Mac OS Firefox: Yeni tarayıcı böyle gözüküyor

Windows sürümü çokça tartışıldı şimdi sırada Mac OS var. Firefox Mac'te böyle gözükecek...

  • Halil Mollaoğlu
Mac OS Firefox: Yeni tarayıcı böyle gözüküyor
Mac OS X için Firefox: Çıkacak olan 3.7 (arka plandaki) ve 4.0 sürümleri.

Firefox tasarım takımından Stephen Horlander, Firefox ile ilgili yeni grafiksel skeç yayımladı. Resimler çıkacak olan tarayıcı sürümleri 3.7 ve 4.0'ın Mac OS X'te nasıl gözükebileceğini gösteriyor.

Mac'e has görsel değişiklikleri Windows bilgisayarlar için hazırlanan skeçleri benziyor. Tasarım takımının amacı: Tarayıcı biçim, görünüm ve fonksiyon açısından farklı sistemlere uyum sağlamalı. Yeniden yapılanma ve öğe birleştirme sayesine içerik için daha fazla alan sunulacak.

Bu iş için 3.7 nolu sürümde (üstteki resim) kombine edilmiş bir dur/yenile tuşu kullanılıyor. Ana sayfa butonu ise sekme çubuğuna taşınıyor. Yeni çubukta sekmeler daha da yuvarlatılmış ve yer imleri simge çubuğuna daha yakın pozisyonda. Firefox 4.0 ise daha da derli toplu olacak. Bu sefer görev çubuğu, pencerenin üst kenarına taşınacak ve başlı çubuğunun yerine geçecek.

Nihai Firefox sürümlerinin cidden de böyle gözüküp gözükmeyeceği henüz belli değil. Fakat tasarım takımının farklı işletim sistemlerine has görsel tutarlılık üzerinde çalıştığı ve sayfa görüntülemede kullanılan alanı arttırmaya istedikleri kesin bir gerçek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş...!!!
pis tilkiyle pis elma bir araya gelirse ne olur? = mikrop yuvası...

firefox güvenlik açıklarıyla mac os ta biraz daha delik açarak yok olmasını kolaylaştıracak. Çok şükür...

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

bir edipciftci klasiği.

Görende windowsun mac den daha güvenli olduğunu, internet explorer in frefoxdan daha güvenli ve güzel olduğunu zannneder. Mac için gelmesi İYİ

mac ve linux kulanıclarına SAYGILAR :D

Windows kulanıclarına kolay gesin dikat edin çökmesin :d

Biktim bu firefox'tan.
3 tane surum numarasi birden veriyorlar ya bu nedir nasil bir soytariliktir.
Bize ne senin planindan.
Hangisini bekleyecek kullanici?
3.6 mi 3.7 mi 4 mu.
Yakinda 5'te cikarir FF hic sasirmayacagim.
Hayali surumler.

Ben AMD PC kullanıyorum nolcak şimdi :D

-------------------------------------------------------------------------------

tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş...!!!
pis tilkiyle pis elma bir araya gelirse ne olur? = mikrop yuvası...

firefox güvenlik açıklarıyla mac os ta biraz daha delik açarak yok olmasını kolaylaştıracak. Çok şükür...

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Rekabet her zaman bir kullanıcıların faydasınadır. Ben Operadan menmunum. Ama kimse İE yi önermesin

İE resmen at arabası Firefox kullanırken Operayı o kadar çok aramıyorum. Yalnız İE kullanmak zorunda kaldığımda çıldırmam an meselesi. Firefox la laf atmayın

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR
----------------------------------------------------------------
abi sen micropmusun nesin ya her habere yorum yapıyorsun sonunada (INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR) diorsun ne bu şimdi bende kullanıyorum tamamda senın gibi mayağıda değilim hani.

beyfendi, intel pc ve windows size bir şey mi yaptı? :D
__________________________________
edipciftci yazmış:
tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş...!!!
pis tilkiyle pis elma bir araya gelirse ne olur? = mikrop yuvası...

firefox güvenlik açıklarıyla mac os ta biraz daha delik açarak yok olmasını kolaylaştıracak. Çok şükür...

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

haftalık ve günlük düşme eğiliminden çıkyor gibi, günlük ve haftalık görüntüde bolinger hafif dar boğaz yapmış, aylık işlem hacmi azalmış ve yükseliş hız kesmiş ama yeniden iyileşebilecek gibi görünüyor, genede dikkat et düşüşe geçebilir

beni neden yanlış anlıyorsunuz?

ben hata dolu amd işlemcileri ve kazıkçı sömürgeci apple' ı, açıklarla dolu firefox'u, hatalı işletim sistemi (kend kendine veriler silen) mac os' u sevmiyorum ve bunu açıkça gizlenmeden yapıyorum...!!!

Buralara gelipte takma isimle atıp tutmak, ona buna laf yetiştirmek ancak kaale alınmayacak kişilerin yapacağı şeydir. Yoksa fikrleinizin aptalca bulunmasından mı korkuyorsunuz? AMA BEN DENEYİMLERİME VE TECRÜBELERİME DAYANARAK FİKİRLERİMİ AÇIK VE SEÇİK YAZARIM VE DE İSMİMİ SAKLAMADAN...!!!

neden amd sevmiyorum?
çünki yurdumuzda bazı köşe bakkalı gibi bilgisayarcı açıp yarım yamalak bilgileriyle insanları kandırmaya çalışan bazı sahtekarların ekmeğine yağ sürüyor. hele hele birde kendini büyükmüş tanıtıp birde toplu bilgisayar satarsa ve içlerine uygunsuz işemcileri doldurup yalan dolan ile yutturursa... işte ben buna kızarım, kim olsa kızar. Yakınlarımdan bazıları bilgisayar almıştı ve satan kişi AMD şöyle AMD böyle diyip yutturmuştu ve ben oysa Türkiye' nin en büyük araç üreten fabrikasında 550 adet bilgisayar üzerinde gördüğüm bir problem vardı = KARMAŞIK İŞLEMLERDE HEPSİ AYNI HATAYI VERİYORLARDI...!!! ben sadece 10 - 15 makinada işlemc değiştirdim ve hatların yok olduğunu gördüm. bilgi işlem müdürümüze ve diğer yönetimdeki amirlerimizden bazılarına durumu açıkladım, sstemdeki tüm bilgisayarların INTEL' E dönmesini sağlayarak bu hata ve töezlemelerden, üretim hattının aksamalarından kurtulunasında baı çektim...!!! Bazı arkadaşlarım teknik konularda tecrübesiz oduklarından dolaı karşılaştıkları hataların neden dolayı olduğunu açıklayamadan istifa etmek zorunda kaldılar, ama suç onların değildi...!!! Ağır araç yapımında kullanılan CATIA, 3d ürün ağacında hesaplama hataları yapıyordu ve kullanılan AMD işlemci o dönemin en iyi AMD işlemcileri idi.

yukarıda yazdıklarım hayatımdan bir kesit ve sadece küçük ama sonuçları büyük bir olay. Daha mac os yüzünden grafikerlikte nefret eden arkadaşlarım ve kötü niyetli bakkal tipi küçük bilgsayarcılar tarafından kazıklanan arkadaşlarımdan bahsetmiyorum, YUKARIDAKİ ÖREK YETMEZMİ ???

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

@15:18'te Firefox'tan bıkan arkadaşım. Bir şey verdikleri yok. Onlar sadece beyin fırtınası yapıyorlar. Soytarılık değil.

Firefox'a bir önerim var.

FireFox'un Virtual WebBrowser fikrinin üzerinde çalışmasını istiyorum.Bu özelliğin de FireFox'a eklenmesini istiyorum.

Böylece hangi maili açarsak açalım, hangi web sitesine girersek girelim yine de sistem hiçbir şekilde zarar görmeyecektir.Ayrıca çeşitli hacker ataklarına karşıda sistem koruma altına alınmış olur.

Tabii ki bu WebBrowser istenildiği zaman ilk kurulduğu ana geri alınabilmelidir.

ben apple neden sevmiyorum?

grafikerliğe başladığım dönemlerde renk ayrımında mac kullanan çok sevdiğim bir büyüğümüzün sadece cd sürücüsü arızalandığı için günlerce iş alamayışını, günlerce cd sürücü bekledikten sonra kendsine o dönemde 300$ lık bir fatura gelişi ve maddi açıdan zor duruma düşmesi, bizlerin günlerce baskıya iş gecikmelerimiz vs...

mac yuttuğu cd ve disketleri birdaha çıkarmaması (ne yaparsan yap reset atmak zorunda kalırlardı) ve reset yüzünden dizgi işlerinin baştan yapılması sırada bekleyen onca müşterilerin sıkıntılarının yüklenilmesi ... ???

lütfen yukarıda yazdığım durumları anlamayan ve bilmeyenler bana laf atıp durmasınlar...!!! genel olarak ev kullanıcılarına yazmıyorum zaten benim aydınlatmak istediğim iş için kullananlar. AMA ev kullanıcılarına da yazık değilmi? harçlıkları ile babaların ikna ederek maddi zorlukları gözardı ederek bilgisayar alan gençlerimizin daha iyi ve hatasız sistemlere sahip olmalarını istemek suç mu?

ben sadece denediklerimi ve tecrübe ettiklerimi yazıyorum...!!!

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

ömür törpüsü edip :)

edipciftci hocam hesaplama hatasını işlemcinin üzerine atmam çok doğru gelmedi bana.Sonuçta Catia bir yazılım ve yazılım kodundaki bir virgül bile hataya sebep olabilir.Amd de olan hatanın intelde olmaması da yazılımın çeşitli optimizasyonlar içerdiğini gösteriyor.Tamamen duygusal sebeplerden bence.intelin bir çok üreticiye sponsor olduğu herkesin malumu

optmizasyondan ziyade programcı çevrem bayağı zaman önce bana AMD lerde bir ton hatanın olduğu ve bellek taşması problemlerinin olduğunu işin derin boyutlarıyla anlatır dururlardı ama benim alanım olmadığı için tam kavrayamazdım. Ama konuu tabiiki anlar ve kendim için olabilecek sonuçları çıkarırdım. Daha geçen gün 3 çekirdekli işlemci satmaya başlayan AMD değil mi? üretim hatası yüzünden 1 çekirdek erişime kapatılmış, peki bu firma bukadar mı düştü? üretim hattı bukadar mı kalitesiz? yada kimin dikkatsizliği yüzünden dengesiz bir işlemci piyasaya sürülüyor? bu firmanın içerisindeki işeyiş tarzı ne kadar bozukki ortaya hatalı işlemciler çıkıyor ve utanmadan üretim artıklarını satıyorlar...!!!

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

VE UNUTMADAN ben sadece CATIA yı örnek verdim daha diğer yazılımlardada karşılaştığım bir ton problem vardı. Sentetik deneyler altında yüksek puan alması bir işlemcinin en iyisi olduğu anlamına gelmez...!!! asıl aynı anda BRYCE ile render alınacak 10 adet dosya açın ve 3-5 tanesni render alın 4000 x 3500 pixel civarı olsun, kapatmadan photoshop üzerinde çok katmanlı bol efektli 10 adet dosya açın (sırada bekleyen müşterilerin baskı işleri diye düşünün), diğer yandan Corel Draw' da 20 sayfalık bol vektörel ve bitmap içeren mini kitapçık açın ve sonrasında hepsinde sırası ile hızlı şekilde ilem yapmaya çalışın...!!! İNANIN BANA AMD ÇUVALLIYOR!!! ben denedim çünki ve müşterilerime kepaze oluyordum neredeyse. Patronumu zorlayarak INTEL TABANLI bir makina kurdum zamanında ve seri - fişek gibi hiç problem olmadan paşa paşa işime baktım. Evet sentetik ölümler fikir verebilir ama önemli olan gerçek hayat ve o anki streste bilgisayarınızın size verdiği yanıt çok önemli...!!!

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

BEN her habere değil sadece ilgimi çeken haberlere yorum yapıyorum...!!! ve CHIP' i sürekli takip ettiğimin bir göstergesi, yani teknolojiden ve diğer güzel haberlerden CHIP sayesinde haberim oluyor. Bizlere yorumlarımızı sunabilme şerefini verdiği için TEŞEKKÜRLER CHIP...!!!

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

intelin yapmadığı bir iş mi sanıyorsun özellik kapatmak zamanında testleri tam geçemeyen çipsetleri düşük modelle sattı biostan açılıyordu bazı anakartlar özellikler

EdipCiftci ben de 98'den beri bilgisayar kullanırım. Büyük bir bilgisayar dükkanı olan bir arkadaşım da var sürekli AMD satar ve şimdiye kadar bir kere bile doğrudan işlemciden kaynaklı bir sorun duymadım ya da yaşamadım. Bir program ile işlemci arasındaki uyuşmazlıkta programın da suçu vardır. Hadi geçtim AMD'yi. Senin sürekli eleştirdiğin Linux'a da Intel AMD'den çok daha fazla destek veriyor. Hatta kendi yaptıkları bir dağıtım bile var adı da Moblin. Bunları biraz araştır bence. Senin şuan çok az kullanılıyor o yüzden virüs yok dediğin Linux, Intel'in de en önemli projelerinden biri. Ve Intel de özellikle netbooklarda Linux'a güveniyor. Çünkü Linux stabil, hafif ve güvenli. İnternet ortamında da güvenlik belki de en önemli şey çünkü virüsler şu dönemde büyük oranda internetten bulaşıyor. Hele Internet Exlorer'ı övmelerin yok mu, eminim herkesi deli ediyorsun. Firefox ile Internet Explorer kıyaslanamaz bile bence amaçları bile farklı. İnterneti sadece sitelerde gezinmek için kullanan birisi belki kullanır ama interneti etkin kullanmak isteyen biri Firefox'a muhtaçtır. IE ne ki. En iyi PC'lerde bile yeni sekme yavaş açılıyor zaten. Bence biraz daha hakkaniyetçi ol. Sezar'ın hakkı Sezar'a. Tamam her yazılımın eksikleri vardır ama bir tarafı yüceltip bir tarafı bu kadar yerden yere vurmanın ne anlamı var. Linux kullananlar, Linux'u da eleştirir. Hatta Firefox kullananlar da Firefox'u eleştirir özellikle Flash'ı bol sitelerde performans sorunları yaşandığı için ama senin Windows'u bir kere bile eleştirdiğini görmedim. Bir de bence sen grafik programları dışında pek program kullanamıyorsun. Zira Firefox'un araç çubuğunu istediği gibi düzenleyen istediği tuşu yok edip istediği aracı istediği yere koyan istediği eklentiyi kurup tamamen işletim sisteminden bağımsız her işini görebilen bir insan Firefox'tan başka bir şey kullanamaz bence. Mac'e sömürücü diyorsun ama bir numaralı sömürücünün kim olduğunu herkes biliyor. Notebook satılırken yanında zorla kendisini de yamayan kim? Ben Windows kullanmayacağım Linux kullanacağım ama zorla satıyor kendisini? Şimdi bana yanında Windows verilmeyen Notebooklar da var deme çünkü çok az model çıkıyor böyle.

Dün 17:33'teki yazıma istinaden.

Dün akşam Virtual WebBrowser diye bir proje var mıdır diyerek küçük bir araştırma yaptım.

Sevindirici bir haberle karşılatım.Mozilla'nın HP ve Symantec ile birlikte
bir Virtual WebBrowser projesi ürettikleri ve beraberce üzerinde çalıştıkları ortaya çıktı.

Elveda, virüsler.

Grafikersin anladığım kadarıyla.
Anlamadım, neden 10 tane dosyayı aynı anda açma ihtiyacın oluyor? Madem sırada müşteri var, birininki bitince diğerininkini açarsın, ya da queue denen birşey duymadınız mı? İşleri sıraya almak.. Aynı anda açmanıza ne gerek var, amatörce bir davranış. Senin o an kullandığın AMD dandik, aldığınız INTEL daha iyidir, ama bu AMD aşağılık, INTEL hurra yaşa demek değildir.
Ne kadar fanatiksiniz? Sanki INTEL babanızın firması.

----
VE UNUTMADAN ben sadece CATIA yı örnek verdim daha diğer yazılımlardada karşılaştığım bir ton problem vardı. Sentetik deneyler altında yüksek puan alması bir işlemcinin en iyisi olduğu anlamına gelmez...!!! asıl aynı anda BRYCE ile render alınacak 10 adet dosya açın ve 3-5 tanesni render alın 4000 x 3500 pixel civarı olsun, kapatmadan photoshop üzerinde çok katmanlı bol efektli 10 adet dosya açın (sırada bekleyen müşterilerin baskı işleri diye düşünün), diğer yandan Corel Draw' da 20 sayfalık bol vektörel ve bitmap içeren mini kitapçık açın ve sonrasında hepsinde sırası ile hızlı şekilde ilem yapmaya çalışın...!!! İNANIN BANA AMD ÇUVALLIYOR!!! ben denedim çünki ve müşterilerime kepaze oluyordum neredeyse. Patronumu zorlayarak INTEL TABANLI bir makina kurdum zamanında ve seri - fişek gibi hiç problem olmadan paşa paşa işime baktım. Evet sentetik ölümler fikir verebilir ama önemli olan gerçek hayat ve o anki streste bilgisayarınızın size verdiği yanıt çok önemli...!!!

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play