Lütfen, görünsün diye 1 vermeyin!

Türklerin Google Play'de yaptığı bu anlamsız şey, bizleri yabancılara eğlence konusu yapmak üzere!

  • Zeynel A. Öztürk
"Görünsün diye 1 verdim" çılgınlığı sürüyor!
Lütfen artık görünsün diye 1 vermeyin!

Türkiye'deki Android'li telefon ve tablet sahipleri, son aylarda Google Play'den indirdikleri uygulamalarda ilginç bir trende şahit oluyorlar: "Görünsün diye 1 vermek." Yorum sistemini alt üst eden bu trend, görünüşe bakılırsa sadece Türk kullanıcıları arasında yaygın. Hareketimiz, bizi Android Police, Hacker News, r/Android ve Appwared gibi çeşitli Android ve haber kaynaklarında bahse değer, ne yazık ki biraz da eğlenilmeye değer kılmış durumda.

Aslında YouTube'da olduğu gibi Android'de de işe yaramayan, içeriği uygunsuz veya faydasız birçok yoruma rastlamanız mümkün. Android'de son zamanlarda ortaya çıkan, Türk kullanıcılarının yeni bir keşfi ise çok beğenilen bir uygulamaya dahi yorumun görünmesi için 5 üzerinden 1 yıldız vermek. Üstelik 1 yıldızlı yorumların çoğunda okumaya değer hiçbir şey görmüyorsunuz. Bu tür yorumlara birçok popüler uygulamada ve oyunda rastlamanız mümkün.

Görünen o ki Google, uygulamalara verilen 5 yıldızların yanında, belki kullanıcıların uygulamanın can sıkan yanlarını öğrenmeleri için 1 yıldızlı yorumları da öne çıkarıyor. Ancak bu yeni alışkanlığımız, hem Google'ın mağaza sistemi, hem de sözkonusu uygulamaların geliştiricileri için yeni zorluklar ortaya çıkarıyor. Bazı geliştiricilerin yorumlardaki şikayetleri tek tek cevapladığı ve çözüm sunmaya çalıştığı bir dönemde böyle bir davranış, onları yaptıkları işten soğutuyor olsa gerek.

1 yıldız, ama aslında 5 yıldız!

Örneğin İngilizce appwared blog'u, bazı Türk kullanıcılarının başvurduğu bu "yöntemi" fark etmiş ve duruma dair birçok örnek vermiş. Blog, Where is My Water 2'nin Google Play sayfasındaki 15 yorumdan 11'inin aslında 5 yıldız olduğunu, ama "görünsün diye 1 verildiğini" söylüyor.

Yazımızın başında dediğimiz gibi Android yorumlarında birçok kalitesiz, sadece küfürden oluşan veya "yüklemedim ama 1 verdim, yükleyince değiştireceğim" gibi daha nadir rastlanan, faydasız birçok yorum da var. Ancak "görünsün diye 1 vermek" trendine acilen son vermemiz gerektiğini konusundaki fikrimize sanırız birçok Android kullanıcısı da katılacaktır. Uygulama veya oyun hakkındaki görüşlerimizi yansıtan yorumlar, hem onu indirecek olanlar, hem de geliştiriciler için çok daha faydalı olacak.

Görünsün diye 1 vermeye birkaç örnek

Where Is My Water: "Oyun cok guzel goruksun diye 1 verdim."

Traffic Racer: "cok gözel. arkadaslar cok gercekci suruşm ilerledi. ehliyetide gectm saolun."

Motocross Meltdown: "Oyun tamamdır Gözlsn die 1 wrdm oyun tamamdr grafiklerde"

Motocross Meltdown: "Gözüksün die 1verdim yoksa bu oyun 5 yildi"

FIFA 14: "Mnyqqq Anasını manyak oyun ilk defa guzel oyun görüyom buda"

Okuyucu Yorumları

Toplam 108 Yorum

Rezil olduk olacağımız kadar bunlar yüzünden. Tamam yorum gözüksün diye 1 verdinde sorunun ne onu yaz bari yorum gözüksün diye 1 veriyosun ama saçmalıyosun ne anlamı var bulduysan bir hata varsa yaz görünsün...

Sonradan görmeler.. Ulan insan beğendiği bir şeyi nasıl kirletir ?

Ülkemizin iq ortalamasını göstren bir durum Spam olarak işretlemekte fayda var

@31 Oca 2014 00:11 hangisini işaretleyeceksin binlerce var

görmemişe ne deseniz boş

bunu yapanları ülkeden atacaksın

Hepsi gerizekalı la onlar :D

Bunların elinden telefonu almak gerek kullanmaları boş

ahahahah abi çok gerçekci sürüşü ilerlemiş ehliyetten de geçmiş ahaha şimdi küfretsen az bunlara sür ülke dışına rezil olduk bildiğin

Bunlar yüzünden play store da yorumları okumaz oldum. Mide bulandırıcı. Gördüğünüz yerde spam olarak işaretleyin.

Samsung Push Service yorumlarını ojuyun, rezillik...

şu zamana kadar hata aldıysam en fazla 2 yıldız verdim bu ne saçmalık 1 yorum gözüksün diye geliştirici ile dalga mı geçilir hep çocuk bunu yapanlar

Çoluk çocuk. Ne bekliyorsunuz ki.

Ya uygulamayı beğendiysen ver 5 yıldızını gitsin. Çok zorunlu olmadıkça hiçbir uygulamaya, sadece gözükmesi için bile, 1 puan verilmez. Ayrıca rezil ediyosunuz bizi böyle saçma trend mi olur.

Burda asıl sorun bunu yapan kroların TÜRK olmaması...

böyle yapanları bir yıllığına google play hizmetlerini engelliyeceksin sadece arama ve sms kullansın aklı başına gelir!

Beyin fukarası olunca insan

Şehir magandası vardı şimdi de gplay magandaları var. Bu yüzden türkiye hep olduğu yerde sayıyor işte. EĞİTİM ŞART!!!

Windows Phone'da da durum aynı. Hiç hoş değil gerçekten.

Teşekkürler chip, yorumum gözüksün diye 1 kez yazıyorum :D ------------ Saçmalığın daniskası, bunlara koyun sürüsü diyorum.....

İsimleri niye kapatiyorsunuz. Ne gereği var.

@31 Oca 2014 01:18 aynen doğru bunları yapanlar bunları yaptıklarından utanmıyorlardır zaten bence

Bunlar turk degil, ülkemizi, milletimizi her ortamda rezil etmeye, küçük düşürmeye çalışan dış mihraklar. Hem zamanlaması da manidar

Yok dostum bunlar %100 türk böyle saçma buluşları ancak bizimkiler bulabilir. Yurdum insanı manzaraları... Kafalarını bunlara çalıştıracaklarına faydalı şeylere yorsalardı. Şimdi dünyanın en üst düzey milleti olurduk. Bunlara acıyorum yapacak başka birşey de yok yani.

gidip 10 yaşındaki çocuğa verirsen telefonu böyle olur. zamanında ne güzel java vardı oyun yüklemeyi program yüklemeyi bilene uzman gözüyle bakılırdı.hele tema desteklemeyen samsung star gibi modellere yazılımla tema atanlar büyük görülürdü forumlarda.çok değil 5-6sene öncesinden bahsediyorum.

klasik türk abi yapma dersın yapar gitme dersin gider al bi örnegide burada tersten anladığımızın.

Daha doğru cümle kuramayan, Türkçe'yi yerin dibine sokan insanlara yorum yapma hakkı verilirse biz böyle şeylerle daha çok karşılaşırız. Sadece Google Play değil, YouTube, Facebook ve daha birçok yer bu tip insanlarla dolu. Ama yabancıların sanki herşeyleri doğruymuş gibi bizimle dalga geçmeye hakları olduğunu da düşünmüyorum.

Yapılan küfürlü dalaşmaların yanında görünsün diye 1 vermek solda sıfır kalır bence.

"Gözüksün die 1verdim yoksa bu oyun 5 yildi"

bunlara da best greek customers yazıp yine itlesek mi acep :D

E çoluk çocuğu facebook, twitter yetiştirirse böyle olur. Ot, çöp, çabucak moda oluyor. Hani birileri deseki parmağınızı popoya sürüp koklarken resmini çekip göndermek moda deseniz, en az 5 bin kişi yapar bu işi... En azından telefonlardan facebook ve twitter ı uzak tutmak gerek. Yoksa saçmalama özelliği bağımlılık yolunda hızla ilerliyor...

Bu konuyu facebookta tolga da paylasmisti kesinlikle dogru bi tespit... Mesela ben uygalama veya oyun indirirken aldigi yildiz derecesine bakip indiriyorum eeee nasil olcak bu is???

Sırf bu tarz yorumları görmemek için telefonu ingilizce kullanıyorum.

Yurdum insanı google playde de yaptı yapacağını. Eğitim , terbiye gibi değerleri olmayan kişiler Türk kullanıcılarını google karşısında küçük düşürüyor.Yaptıkları kalitesizliğin farkında bile değiller. O yıldızlar uygulama geliştiriciler için önemli. Hatta yabancı şirketlerin geliştirdiği uygulamalarla ilgili Problemleri veya memnuniyeti ingilizce olarak yorumlamak gerekir.

Bu 'bir yıldız vererek yorumunun görünmesini sağlayan' geriler. İlk önce kurallı cümle kurmasını öğrenin siz.

Ne alakaya ne rezil oluncak gom gec

Çoğunluğu samsung kullanıcısı... Anladınız siz onu ;)

Ülkenin ekonomik açıdan Dövizin yükselmesinde bu kişilerin alakası olması olasılığı yüksek, yetkililerin Google'dan "gözüksün diye 1 verdim" soruşturma başlatılması emniyette ne kadar faili meçhul, faiz lobisi dosyası varsa üstlerine yıkılsın "senmisin görünmek isteyen ahanda buyur"

#direnPlay koyun sürüsü burayıda ele geçirdi arkadaş çocuk demiş ama bunların hepsi evli barklı 30 un üstünde ki adamlar , google markette yorumlamaları bi sıfırlamalı

android geliştiriciler için gerçekten her geçen gün daha kötüye gidiyor. fragmantasyon sorununun yanı sıra türkiyeden uygulama satamamanız ve sırf bir gurup gerizekalı yüzünden uygulamanızın hakettiği puanın 10'da birini alması..

Forumlarda yıllardır bu durumda... "Ağzı olanın konuşması gibi, klavyesi olan yazıyo" işte. Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmak... Araştırmadan, bilmek ya da tam tabiri ile "götünden uydurmak" ancak bize has angutluklardır... En temel sorunumuzdur bu; bizde herkes, herşeyi bilir ! Bilmiyorum diyene rastlayamazsın... "Çoluk, çocuk bunların hepsi..!" diye üstün zekalı yorumlar var...??? Yabancıların çoluk-çocuğu yok anlaşılan...? Veya yabancıların çocukları niye bunu yapmıyor da sadece seninkiler yapıyor...? Waroşluğumuzun perçinlenmiş göstergesi. Biz buyuz, çocuğunuz da bu..!!!

haber güzel, güzel bir tespit. haber güzel diye 1 veriyorum.

@31 Oca 2014 09:27 bunun şakası bile olmuyor okuyucu yorumcu kişi. git bu tipşeyleri aynada kndi kendine yap sen hadi

Google yazmış programı bırakmış orda. Apple'a bakın appstore'da bir tane saçma yazı yorum ve program,oyun göremezsiniz çünkü denetleniyor. Burda suç google'da. çünkü aksi insan zıt insan yüzyıllardır vardı hala da var ileride de olacak...

keşke türklere free uygulama verilmese. keşke! bunu o kadar çok istiyorum ki

Arkadaş tiksiniyorum bunlardan ya

GooglePlay'de Türk yorumları küfürden geçilmiyor. Bir de "gözüksün diye 1 verdim" diye aklı eksikler var tabii. Bırak gözükmesin, altlarda kalsın yorumun. Nedir bu ego!? Biz Türkler neden her şeyi kötüleştirmek için çabalıyoruz anlam veremiyorum.

Anlasilan chip yazarlari andriod tarafinda!! Apple ile ilgili olumsuz haber yaziyorken hep Android'i savunuyorsunuz!

@31 Oca 2014 09:53 Ne alakası var?Haber zaten Android ile ilgili,asıl senin burada ne işin var?

bu bir yıldız veren gerizekalılar malesef gerizekalı başka bir durum yok yani benimde başıma geldi. salak herifler

çoluk çocuk bunlar...

aptallık da sınır tanımıyoruz, her konuda böyle...

Utanıyorum

işte bu bir yıldız veren emek hırsızları çocuk dahi olsa yarın öbürgün yaptığın işin hakkını vermemek için direten, karşılıkçık çek yazan yetişkinler olarak çıkacaklar.

beyinsiz ergenler

Malesef o 1 yıldız verenlerin hiç biri bu tür haberleri takip edip ders çıkaracak nitelikte insanlar değil ve malesef google play, yorum görünme sırası algoritmasını değiştirene kadar da böyle devam edecek..

Evet çok gerizekalı kaynıyo Google play.

Aptallıkta bunlar sınır tanımıyor.:D

100-150 tl ye tablet alan oraya yorumu atıyor

googlenin yorum işine el atması lazım yorumların yarısı küfür diğer yarısı ise üstte gözüksün diye 1 yıldız verdim :(

Eğlence konusu yapmak üzere? Çoktan yaptılar bile bir internet sitesinde görmüştüm yabancı ama meşhur bir site. En basitinden orada bile yazıyordu Türklerin böyle bir saçmalık yaptığı. Bu insanlar yüzünden teknolojiden de Türklerden de soğudum. Bir de çok çocuk var android kullanan belli ki. Adam çok kullanışlı bir uygulama yapıyor çocuk gelmiş yazmış "Çok güzel oyun. Herkes anlamaz :)" diye.

Bir nevi emek hırsızlığı da oluyor bu. Onların "Güzel, beğendim" yazması, ortalama yıldız sayısı kadar etkilemiyor uygulamayı indirecek insanları. 1 yıldızları çok görünce indirmekte kaygılanıyor insan. Oysa sadece bu aptallar yüzünden.

Oyun 1 yıldız ama ben 5 verdim yorumumu kimse okumasın diye

En iyisi Telefonu ingilizce kullanmak. Böyle olunca Türk Google Play'ıne değil Avrupa tabanlı Google playde dolaşabiliyorsunuz daha nezih ve daha rahat.

Ha birde aptalca hani "onlar için işe yaramayan" uygulamaların altına yazıyorlar ya ; "ahaha çok güzel sayesinde kas yaptım " gibisinden yazıyorlar.Yazıklar olsun.

Chip çok güzel bir site mutlaka girin üstte gözüksün diye 1 verdim aslında 5 yıldızı hakediyor

200 liraya androidli cihazla yanında 3 değil 5 değil 7 kilo bal alan kişiler türklerin imajını sarsıyor

bizim milletimiz niye bu kadar gerizekalı? çoluk çocuğun eline verince bu tür aletleri böyle muhabbetler tabi ki oluşacaktır.Ondan sonra niye uygulamalar oyunlar türkçe olmuyor diye yaygara koparıyorlar. ayıp insanlığınızdan utanın!

Bu yarım akıllılar telefonu inglizce kullanma sebebim oldular. Artık işe yarar yorumları görebiliyorum en azından

Bu yarım akıllılar telefonu inglizce kullanma sebebim oldular. Artık işe yarar yorumları görebiliyorum en azından

yorumları okumuyorum.

helal chip inan bekliyodum hhaber yapmanızı bizim millet gerizekalılık yapıyor ne olcak işte az şu haberi görselerde utansalar.

Youtubetaki kufurlerden bahsetmeyelim beyler isterseniz?

BİR ÇÖZÜM BULUN PLAY STORE MAHVOLDU APP STORE TAŞ GİBİ TABİ İOS EN UCUZU 1500 LİRA ANDROİD 200 LİRA GÜZEL ŞEYLERİ PAHALI YAPSINLAR 2 ANDROİD OLSUN UCUZ PAHALI BEN 2300 VERİP NOTE 3 ALIYIM HERİF 200 LİRALİK ACE LA TELEVİZYONDAN ALDIĞI ÇAKMA ANADROİDLER LE MAHV EDİYORLAE LANET OLSUN GOOGLEÇAĞRI

Benimde bugün geliştirici hesabımı hiçbir sebep yokken banladı google. Artık bu olaylardan sonra türklere tahammülü kalmamış olabilir google amcanın.

Bu tur yorumlari spam olarak isaretliyorum ..zaten uygulamayi puaninina gore indiriyoruz.. diger bi hususta bu durumu yabanci forum sitelerne tasiyip bizi rezil eden yine bizden olan vatandaslarin bu tur yorum yapanlardan daha zeki oldugunu dusunmuyorum

Bunların hepsi beyinsiz. Çok affedersiniz ama elimde olsa da hepsine birer birer... Neyse. Nedense bunlara küfredince rahatlayamıyorum yani garip

Böyle giderse google çok zararlı çıkacak, bırakın biraz batsınlar akılları başlarına gelir.

Bunu yapanların çoğu 7/13 yaş arası çocuklar. Ellerine bir teknoloji geçmiş kendilerince popüler olmak hava atmak istiyorlar. Yorum üstte görününce takdir belgesi alacaklar ya.. Google bu sistemi değiştirmezse yada yorum için yaş limiti getirmezse böyle rezil olmaya devam ederiz.

@31 Oca 2014 19:30 emin olun orda yetişkinler ve gençler de var. Bunlar açılınca gözüksün diye 1 verdim der, nova, modern combat gibi oyunları galaxy y gibi telefonlarına yükleyince de neden açılmıyor diye söven insanlar. :D

o tarz yorum yazanın yorum yazmasını engellesinler sorun biter...

