Mac-Klonu Psystar, Apple'ı vurmaya hazır

Mac OS X yüklü ucuz PC'ler sattığı için Apple tarafından dava edilen Psystar karşı atağa geçti.

  • Halil Mollaoğlu
Mac-Klonu Psystar, Apple'ı dava ediyor
Apple: Davalık oldu.

Psystar birkaç aydan beri Apple'ın OS X işletim sistemini kullanan ucuz bilgisayarlar sunuyor. Buna binaen firma, Apple tarafından hırsızlık suçlamasıyla mahkemeye verilmişti. Şimdiyse Psystar haksız rekabet ve kartel yasalarını ihlal argümanları ile karşı suçlamada bulunuyor.

Psystar sahibi Rudy Pedraza Apple işletim sistemini daha ulaşabilir hale getirmek istediklerini ve bu yüzden ucuz bilgisayarlarda sunduklarını söyledi. Psystar bilgisayarlara gerektiği şekilde lisanslı OS X kopyaları yüklendiğini de ekledi.

Apple, Psystar'ın bu karşı suçlaması hakkında bir yorumda bulunmadı. Apple'ın Psystar'a karşı açtığı dava da henüz sonuçlanmadı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

apple haketti vahşi tekelcilik tüketicinin kanını son damlasına kadar emmek çok yüksek meblalarda para kazanmak dökülen pcler hizmet 0 pystar az bile yapmış ben olsam apple bitirirdim

apple az bile, iphone ile kandırdı milleti hipnoz etti resmen , gerçekçi bakınca iphone nun ne kadar uyduruk bişey olduğunu görebiliyoruz, okadar dandik bir telefonun şarzına bile müdahale edemiyorsunuz garanti dışı kalıyor 400 şarzdan sonra apple başvurulması gerekiyor, bu uygulamadan bile apple ın notu verilir. video kayıt etmeyen- 2mp kameralı iphone 3g :) n96 dan pahalı gülememek içten değil, tam bir saçmalık birde kuyruk var satın almak için, direk hipnoz yapıyor sanırım:))))

lisanslı os x sattıklarına göre apple ın bundan haberi varmış demek ki.
çünkü apple ,kendi ürettiği pc dışında hiç bir şekilde os x işletim sistemi dağıtmıyor,ki bunları da kendileri yüklüyor.

Microsoft'a açılan davaları düşünecek olursak Apple çoktan bu tür davaları hak etmişti. Microsoft'un mesala davalık oldugu bir konu Windows'da bulunan entegre Internet Explorer'dı. Şimdi bu yüzden Microsoft'un davalık oldugunu düşünürsek, Apple sadece kendi ürettiği sistemlerde macOS kurulmasını istemesi tekelin kralıdır. Bu işletim sistemini bildiğim kadarıyla satıyorlar onlara ne ister bir PC 'ye ister başka bir sisteme kurarım. Apple normal bilgisayarlardan pahalı olmasıda zaten tekel olmasından Apple'ın normal bilgisayarlardan şu anki farkı sadece işletim sistemi. Apple işlemcide Intel'e geçerek (oda mecburiyetten) kullandıgımız sistemlerden farkı kalmadı tek kozu işletim sistemi onuda kaybederse her halde daha uygun fiyatlara satış yapmaya başlayacaktır.

mac kullanmak için mac makinalarına para vermem bide onumu alacam peh ya linux yada windows, kısıtlı işletim sistemlerini başkaları kullansın.

Elma kurtlanmaktan mı korkuyor sizce ?

Psystar haklı bence pahalı olduğundan şimdiye dek bir Apple sahibi olamadım.

Max_Real Qnx

Biz her makinaya olmasada bir çok makinaya osx kurabilioruz. hackintos ws. Sırf test amaçlı olarak rapid vs sitelerden edindiğimiz linklerde yer alan osx ler takır katır çalışyor.

Zaten bilenler vardır, macosx bir Yonix türevidir. artayüzü çok güzel çökmek bilmeyen bir Yonix yürevi.. Çok abartmaya gerekte yok bence. Sonuç olarak internet için kullanılan bir araçsa temiz bir linux bile işinizi görür.

Apple ı çekemeyen ne kadar da çok insan varmış meğer.
yaptıkları cihazların kalitesi kullanılmadan anlaşılmaz zaten. buradan çıkan sonuçta yorum yazanların çoğunun aletlere el sürmüşlüğü bile yok. yazık :-(((((

o zaman artık telefonlar da işletim sistemsiz gelsin!

tekel tekel kafayı yedi millet :)))

adam bilgisayarı kendi yapıyor içine işletim sistemini koyuyor isteyene satıyor! size noluyor anlamadım ki?? böyle salak firmalarda başka salakları bulup oturdukları yerden para kazanmak için yasaları delmeye uğraşıyor.. siz de savunuyuorsunuz!
Bu Pystar'ın sahibi de türkt'ür kesssin WC'de aklına gelmiştir.. çok akıllı bir milletiz ya!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play