restoran sahipleri bunu yapmanızı özellikle istiyor. Londra'nın yeni restoranı Bunyadi, tamamen doğal bir yemek deneyimini bu şekilde sunuyor.

Ziyaretçiler, bir soyunma odasında giysilerini çıkartabiliyor ve burada kendileri için uzun bir elbise ve terlik sunulmakta. Masanıza ulaştıktan sonra da bu elbiseyi çıkarmakta serbestsiniz; restoranın söylediğine göre, bu size tam deneyimi sunuyor.

İlginç bir şekilde Bunyadi, bekleyen listesinde 45 binin üzerinde kişinin olduğunu söylemekte. Doğal olarak restoran içerisinde bütün telefonlar yasaklı durumda. İnsanlara bütün giysilerini çıkartmalarını söylemek, bütün cihazlardan da kurtulmanızın yollarından biri. Sonuç olarak çıplakken boynunuzda telefon ile gezecek değilsiniz değil mi?

Ayrıca restoran içerisinde hiçbir enerji cihazı da bulunmuyor. Sunulan yiyecek ya çiğ, ya da ateşte pişmiş seçeneklerden oluşuyor. Restoranın aydınlatması mum ışığı ile sağlanıyor. Time Out'un inceleme yazısına göre "bu kadar az ışık ve yemek grupları arasındaki bambu ayırıcılar, neredeyse kimsenin birbirini görmemesini sağlıyor."

Bunyadi'nin internet sitesi, bütün bunların özgürlük ile olduğunu söylemekte. 55-65 poundluk deneyim, "modern hayatın bağlarından ayrılmış" olarak tanımlanmakta.

Restoranın önlemleri sayesinde de içerideyken fotoğrafınızın çekilmesi ve internete yüklenmesi ihtimali ortadan kaldırılmış oluyor. Bunyadi sözcüsünün söylediğine göre "insanlar konsepte saygı duyuyorlar ve geliyorlar. Eğer biri bir telefon ile bulunursa, telefonu alıyor ve odalarına koyuyoruz."

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Doğallığı ve özgürlüğü çok yanlış anlamışlar.

@10 Haziran 2016 03:49 Asıl sen hiç anlayamamışsın. Görende annenin karnından kıyafetle doğdun sanacak!

@10 Haziran 2016 15:37 Çıplak doğdu diye hayvanlar gibi dolaşmak, insanı yüceltmez, aşağılar... Yok illa kendi aklını doğru zannediyorsan, dünyada 6 milyar insan giyinik gezdiğine göre, kendini haklı çıkarmak için elbiseli doğum için çalışmalara başlasan iyi olur. Biliminsanları çalışmalarını ilk kendi üstlerinde denedikleri için, senin, eşinin ve çocuğunun geleceğini şimdiden merak ettim, Çocuk, %100 pamuklu mu yoksa polyesterli mi doğacak ? : )

Londra'da yaşayan bir Türk olarak şuan tatil için Türkiye'deyim ancak bu restorantı duymamıştım Britanya'ya geri döndüğümde kesinlikle gitmek istiyorum.

@10 Haziran 2016 16:00 Gözlerin bayram edecek di mi?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play