İşte bu nedenle androidden soğudum

Görünsün diye 1 veriyorum

"Türkçe dil desteği yok o yüzden 1 yıldız verdim.", "Sınırsız değil para istiyor o yüzden 1 yıldız verdim." ve "Yorumum gözüksün diye 1 yıldız verdim." diyen canlıların aklından şüphe ediyorum. Yorumu gözüksün diye 1 yıldız vermek nedir ya? Hadi bir şeyler yazsan altına eksiklerini filan ama yok biz senin saçma yorumunu neden görmek zorundayız ki? Ne zaman bunları görsem Türklüğümden utanıyorum bir kerede bir yerde kendimizi rezil etmesek ya. Google Türklere Google arama motorunda sağda çıkan bilgilerin değiştirilmesini ve Google Play yorum özelliğini kapatması gerekir ki bu canlılar (ki bunun yerine bir çok hakaretin gelmesi gerekir) bizi daha fazla küçük düşürmesinler. Ondan sonra neden Türkçe uygulama çıkartmıyorsunuz neden Türkçe dil seçeneği yok.

@31 Oca 2014 22:00 Çok haklısın arkadaşım üreticiler bu 1 yıldızlar yüzünden desteği kesip güncelleme vermiyorlar .Yeni uygulama çıkartmıyorlar.Kendi kendimizi batırıyoruz.Bide şu saçma önerilenler var.Ne yazık ki senin benim gibi bilinçli kişi pek yok..

Bundan daha vahim bir şey var, yorumlara alt karakter sınırı gelmesi gerek. Bir açıyorum, "Berbat" "İğrenç" "Güzel" "Sevdim" diye yorumlar var. Bunu bi Türkler yapıyor, bi de Hintliler yapıyor sanırım. Onları da çok görüyorum "very gud app" yazıp geçiyorlar. Bize ne ifade edecekse...

yorum gözüksün diye yazdım :)

Haberiniz çok güzel olmuş okudum ve katılıyorum ama yorumum görünsün diye 1 yıldız veriyorum.

Yazdıkları yorumlar da yoruma benzese bari, gözüksün diye 1 yıldız vermişler, o aptal yorumlarıyla yalnızca kendilerini küçük düşürüyorlar. Zeka yoksunu yararsızlar.

Bunların yaptığı şey sadece kepazelik. Öne çıkınca ünlü olmayacaklar, O uygulamayı indireceklerin kafası çok karışacak... Google CEO'su olsam öyle yapanların hesaplarını full silerdin :S

O arkadaşlara playstore da saydira saydira bitiremedim uygulama yukleyecez yorumlara bakıyorum sonra o arkadaşlara saygılarımı iletiyorum

Resmen salaklar.

Bende buna sinir oluyorum sayelerinde yeni uygulama çıkmıyor ,güncelleme gelmiyor .Ne iş yaptıklarını sanıyorlar ki.

Utanç kaynağı bunlar ya.

İyiki böyleleri android kullanıyor...))))

neyin kafası la bu?! utanç! program üretmiyolar! 1 vermekten vazcayın! böle şeyler yapmayın! bırak millet dalgasına baksın bacanak. bi arkadaş demiş google'ın ceo su olsam şöle böle! ceo eminim hergün girip bakıyodur ulan yine 1 vermişler bütün uygulamalara. kurduğumuz yeni dünya düzeni bozuldu falan diye üzülüyodur. belkide uykuları kaçıyodur. 1 puan veriyorum bu yazıya! görünsün diye ama.. akıl fikir

IQsü düşük mallar işte

hepsi gerizekalı

Bir söz var şu sıralar " Ne kadar cahilsin keşke ölsen" . Tam bunlara uyuyor :)

Daha 2 gün önce bu aptalca şeyi düşünüyordum..Milet ne kadar meraklı adının gözükmesine anlamış değilim..indiremiyorum hata veriyor diyor..Arkadaş indirmesen bu yorumu yapamazsın zaten..Telefonları akıllı ama kullananların çoğu değil..!!

Bi arada ilk yorum benden diye yazıp çıkanlar vardı,Bunlarda android versiyonu demekki :D

Bunları toplayıp kısırlaştırmak lazım.

Eskiden cleanmaster'ın uygulama yıldız ortalaması 5'ti. Ta ki bu moda başladı 4,5'e düşmük. Emek hırsızlığından başka bir şey değil.

"Yaptığı işten soğutuyor olsa gerek" dediniz ya... Türklerin tam olarak yaptığı her zaman budur...

verilen emeğe haksızlık oluyor ne yazık ki..

Ben bunu yapıyorum. Süper eğlenceli bişi

You can't fix stupid.

malın eline android telefon verirsen sonuc bu olur işte yapacak bişi yok türkiyedeyiz dağılın hadiii :(

Sen de yorum yaz