Lütfen telefonlarınızı kapatın!

Microsoft'un yeni cep telefonu patenti, yılların sorununa pratik bir çözüm getirecek!

Lütfen telefonlarınızı kapatın!

Microsoft, sinemada, filmin en heyecanlı yerinde ortalığı ayağa kaldıran telefon sesleri ya da karanlık salonda suratınızda araba farı gibi patlayan ekran ışığı gibi can sıkıcı sorunları çözmeye kararlı. Firmanın yaptığı patent başvurusu, cep telefonlarının sinema, tiyatro veya konser salonu gibi mekanlara girildiğini otomatik olarak algılayan bir teknoloji üzerinde çalışmakta olduğunu gösteriyor.

Patent başvurusunda telefonun sessiz olunması gereken bir mekâna girildiğini anlayarak "fark edilmeyeceği bir çalışma kipine" geçmesi gibi ifadeler bulunuyor. Burada kastedilen, bildiğimiz sessiz kipten biraz fazlası. Sinema, tiyatro ya da konser salonu, sınıf, toplantı, kütüphane gibi kamuya açık ve sessiz olunması gereken mekânlara girildiğini tespit eden teknoloji, telefonun sesini kısacak, ekran parlaklığını düşürecek, kısa mesaj ya da e-mail gibi her türden uyarı sesini, uygun bir şekilde değiştirecek.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

htc'nin de böyle bir uygulaması vardı.

bu teknoloji en çok telefonunu sessize almayı bilmeyenlerin işine yarayacak ve tabiki etrafındakilerede faydası olucak :)

en gereksiz patent olur...

Sony nin de benzer bir uygulaması var sanırım anahtarlık, kolye, klips şeklinde tanımladığınız ayarlara geçiş yapıyor. Örn. kablosuz açık ses açık titreşim kapalı vb.

@24 Oca 2013 08:28 Senin dedigin NFC TAG, sadece Sony ye ozel birsey degil. LG, Samsung, Nokia, HTC urunlerinde 1-2 senedir var.

Camiiler de bu uygulamaya katılırsa güzel olur.

Bakınız sony smart tags

Tam teknoloji özürlülere göre bir patent.

@orhanbayram Tabi zaten her işi zor yoldan halletmek için teknolojiyi kullanıyoruz teknoloji hayatımızı zorlaştırmak için(!)

camiye girdiğinde sesi kısan bi teknoloji olsa daha iyi olur

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir