Mac mi, PC mi? Bakalım kim kazanacak?

Bu soruya yanıt arayan araştırmada çıkan sonuçlar PC kullanıcılarını biraz sinirlendirecek...

  • Ertuğrul Süngü
100 puanlık soru cevaplandı
Anket sonuçları Mac diyor

Eğer teknoloji dünyasında yapılacak bir kıyaslama varsa; o da uzun yıllardır olduğu gibi halen "Mac mi yoksa PC mi?" sorusudur. Aradan yıllar geçmesine rağmen halen devam eden karışıklıksa geçtiğimiz günlerde yapılan bir anketle farklı bir sonuca vardı.

Hunch isimli internet sitesi, kullanıcılarının özellikle laptop'larıyla vücutları arasındaki bağı test eden bir sınav dizisi hazırladı. Soruları cevaplayan 388.315 kişininse amacı belliydi; yıllardır merak edilen soruya bir cevap getirebilmek. Pek tabi bir diğer amaç da Mac kullanıcılarını aslen neyin belirlediğini de bildirmek oldu.

Çıkan sonuçların ilkifazlasıyla ilginç: Mac kullanıcıları, PC kullanıcılarına göre yüzde 50 gibi bir oranla daha çok parti yapıyorlar. Peki, bu durum onları daha sosyal kullanıcılar haline mi getiriyor? Bu soru biraz cevapsız kalsa da testin devamında çıkan diğer sonuçlar daha da farklı ve vurucu. Çünkü Mac kullanıcıları çok daha genç bir nesil ve ortalamada çok daha eğitimliler.

İşte PC kullanıcılarını kızdıracak sonuçlar...

PC kullanıcıları hakkında ortaya çıkan verilerse bir hayli sinir bozucu. Yüzde 26 oranında PC kullanıcısı bir diğer kullanıcıya benzemeye çalışıyor. Ayrıca PC kullanıcılarının yüzde 33'ü birbirine benziyorken, Mac kullanıcı grubu tamamen birbirinden farklı kullanıcılar tarafından oluşuyor.

Son olarak; Mac kullanıcıları kendilerini bilgisayarın dilinden anlayan kişiler olarak görerek ego sahibi olurken, özellikle Avrupa'daki PC kullanıcıları Vespa motor yerine bir Harley seçebilecek kadar bu işi biliyorlar. Yorumsa size kalmış durumda...

Okuyucu Yorumları

Toplam 39 Yorum

eeee sonuc nedir arkadas.... ???
ben soyle soyleyeyeim... MAC`da PC`de ihtiyaclar dahilinde belirlenerek... alinir.. Ve sonrasinda bu ihtiyaclar dogrultusunda hareket etmekde devam edersin...
Ister sosial olursun ister asosial... bunlar hepsi insani faktorler..
Pc`ye MAC `a takacak bi seyler deyil.. :D

Yaa görün Mac'lerin ve Apple'ın farkını...

Bu reklam kısmıydı gerçek veriler nerede ???

Ölümüne hackintosh

Bazı çok özellikli işler dışında mac kullanmanın bir anlamı yok ve bazı kişiler mac lere yüzlerce ve binlerce! dolar fazla ödeyerek kendilerini farklı göstermeye çalışıyorlar. Aynısı iphone için de geçerli. Iphone dan işletim olarak daha sorunsuz ve çok daha fazla özellikleri olan telefonlar iphone'a göre 1/4 fiyata satılıyor. Ama çok zengin olan! halkımız tabi ki buna bakmıyor. Ne de olsa MAC ve iphone kullanmanın havası farklı.....15 yıldır bilgisayar kullanan birisi olarak bana göre sonuna kadar PC; hem işimi görürüm hem de oyun oynarım.

Ben Windows'u sadece oyun oynamak için kullanıyorum

muhahaha. ankete bak. o nun için microsoft karı o kadar yükseldi.

Yahu arkadaş şimdi iAtkos S3 v2 (Mac Os X 10.6.3) başından kalktım ve Windows 7 kullanmaya başladım.

Ondört seneden beri kullanmadığım pc jenerasyonu ve Linux, Windows sürümü hemen hemen kalmadı.

Tamam kabul ediyorum Mac Os X Unix üzerine kurulu Next Gui tabanı geliştirilmiş ve sırf güzel donanımların satışını destekleyen sağlam bir işletim sistemi. Linux bu işletim sisteminin yanına bile yaklaşamaz.

Ama asla Windows kadar kullanımı rahat ve işlevsel değil. Birde mac os kullanıcıları kendi bilgisayarlarında virüs tehlikesi olmadığını ve bu yüzden antivirüs kullananların sadece windows kullanıcıları olduğunu zannediyorlar. O kadar az kullanılan bir işletim sistemine kim virüs yazmak için uğraşır ki ?

Dikkatimi çeken en önemli nokta mac kullanıcıları Windows kullanıcılarına göre daha agresif yapıda ki kimselerden oluşuyor.

Elime malum bir mac os x programcığı geçti. üzerinde onlarca buton var ve birde bu butona basma yazan bir buton daha. Bu program Windows için yazılmış. Neyse hadi adınıda söyliyeyim iBoot. İnsanlık hali bir tıkladım ve karşılığında burada yazamayacağım küfürlü ifadeler ile karşılaştım ve bu programın yazarı bir mac os kullanıcısı. Ben Windows kullanıcılarının böyle bir şey yaptığına hiç şahit olmamıştım. Kızmadım sadece şaşırdım.

Çoğu kişi Bill Gates'i sevmez. Bende kendisini idol olarak görmüyorum zaten. Ama Steve Jobs'un Flash da dahil diğer tün rakip yazılım ve donanım üreticilerine yaklaşımı ve onlara karşı tutumunu gözümün önüne getirip Bill Gates'in son zamanlarda (her ne maksatla yaparsa yapsın) hayır sever yardımları göz önünde bulundurduğumda; mac grubunun gerçekten bir sıkıntısı olduğunu düşünmeye başladım.

Ey mac topluluğu bir pc kullanıcısı olarak şunu söylemek isterim; bize adam gibi adam gerek. Siz kendinizi elit olarak görmeye devam edin. Biz bize yeterde artarız. Ve şunu da unutmayın, PC her zaman sizden bir adım önde olmaya devam edecek.

Hâlâ anlayamadınız mı; PC'nin Mac'ı ezip geçtiğini.
Bunu ben söylemiyorum Windows 7 nin satış oranları söylüyor, Windows işletim sisteminin kullanım oranı ile ilgili veriler söylüyor.

Mac olmadan eminim herkes rahatlıkla her türlü işlemini PC'de yapabilir ancak PC olmadan yapamazsınız elbet bir iş için PC'ye ihtiyaç duyarsınız. Yani Mac'a gerek yok ama PC her zaman gerekli kısaca;

Mac < PC

Bu konu tartışılır ama oyun oynamayacak adam Mac alsada olur yani sidik yarışına gerek yok kim ne isterse onu kullansın

Bence bu kadar polemik yaratmaya hiç gerek yok. Herkesin kişisel bilgisayarı kullanım alanı farklı. Kimimiz bilgisayarı sadece internet amaçlı kullanırken, kimimiz profesyonel yazılımlar için kullanıyoruz. Kim hangi işletim sisteminde hangi donanımda daha rahat ediyorsa onu kullanır. Birbirimize, yok MAC daha iyi yok MAC ezik, yok Win kopyacı vs gibisinden yorumlar yapmamalıyız. Aksine yorumlarımızda daha bilgilendirici olmalıyız...

<..Ey mac topluluğu bir pc kullanıcısı olarak şunu söylemek isterim; bize adam gibi adam gerek. Siz kendinizi elit olarak görmeye devam edin. Biz bize yeterde artarız. Ve şunu da unutmayın, PC her zaman sizden bir adım önde olmaya devam edecek.>

-Terminator: TEN POINT!

mac tam bir kız bilgisayarı sadece dışı güzel.
bence pclerin bilgisayar kasaları kötü olsada windows hem daha kullanışlı hem daha güzel bir arayüze sahip.

i am a PC

bence En iyisi LİNUX yüklü PC pcden kasıt Windowslu makineyse o zaman tartışması bile yapılmamalı çok abes kaçar tabiiki MAC

pc kullananlar pc'nin başından kalkamıyor ki, oyunlar, blu-rayler, uygulamalar derken parti yapmaya vakit kalmıyor. mac'de yapacak bişey olmadığı için boş vakitleri daha çok tabi. yaparlar parti :)

Merak ettiğim bişi var oda bu konu ile ilgili kaç mac kullanıcısı kullandığı MAC makineden yorumunu yazmış? :D Eğer hiç kimse yazmamışsa kesin bi partiye gitmiştir bu mac kullanıcıları. Eğer yazmışsa daha normal bir chip online ziyaretçisinden daha eğitimli ve kültürlüdür! Satış için başka bahanemi kalmadı yoksa? Beğenenler beğenmeyenler lütfen oylasın yorumu.

Apple yeni teknolojiler çıkarıp insanların gözünü açmasa diğer firmaların bizlere radikal değişikliklere uğramış cihazlar sunması daha çok zaman alırdı... Apple alınmaz fakat Steve kaptana da sataşmak ne derece doğru orası tartışılır .d

Apple'ın, şirketin karakteristik yapısına biraz rötuş yaparak (her ne kadar bu durum Steve kaptana ters de olsa) kullanıcıları sınırlayıcı halinden vazgeçmesi gerekiyor... İnsanları tiksinti noktasına getiren kısıtlamalardan kurtulurlarsa eğer (""ki bu dışardan göründüğü kadarıyla bir hayal .d "") işte o zaman Apple adam olur...

objektif veriler kullanılmayan bir araştırma olmuş . mac yüklü bilgisayarlar aynı donanıma sahip bilgisayarlar yüzde yüz daha pahalı ve mac kullanıcılarının gelir seviyeleri windoes kullanıcılarından çok daha yüksek . zaten pcye de artık mac yüklenebiliyor. eminim linux kullanıcıları ayrı bir sınıf olarak değerlendirilseydi kullanıcıların daha iyi bir eğitime sahip , daha sosyal ve bilinçli olduğu sonucu çıkardı .

objektif veriler kullanılmayan bir araştırma olmuş . mac yüklü bilgisayarlar aynı donanıma sahip bilgisayarlar yüzde yüz daha pahalı ve mac kullanıcılarının gelir seviyeleri windows kullanıcılarından çok daha yüksek .apple ürünlerinin kalite seviyesi hayli yüksek ama kalite fiyat oranları da düşük zaten pcye de artık mac yüklenebiliyor. eminim linux kullanıcıları ayrı bir sınıf olarak değerlendirilseydi kullanıcıların daha iyi bir eğitime sahip , daha sosyal ve bilinçli olduğu sonucu çıkardı .

Algoritma sifreleme mühendisiyim Almanyada, yillarca Windows kullandim ve 6 ay önce imac aldim, inanin gecmis yillarim icin Windowsu mahkemeye vermek istiyorum. Bunlari üst düzey bir kullanici olarak yaziyorum, flim izleyip, internette Facebooktan cikmayanlari bosverin onlarin cogu mac in klavyesine dokunmamis kisiler, kedi ciger olayi (bkz. Edip Ciftci ve android hayranlari (iphone))

olayı bir de şu açıdan düşünün, abd'de apple ürünlerinin fiyatları bizim memleketteki gibi 3 pc fiyatına değil, burada da fiyatlar makul olsa eminimki şimdikinden çok daha fazla mac kullanıcısı olurdu.
Şahsen uzuuuun süredir pc kullanan biri olarak mac'leri beğeniyorum, sahiden şık ve klas cihazlar... Ama kimse kusura bakmasın bir mac'e gidip te 3500-4000 tl veremem, param olsa da vermezdim.

bir de apple'ın harici hafıza kamera usb veya yazılım gibi her zaman can sıkan kısıtlayıcı bir politikası oluyor, öte yandan pc'lerin ise ne istediğini bilen biri için teknolojik açıdan kullanıcıyı tatmin eden bir sistem kurmak yönünden bariz bir üstünlüğü var, lego gibi, çok geniş parça ve yazılım çeşitliliği arasından istediğini git al ve kur-tak, bitti...

mac ve app sadec gösteriş için alan bir çok insan gördüm yani tamamen kodamanlıkla alakalı çok iyi olduğu için değil yada herhangi bir ihtiyacı karşıladığı içinde değil sadece kodamanlık olsun diye alıyorlar örnek olarak çok fazla parası olan biri oyun merakı varsa asla ama asla ps3 xbox yada nintendo dışında pc para harcamaz herşey ortadadır oyunu oynar ve bi tarafa geçer geri kalan ise netbook açar ve twiter'dan ortama takılır ama orta direk ise oyun konsoluna ayıracak parası yoktur her işi bi anda yapabilecek bir makine ister buda doğal olarak bilgisayardır.

apple ile pc aynı para olsa, microsoft korsan kullanımınıza izin vermeyip apple gibi davransa (eminim burdakilerin en az %70-80i korsan win kullanıyordur) acaba bu "mac bi işe yaramaz" diyenlerin kaçı windows'da kalır? windows yaygınsa bu onun mükemmel olduğundan değil, korsana izin verdiğindendir. hemen hemen bütün büyük oyunların mac sürümleri var kimse mac'te oyun yok diyemez (linux ile mac'i karıştırıyor bazıları). bi arkadaş kâr durumlarından bahsetmiş. bu arkadaşın amerikan borsasındaki microsoft ve apple hisselerinin değer artışlarından yada azalışlarından bihaber olduğu açık. millet linux-windows kavgası yaparken adamlar hiç bulaşmıyor bile (: ben şahsen hiç bir mac kullanıcısının böle fanatiklerin windowsu savunması gibi çıkıp da böle polemiklere girdiğini şahsen görmedim. elitlik budur ve hakediyolar

pc'nin de mac'in de kendine göre güzel ve kötü yanları var. ben işyerinde pc evde mac kullanıyorum. yakın zamana kadar ofis ihtiyaçlarım için mac üzerinde sanal pc kullanıyordum. open ofis yükledim ondan da kurtuldum. windows 7'de hala time machine gibi bir özellik yok. sadece time machine bile mac tercih etmem için yeterli.

Pc'nin sunduğu özgurluk ve imkanlar varken tonlarca para verip Mac gibi kısıtlı ve kalas bi sistemin başına oturmak bence hiç akıl kari değil.

Malesef Mac konusunda bilgisiz PC kullanıcılarının kendini avuttuğu tek bir cümle vardır.

Apple ürünleri hava atmak için kullanılır. Ya cahilsiniz anladıkta bu kadarda bas bas bağırmayın bir şey bilmediğinizi.

Malesef teknoloji dünyasına sizin o yüzeysel ve bilgi fakiri yorumlarınız yön vermiyor.

http://www.chip.com.tr/konu/apple-1.000-dolar-uzeri-pc-lerde-onde-ama_14184.html

Kullanım oranlarından bahseden bilgisiz arkadaşlar yukarıda linkini verdiğim haberi okuyun. Mac'lerin ve PC'nin hitap ettiği kitle maddi olarak farklıdır.

Çok pahalı bir PC alabilirsiniz yada çok ucuz bir PC'de alabilirsiniz.
Ama ucuz bir Mac bilgisayar alamazsınız.
Bu yüzden daha fazla saçmalamayın...

kiz arkadasimda MAC var 2 senedir kendisi ilk zamanlar memnundu (1 ay kadar) simdi ise nefret ediyor surekli donma takilma vede tamire veriyor tus takimlari yuzunden ,kasasi cok dandik diyip duruyor eski bilgisayari hp bile bu mactan daha iyi oldugunu her defasinda soyluyordu :) aklima geldi yazmak istedim :)
NOT:(Yaptigi islemler Internette Surf, Music dinlemek, Telefonunu update etmek, vede Video izlemek) =))

Bir anket yapılsa acaba kaç tane pc kullanıcısı yada kaş tane mac kullanıcısı daha çok chip sitesinde vakit geçiriyor diye.
İşte o zaman ortaya çıkar kim gerçek bilişim dünyasında kimler hayal dünyasında diye !

Mac gibi gereksiz bir şeye 2.500-3.500 TL gibi fiyat vereceğime adam gibi her şeyi yapabileceğim sağlam bir PC'yi 2.000 TL alabilirim.

Fiyat açısından hiç düşünmeseniz bile Mac'ta yapabileceğiniz her şeyi PC'de yapabilirsiniz ama PC'de yapabileceğiniz her şeyi Mac'ta yapamazsınız. Bu bile Mac almamak için gerekli bir sebep.

SAÇMALAMAYIN LÜTFEN...PC KULLANIRIM...LİNUX KULLANIRIM AMA MAC KULLANMAM...İĞRENÇ BİR İŞLETİM SİSTEMİ....ZATEN EN SEVMEDİĞİM ŞEY MAC LERDEKİ BAŞLAT MENÜSÜ VE MASAÜSTÜ...

Mac kullanmayanlar, Mac PC ayrımı yapamaz. Ayrıca yukarıdaki araştırma saçma. Yukarıdaki kıyaslama zengin bir kasabada oturanlarla büyük şehirde yaşayanları kıyaslamak gibi olmuş. Bu kullanıcı grupları arasında genelleme yapamazsın.

Mac son kullanıcı için mükemmel bir sistemdir. Estetik, kullanımı kolay, görüntüsü daha iyi vs. Ne yazık ki Apple ürünlerinin son kullanıcıya sağladığı kolaylığı diğer hiçbir şirket-grup tam anlamıyla sağlayamıyor. Ancak fiyatı yüzünden son kullanıcının eline yeterince ulaşmıyor.

Ancak PC iş dünyası için vazgeçilmezdir. windows şirket bilgisayarlarının yönetimini kolaylaştırır. Linux sunucularda mükemmel performansa sahiptir.Vs.

Profesyoneller ise ihtiyaçlarına göre sistem kullanır. Tasarımcılar ağırlık olarak mac kullanır. programcılar kullandıkları dile, geliştirdikleri programa göre farklı ortamlar kullanırlar.

Mac tamamen bir lükstür.Özentidir.Akıl karı değildir.İyi ki PC var.Aynı şeyleri İphone veya İpad2 için söyleyemeyeceğim.Zira onları beğeniyorum,ama mac saçmalık bana göre.

Para? Money? Vallaha yok hani? O yüzden en iyisi windows 7 :)

ben hem pc hemde mac kullanicisuyim 6 ay evel mediamart tan 750€ 13" Macair aldin ve diyer pc neredeyse kullanmiyor sayilirim tasarim ve sistemdeki istikrara hayran kaldim macappstr gelmesyle dahada cazip oldu benim icin ama ben pek parti yapamiyorum egitimimde lise yani istatislikler disinda kaldik desenize

Mac kullananların parası olduğu, büyük egoya sahip kişiler olduğunu zaten biliyoruz. Sonuçlar normal...

mac'e vereceğim parayla 2 katı gücünde bir pc alabiliyorum. ayrıca mac'e özel üretlien bir parça yok artık. yani içleri pc ile aynı. siz hala ben beyaz kasaya, beyaz klavyeye, beyaz fareye 1000$ fazladan veririm diyorsanız saygı duyarım

yanılıyosun mac lerin içinde olan donanım pc de aranmaz kaplamasından tut UEFI ya kadar yaa sen bilir misin UEFI İ

Kedi uzanamadigi cigere mundar dermis. Yillarca pc kullandim ustelik pc'nin bir cok ozelliklerini ve aciklarini bilerek. Her seye olur olmaz dalsam kesin pc'ye bir sey olacak biliyorum. Cevremde bunun gibi yuzlerce ornek var. Oysa mac'in verdigi guveni asla bir pc vermez, veremez. Bunu ancak kullanan bilebilir. Kaldi ki dunyanin en onemli profesyonel (muzik, grafik, tasarim, fotograf) platformlarinda kullanan yegane makinadir.

Ucuz etin yahnisi yavan olur. Sonucta kimse aptal degil. Adam o parayi istiyorsa malzemesinden tutun da verdigi emeklere kadar bir fark yarattigi icindir. Bu farki gormemek; kedinin uzanamadigi cigere mundar demesiyle es orantilidir.

mac parasına çok hızlı bir pc alınabilir mesela ben bunu macbook tan yazıyorum ve memnun değilim mac te yapıan herşey pc dede yapılabilir demiş bi arkadaş ama pc de yapılan herşey macte yapılamaz demiş çok doğru mesela en basiti ben pc kullanırken hergün virüs programlarıyla uğraşıyordum ama mac te böyle bi program kullanamıyorum ...çünkü gerek bile yok :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play