Lumia için yolun sonu mu geliyor?

Microsoft'un Nokia'yı satın alması, Lumia markasının da sonunun geldiğini mi gösteriyor?

Lumia için yolun sonu mu geliyor?

Milyar dolarlık bir satın alma anlaşmasının ardından Microsoft bünyesine katılan Nokia, Windows Phone 8 kullanan Lumia ailesine veda etmek zorunda kalabilir. Microsoft'un gelecek yılın ilk aylarında tamamlanması beklenen satın almanın ardından, Nokia'ya ait Windows Phone cihazlarının isimlerini değiştirmesi gündeme gelecek gibi görünüyor. Satış ve Pazarlama Sorumlusu Chris Weber'ın blogunda paylaştığı bir bilgiye göre Microsoft "Nokia" ve "Asha" markalarını akıllı olmayan alt seviye cihazlarda kullanmak niyetinde ancak Lumia ve diğer Windows tabanlı telefonlarda yeni bir isimlendirme gündemde.

Weber, "Microsoft'un niyeti birleşik marka yaratmak" diyerek, şirketin gelecek yıldan itibaren bu konuya yoğunlaşacağına vurgu yapıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Lumia'ların adı değişirse satılan ürünler nolcak. Sahipsiz kalmış gibi. Saçma. Bu ne çocuk oyuncağı mı ?

@16 Eyl 2013 19:37 sen işletim sisteminin alacağı updatelere bak lumia olması yada olmaması birşeyi değiştirmez sonuçta wp8 dimi...

@16 Eyl 2013 19:37 işte dünyada olmayan bir telefon kullanıcaksınız :D

bence lumia gayet iyi.

Lumia ismi sıcacık geliyor insana

Lumia... Samsung un bi ara omnia ları vardı. Benzerlik inanılmaz :)

of lumia yayada vista gibi davranılıcak =(

Sony Ericsson oldu Sony. Bencede Microsoft doğru bir hamle yapmış olur ! Max_Real Qnx

Sony Ericsson , Sony tarafından tamamı satın alındıktan sonra da Sony Ericsson marka telefonlar kullanılmaya devam edilmişti.İsim değiştirilebilir sonuçta Mİcrosoft WP ile mobil iletişimde üst noktalarda olmayı hak ediyor. İyi bir politika geliştirmeleri lazım 120-920 arası model yapmakla olmaz. İnsanlarda merak, arzu ve istek uyandırmalı.

Microsoft yıllardır böyle sürekli bir isim değişikliği. Zamanında Messenger'ı Live Messenger yaptı. Sonra kapattı Skype ile entegre etti. Hotmail'i Outlook yaptı. Lumia adı çok havalı duruyor. Umarım değiştirmezler..

Microsoft birleşik bir marka yaratma niyetinde deniyor. Yani yeni çıkacak ürünler apple'da olduğu gibi ( İMac, İPhone, İPod, İPad ) gibi aynı ailenin ürünleri olduğunu isim olarak hissettirecek. Kim bilir belki XBox, Surface, akıllı telefon ve diğer Microsoft ürünleride bu birleşik markaya dahil edilerek isim değişikliğine uğrayabilir . Apple'a karşı hem yazılım hemde donanım piyasasında daha güçlü bir konum elde etmenin stratejisi olarak bence çok olumlu bir hamle.

@ALPEREN3 bu teoriye göre yakında micphone,micpad micpod görebiliriz :) microsoftun mic i :)

@16 Eyl 2013 23:41 belki ama senin kadar kötü sallamazlar bence hahah

bencede lumia soylemeside hoş kullağa da hoş geliyor Microsoft kaşınmasın bence

Emin olun -Türkçe telaffuzuna göre, anlamına göre- saçma sapan bir isim bulur bu Microsoft

sadece bir isim değişikliği. abartmaya gerek yok.

Microsoft ceosunun biraz aklı varsa lumia markasını değiştirmeden satışa devam etmesi gerekir

Nokia baştan hata yaptı,Android candır. Microsoft'a gelince bu kadar kötü bir planlamaları yoktur herhalde.

@16 Eyl 2013 22:18 CEO konuştu beyler planlama uzmanı dikkate alın lütfen.

lumuya markasını hiç beğenmiyordum zaten yerinde olur bence. galaxy xperia gibi daha düzgün isimler bulsunlar.

Ballmer bak burada ne cevherler var sana akıl verecek...

@17 Eyl 2013 02:59 işte ondan... Bir firma sattığı ürünü kullanıcının istediği doğrultulda hazırlamaz ise Win8 gibi sistemi kafana vura vura dayatmaya başlar. Win8.1 olmuş kullanışı isteğine göre Masaüstü PClere uyarlanmış mı ? Ballmer sabıkası kabarık Vista, Win8 ve Win RT bunlar MS imajına zarar vermek ile kalmadı ekonomik açıdan şirketi zararı uğrattı, Sende yorumlarda cehver arar durursun işsiz modunda... Nokia ve Blackberry zamanında üst seviye markalar iken Samsung ve LG yüzüne bakan yoktu ne olduda hesap döndü, cevap ortada KİBİR... Nokia ve Blackberry yine kendi işletim sisteminizi geliştirin en azından 1 telefon serisini android olarak hazırlamak bu kadar zor olmazsa gerek , sadece tilifon üstünde Nokia ve BlackBerry yazdığı için telefon alan insanlar var. Nokia puf oldu sırada Blackberry var... Sizin bu kitlenize bunu yapmaya hakkınız yok, yaparsan ne mi olur MS ölücü gelir değerini düşürür ucuz fiyata kapatır. Samsung ve LG gibi markalarda kullanıcı isteğine kulak verdiği için kimse yüzlerine bakmazken Dev olur çıkarlar...

@17 Eyl 2013 07:23 senin teorine göre şu anda dev olanlarda ilerde yok olabilir düne kadar ankesör kullanan özellikle türk milletinin çok bilmişliği ve herşeyin en iyisini istemesi global dünyanın görüşünü yansıtmıyor ne yazıkki hiç bir şey üretemeyip boş konuşan hiçbirşey beğenmeyen sadece eleştiren başka bir millet varmıdır bu kadar desteksiz yoktur herhalde.

Su an kullanılan lumiaları çöpe atmayıp desteklesinier de isim çok önemli değil.

lumia mükkemmel bir seri isimlemesi olabilir aslında ama tabi karar microsoftun :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir