Mac OS X 10 yaşında! İşte Mac OS X'in geçmişi

Apple'ın gözbebeği işletim sistemi artık 10 yaşında... İşte Mac OS X'in 10 yıllık macerası...

  • Zeynel A. Öztürk
Mac OS X 10 yaşında. İşte Mac OS X'in geçmişi...
2001'de çıkan Mac OS X: Cheetah, Steve Jobs'a göre Apple'ın 1984'ten sonra piyasa sürdüğü en önemli işletim sistemiydi.

Apple'ın işletim sistemi Mac OS X, birkaç gün önce onuncu yaşını kutladı. Mac OS X resmen ilk kez 24 Mart 2001'de ortaya çıkmış ve Cheetah'dan, bu sene çıkacak olan Lion'a birçok kod adı değişikliği yaşadı. Bu isimler ilk zamanlar sadece şirket içinde kullanılıyordu ancak zamanla popüler hale geldiler ve 2002'de Mac OS X 10.2 Jaguar'dan itibaren Apple tarafından pazarlama öğesi olarak kullanılmaya başlandılar. İsterseniz Mac OS X'in gelişimine beraber göz atalım.

Mac OS X: Cheetah

İşletim sistemi, açılışında 350 uygulamaya sahipti. Bunlar arasında iMovie 2, iTunes ve AppleWorks 6.1'in önizleme sürümü de mevcuttu. 129 dolar fiyata sahip olan işletim sistemi, iMac, iBook, Power Macintosh G3, Power Mac G4, Power Mac G4 Cube ve Mayıs 1998'den sonra tanıtılan tüm PowerBook'larda çalışıyordu.

İşletim sisteminin yazıcı desteği eksikti ve eski uygulamaları çalıştırmak zordu.

Mac OS X 10.1 Puma, 10.2 Jaguar, 10.3 Panther

Mac OS X 10.1: Puma

Mac OS X 10.1, 25 Eylül 2001'de yayınlandı. Apple, yeni işletim sisteminde daha iyi performans, gözden geçirilmiş Aqua kullanıcı ara yüzü, dijital medya ve cihazlar için yükseltilmiş destek sözü veriyordu. Steve Jobs, Mac OS X 10.1 için 'Mac OS X'in yayınlanmasının sadece 6 ay ardından etkileyici bir güncelleme' sözlerini kullanmıştı.

Mac OS X 10.2: Jaguar

Mac OS X 10.2, Ağustos 2002'de yayınlandı. İşletim sistemi iChat, istenmeyen e-posta filtreleme dahil yeni 150 özellik ve uygulama içeriyordu.

Apple Mac OS X 10.2'nin ilk hafta sonunda 100.000 kopya sattığını açıklamıştı.

Mac OS X 10.3: Panther

24 Ekim 2003'de çıkan 10.3 sürümü dosyalara ve klasörlere tek tıklamayla erişmeyi sağlayan yeni Finder, Expose pencere görüntüleme özelliği, iChat AV video konferans yazılımı dahil 150 yeni özellik içeriyordu.

Expose sayesinde açık uygulamalar arasında geçiş yapmak daha kolay hale geliyordu. Active Directory ve Apple'ın Mail ve Adres defterinin MS Exchange sunucularıyla çalışma desteği ile Windows uyumluluğu artırılmıştı.

Mac OS X 10.4, 10.5, 10.6, 10.7

Mac OS X Lion, iOS'dan bir çok özellik alacak

Mac OS X 10.4: Tiger

Nisan 2005'de yayınlanan Tiger, Spotlight arama özelliği, 'widget adındaki yeni sınıf uygulamalara' ulaşmaya izin veren Dashboard özelliği dahil 200'den fazla yeni özellikle geliyordu.

Apple'dan Phil Schiller, o zamanlar rakiplerinin bu 200 özelliği ve yeniliği yıllarca kopyalamakla uğraşacaklarını söylemişti.

Mac OS X 10.5: Leopard

Leopard, Ekim 2007'de yayınlandı. İşletim sistemi, Stacks dosya arama seçeneğine sahip yeni masaüstü, yeniden tasarlanmış 'Finder', Quick Look ve Time Machine yedekleme yazılımıyla geliyordu.

Mac OS X 10.6: Snow Leopard

Snow Leopard, Ağustos 2009'da yayınlandı. Apple, işletim sistemini şekillendirirken 1.000 projenin yüzde 90'ını arıttığını söylüyordu. Önceki yayımların yarısı boyutunda olan Snow Leopard, diskte 7GB daha az yer kaplıyordu. İşletim sistemi 64 bit işlemcileri de destekliyordu.

Mac OS X 10.7: Lion

Bu sene yayınlanması beklenen OS X'in bir sonraki jenerasyonu, iOS'dan çok şey alacak. İşletim sisteminin sunacağı özellikler arasında, kablosuz dosya paylaşma uygulaması AirDrop, yeniden tasarlanmış Mail uygulaması, uygulamaların kapanma sırasındaki durumunu bildiren Resume, belgelerin farklı sürümlerini kaydetmeye izin veren Versions ve belgeleri otomatik olarak kaydetmeye yarayan AutoSave var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

"Lion" var artık, bundan sonra ne isim verecekler acaba?

6 aylık mac os esaretinden Prison Break dizisindeki gibi kaçınca insan bazen geri dönüp düzen değişmiş mi diye bakıyor:)
1 gün macos'a döneceğim ama sadece 1 gün:)

mac os x e esaret diyen arkadas dunyada bir ilksin. sana hayatta basarilar diliyorum. zor tabi.

Mübarek hayvan isimleriyle gidiyor. :D

Domuz ismini koymasınlarda:))

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost