Lüks markaların Google'la savaşı

Google'ın başını ağrıtan ilginç "anahtar kelime" davası bakın nasıl gelişti, nasıl sonuçlandı?

Lüks markalar Google'a kızgın
Google reklamları taklit malları ön pana çıkartabiliyor

Avrupa Birliği avukatlarından birine göre Google'ın kullanıcılara anahtar kelime satması telif hakları ihlaline yol açmıyor. Marka ve patent hakları satın alınmış ürünlerin anahtar kelimelerinin Google'da satılması konusundaki dava Google'ın lehine gelişti.

Luis Vuitton, Moet & Changon ve Hennessy gibi markalara sahip olan ve Lüks ürünler üreten LVMH, Google'a kendi markaları üzerinden para kazandığı gerekçesiyle dava açmıştı. Davanın açılmasına sebep olan olay ise taklit ürünler üretenlerin Google'da markayla ilgili anahtar kelimelere reklam vermesi olmuştu. Bu taklit üreticiler arama sonuçlarının yanında yer alan Google reklamları sayesinde orijinal ürün arayanlara kendi mallarını da satmayı başarıyordu.

Avrupa Adalet Divanı yaptığı açıklamada Google'ın hatalı olmadığını açıkladı ve Google suçlanmadı. Google anahtar kelimelere odaklı reklam satışıyla büyük gelir elde ediyor ve bu davanın sonucunda Google'ın uygulaması değişmeyecek. Google marka isimlerinin de reklamlarını satmaya devam edecek.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

google abiye orjinal mi diye sormuyorlar google abinin işi bu reklam=nakit $$$ ne kadar reklam o kadar nakit. bu noktada kullanıcıların bilinçli olması gerektiğini düşünüyorum. teşekkürler!

özellikle bilgisayar konusu esprilerimize çok konu olmuştur mesela yeni bilgisayar alıp da bana danışanlar için ilk tavsiyem "bir ay boyunca tek ve çift tıklamaya alış" oluyor. bu noktada google abiyi uyaracak birşey yok bence biliçli kullanıcı hiçbir zaman böyle tuzaklara düşmez. tek tıklamayla bazen hayatınızı değiştirecek kararlar alabiliyorsunuz. Dikkat!!!

Google büyük bir bela atlatmış, eğer aleyhine bir karar çıksaydı en büyük gelir kaynağı sekteye uğrayacaktı.

e serbest piyasa diye bişi var adam yapar çakmasını istediği gibi de reklamını yapar kimse karışamaz orjinali daha önce alsın ozaman aynı kelimeleri google sana satmam mı diyo orjinal olana? esas kendi istedikleri şey saçma... element uydurmasınlar durduk yere

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir