Mac OS X, iOS ve Flash'tan "açık" rekoru

2015 yılında en fazla güvenlik açığı barındıran yazılımlar listesinin tepesinde, 2 sürpriz isim var!

Mac OS X, iOS ve Flash'tan "açık" rekoru

CVE Details tarafından derlenen verilere göre 2015 yılında en çok güvenlik açığı çıkan yazılım ürünleri Mac OS X, iOS, Flash, Adobe Air ve Air SDK olarak sıralandı. Mac OS X 384'le ilk sırada yer alırken onu 375 güvenlik açığıyla iOS yakından takip etti. Android'in 130, Windows ise ortalama 150 güvenlik açığı olduğu bildirildi.

2014 yılında döndüğümüzde ilk beşin Internet Explorer, Mac OS X, Linux Kernel, Chrome ve iOS olarak sıralandığını görüyoruz. O yıl Android ilk 50'de bile değildi.

Yayınlanan tablo genel itibariyle bazı karışıklık ve tartışmalara neden olabilir. Çünkü OS X tek bir başlık olarak ayrılırken, Windows sürümleri ayrı birer ürün olarak değerlendirilmiş durumda. Karşılaştırma yapılırken bu kriteri göz önünde bulundurmak gerekli.

Aynı verileri şirket başlığı altında görüntülemek olaya farklı bir boyut kazandırıyor. Internet Explorer, Windows ve diğer yazılımlardaki tüm güvenlik açıkları toplandığında Microsoft'un halka bildirilen 1561 güvenlik açığıyla ilk sırada olduğu görülüyor. Adobe ise Flash, Air ve Acrobat gibi ürünleriyle güvenlik açıkları konusundaki ününü sürdürmeye devam ediyor.

Yayınlanan liste bir kez daha işletim sistemleri, tarayıcılar ve Adobe'un ücretsiz ürünleri için güncelleme ve yamaların ne kadar önemli olduğunu göstererek, bunun bir tercih değil "gereklilik" olarak görülmesi gerektiğini ortaya koymuş oldu.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Epıl sırayı kimseye kaptırmaz

Apple, flash'ı yerden yere vurmadan önce dönüpte aynaya bakması gerekli bence. Güvenlik açığı konusunda kendi ürünleri başa güreşiyor. :)

@Metinolmetin Okuduk haberi bizde görüyoruz tekrar bunu yorum atarak söylemenin ne mantığı var? Komik ya:)

@Metinolmetin Zaten o sebepten flsh kullandırtmıyorlar ya. Bir kullansa açık konusunda sıçrama yapar.

güvenlik açığı denince Apple ve microsoft kadar açık rekortmeni yoktur... flash player bile yanlarında kale gibi kalır...

@subita Android in zaten kendisi açık. Yani açık kodlu. Çoğu telefon güncelleme almıyor ama Windows sürekli tüm cihazları güncelliyor.

Evet Android'i kötüleyenler nerde?

yine google ve microsoftun bir oyunu daha. mac os x adı altında kim bilir kaç yıl öncesinin os x'inin açıklarını da toplamışlardır. ama windowsu niye öyle yapmamışlar acaba? iosta bu kadar açık var da neden bir virüs girildiği görülmüyor da androidler virüsten kaynıyor? kullanım yüzdesi mi az yine?

@11 Ocak 2016 16:49 Ağlamak yok gülmek var Düşmanlık yok dostluk var Yarınlarda seni sevmek var Yarınlarda mutlu günler var Yarınlar benim yarınlar senin Yarınlar onun yarınlar bizim!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir