Mac OS'un Windows'la ortak açığı bulundu...

Ortak noktaları: Windows'un bir güvenlik açığının aynısı Mac OS için de geçerli.

  • Ümit Öncel
Uzmanlar MAC OS'un Windows'la ortak açığını buldu
Güvenlik uzmanlarından MAC OS için kötü haber geldi

Rootkit veya kök kullanıcı takımı, Windows'un en önemli güvenlik sorunlarının meydana gelmesine yol açıyor. Kök kullanıcı takımı hedeflenerek yazılan art niyetli uygulamaları normal seviyede bilgiye sahip kullanıcıların tespit etmesi neredeyse imkansız. Bunun Windows'un büyük bir sorunu olduğu düşünülürken geçtiğimiz günlerde güvenlik uzmanları, aynı dertten Apple'ın işletim sistemi MAC OS'un da muzdarip olduğunu ortaya koydular.

Güvenlik uzmanı Dino Dai Zovi, MAC OS'un da kök kullanıcı takımı saldırılarına maruz kalabileceğini ve aynı Windows'ta olduğu gibi normal kullanıcıların bu saldırılar karşısında çaresiz olduklarını ifade etti. Fakat ortada henüz bir kanıt yok. Zovi, Las Vegas'ta düzenlenecek olan Black Hat Güvenlik Konferansı'nda konuyla ilgili bir gösterim yapacağını ve MAC OS'un kök kullanıcı takımı sorununu açıklayacağını duyurdu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Mac üzerinde root saldırısına maruz kalabilirsiniz, gerçekten root üzerinden saldırılabiliyorsa, ama elinizle çalıştırdığınız bir yazılımla olabilir ancak bu... internet üzerinden böyle bir risk yok.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir