Mac'ler de Adobe Flash Player tehdidi altında

Tehlikeler hem Firefox'çuların hem de Mac'cilerin canını sıkmaya devam ediyor..

Mac'ler de Adobe Flash Player tehdidi altında!
Adobe Flash Player varlığıyla da yokluğuyla da zehir saçıyor!

Flash bazlı güvenlik açıkları ve casus yazılımlar ciddi tehdit oluşturuyor. Bu durumun vehameti nedeniyle okuyucularımızı dikkatli olmaya, kurdukları yazılımların kaynağını ve sürümünü kontrol etmeye çağırıyoruz. Bu haberimizde bu işi nasıl yapacağınıza yer veriyoruz.

Firefox
Daha önceki bir haberimizde Firefox kullanıcılarının yanıltıcı bir eklentiye karşı dikkatli olmaları gerektiğini sizlere buradan ulaştırmıştık.

Adobe Flash Player 0,2 olarak kendini tanımlayan zararlı kullanıcıların arama alışkanlıkları arasına kendi bağlantılarını koyarak yanıltıcı bir hamle ile istenilen web adreslerine yönlendirme yapıyor.

Sophos'tan alınan bilgiler bu zararlının internet forumları aracılığı ile hızla yayıldığı yönünde. Paylaşım yapılmak istenirken güvenlik açıklarınızı yabancılara açmamanız gerekiyor ve bunu da birkaç yöntemle kontrol altına alabiliyorsunuz. Örneğin aldığınız bağlantıyı indirmeden önce Virustotal.com üzerinden test ederek temiz olup olmadığı konusunda tam bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Ve Snow Leopard...


Benzer bir sorunla Snow Leopard üzerinde de karşılaşmak an meselesi. Eski ve güvenli olmayan Adobe Flash Player 10.0.23.1 tehlike saçıyor hatta en güncel sürüm dahi sisteminizde yüklü olsa bile downgrade yapılarak bu sürüme zorla (!) geçiriliyor olabilirsiniz. Evet, biraz sinir bozucu; fakat şuan kullandığınız sistem ile en güncel sürüm arasında doğrulama yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Sisteminizin hangi sürüme sahip olduğunu bulmak için buraya, en güncel sürümün ne olduğunu ise buraya tıklayıp öğrenebilirsiniz.

Şuan Adobe Flash Player 10.0.32.18 sürümü kullanılıyor. Tekrar sisteminizin güncel olup olmadığını kontrol etmeniz sizlerin yararına...

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

artık program kullanmaktan çok virüsü temizlemekle uğraşırsınız...

doğrusu mac için adam gibi program da yokki?

YAŞASIN MICROSOFT VE INTEL PC

Firefox zaten flash eklentisini otomatik olrak kendisi yüklemiyor...Kullanıcıya uyarı veriyor.Aklı başında bir pc kullanıcısıda adobe nin kendi sitesi dışında da flash güncellemesi yapmaz.

edipciftci@ Kaç kere mac kullandın acaba? Çok merak ettim doğrusu. Böyle bilmeden kullanmadan hayatında Mac mouse'na dokunmamış insanların böyle yorumları da ayrı bir dava konusu. Mac Mouse'u kaç düğmelidir? Mac'de dvd-rom'dan Eject nasıl yapılır onu söyle ondan sonra konuş.Son kullanıcının ihtiyacı olan birçok program zaten kurulu gelir mac'lerde. Ayrıca gördüğünüz gibi Mac'e veya Linux'a (girmez ya neyse,kendi elinle kurman lazım virüsü bile bile) virüs girdiği zaman böyle haber olur,olay olur. Windows'da ise rutindir bu virüs olayları.

aman mac kullananları da görüyoruz anca aldın mı kullandın mı mevzuları, mail verin fatura yollayalım resim yollayalım diyoruz tık yok. hemen arazi.

F12:) eject
açılırken alakası olmayan mouse tuşuna basılı tutmak gibi lüzumsuz kombinasyonlar:D
hatta şuan ismini hatırlayamadığım bir program vardı:)

ben mac kullandım sürekli dışalmış biri olarak ama en eski sürümünü kullanmıştım o zamanlarda en güncel hali olan leopar değil bir altı tiger kullandım. hiçbir sıkıntı yok aslında birtek dosya ve yazıcı paylaşımı biraz zorladı beni oda normal zaten kim hiç hayatında kullanmadığı yazılımı 5 dk içinde yapılandırabilirki? ama ms windows ile aralarında nerede ise hiç fark yok uygulama açma çalıştırm vs gibi işlerde. şuanki tek sıkıntı yeni virüslerden etkilenebilmesi. bunuda zaten 2005 yılından beri diyordum mac sağlam değildir diye ama hangi yönden olmadığını soran bile olmamıştı. favori hale gelen tüm yazılımlar hedeftir ve bundan nasibini alacaktır. linux eğer mac gibi çalışabilirse bir gün şayet şuanda imkansız birşey o gün geldikten sadece 1 hafta sonra saçmalı tüfeğin oluşturduğu delikler gibi tonlarca belkide milyonlarca açıklan karşı karşıya kalacak. mac şuan için geçiş sürecinde nasıl ms vista ve milenium işletim sistemleri geçiş sürecinde sorun çıkarttı ise snow leopardada olacak yeni sürümlerde bu sorunlarda aşılacaktır. olmadı sp çıkartırlar çokmu zor yani leopara çıkartmadılarmı piyasaya çıktıktan 4 gün sonra sp açıklar için bunada çıkartırlar.

tabi millet sp yüklemekten mac kulanamaz, ve ben 15 yıllık grafikerlik hayatımda mac kadar sınırlayıcı ve aptal bir makina ve işletim sistemi görmedim...!!!

detaylara artık girmeyeceğim yazılarım çok uzuyor yoksa... EVET BEN MAC KULLANDIM ve İLLALLAH ETTİM nezaman PC SİSTEMLERE GEÇTİM o zaman rahatladım yahu dünya varmış dedim.

program yelpazsesi geniş PC SİSTEM OLARAK yükseltilmesi çok kolay esnek bir sistem. Aradığım her programı bulabiliyorum. Sömürgeci kurtlu ısırıklı apple firmasına bağlı değilim.

çoookk şükürrr...!!!

Nebri@

Tabi birçok program yüklü olacak. normal bir PC'nin 3 katı para ödersem tabiki birçok program yüklü olacak. ayrıca Linux ile Apple'ı aynı kefeye koyman başkalarını azarlamaya yetecek teknik bilginin sende olmadığının göstergesi. Bizim açık kaynak linux'umuzu lütfen tekel olmak için elinden geleni yapan kazıkçı, müşterisini yolunacak kaz gibi gören Apple ve onun işletim sistemiyle kıyaslama...

Mac kullanıcılarının %99 u hayatının bir yerinde PC Kullanmış ve illallah etmiştir.

Ben de 15 yıllık PC kullanıcısıyım, PCm de Macim de var,

PC ile MAC in hiç alakaları yok, MAC ÇOK ÇOK ÇOK üstün bir makina...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir