Mac sistemler PC'leri alt eder mi?

Fiyatlarında indirime giden Apple Mac satışlarında PC'yi geçebilir mi? İşte çarpıcı bir analiz...

Apple daha fazla mı satıyor?
Apple MacBook Pro'dan görünüm...

Apple yeni alüminyum bütünleşik kasalı 13 ve 15 inçlik MacBook Pro modellerini WWDC'de tanıtmıştı. 7 saatlik batarya ömrü ve yeni alüminyum kasası ile göz dolduran MacBook Pro'ların bataryalarının 5 yıl ömürleri var.

Yeni tasarıma sahip MacBook Pro'ların kötü özellikleri yok değil. Donanım açısından daha hafifletilmiş laptopların fiyatlarında ise aynı hafifliği hissediyoruz. Ayrıca bataryaları da bütünleşik halde sunuluyor.

13 inçlik modellerin fiyatı 1299 dolardan 1199 dolara, 15 inçlik modellerin fiyatı ise 1999 dolardan 1599 dolara indi.

Morgan Stanley'de çalışan bir ekonomist olan Kathryn Huiberty'e göre yeni MacBook'ların piyasaya bu fiyatlarda sürülmesi Mac satışlarını PC'nin önüne geçirebilir... Tabi bu sadece bir öngörü.

Yılın geçen çeyreğinde piyasalarda %3.1'lik bir düşüş yaşanırken Apple'da bu düşüş %3.0 oldu. Fakat Mayıs ve Haziran ayları arasındaki satış oranlarına bakıldığında %25'lik bir artışın sağlandığı anlaşılıyor.

Günümüz dünyasında milyarlarca PC'nin var olduğunu tahmin etmek güç değil; fakat buna kıyasla 30 milyon Mac kullanımda. PC üreticileri HP, Dell ve Acer ilk 3 sırayı elinde tutsa da, Apple son ay yaptığı satışlarla zirveye göz dikiyor ve 4. sırada yer alıyor.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Apple yaptığı sistemlere göre fiyat koyarsa o zaman Mac, PC'yi geçebilir belki. (600 $'dan fazla etmez :D) Fakat, Apple tüketicileri salak yerine koyduğu sürece ve bu fahiş fiyatlara devam ettiği sürece yerinde sayar. Ne var bu sistemlerde anlamıyorum. PC her zaman zirvede kalacaktır.

En performanslı bilgisayarlar halen desktoplar ve öyle olmaya devam edecekler. Mac'in desktopları çok pahalı, kullanıcıların çoğu gene PC alacaklar. Apple desktop ürünlerinde de indirime gitmeli.

Apple şu anda uyguladığı reklam stratejisini devam ettirirse bu pastadan daha fazla pay alıcak bence. Apple ürünü sahip olmak insana prestij, saygınlık kazandırır imajını çok iyi oturtmuş Apple. Ayrıca bilgisayadan anlamayan insanlarda bilgisayar edinmeye başlayınca satınalma kriterlerinin başında gelen teknik özellikler yerini şıklığa görünüşe daha havalı olana bıraktı. Yoksa basit bir videoyu oynatmanın bile yeri geldiğinde uyum sorunundan dolayı imkansızlaştığı, dipinin standart bir notebook piliyle karşılaştırıldığında 3 kat pahalı olduğu bir makineyi kim almak ister?

Apple İşletim sistemini diğer üreticilerin kullanımına açmadığı sürece, Mac'in Windows'su geçmesi imkansız.

Apple, neyle pc'yi geçecek onu anlamıyorum. Çok daha ucuza, çok daha fazla özelliklere sahip, çok daha kullanışlı pc varken neden apple alayım ki?

apple kullanmak çocuk oyuncağı. birçok bilinçsiz kullanıcı pc satın alıyor ve sorunları bitmiyor sürekli birinin evine gidip yardımcı olmaya çalışıyorum. aslında yeni başlayanlar mac kullansa bunlar hiç olmayacak hatta ömür boyu mac kullanacaklar. pc kullanmak kolay değil ve oldukça sorunlu maalesef.. fiyatlar pc seviyesinde olsa çok rahat geçer

arkadaşlar kimse neden oyun ve program işini söylemiyor! yeni kullanıcılar ve yeni alınan bilgisayarların yegane sebibi yine gençler! ve gençlerinde ilk tercihi oyun oynayabileceği iyi bir pc yada laptop....! kimse kimseyi kandırmaSIN DEVİR İNTERNET SERVERLI OYUN devrine geçinceye kadar pc ve microsofta alternatif yooo kkkk ttt uuu rrr!

apple' ın yeri ayrı pc'nin ayrı sadece milleti birbirinr kırdırmak işiniz gücünüz uzaktan seyredince çok zevklimilleti kırdırmak ama işin içinde olunca o kadarda zevkli değil.

mac 1.5 sene içinde çok yol kat etti ve öyle bir yol aldıki microsofttan nasıl teknik destek alınabiliniyorsa aynı şekilde kendi yazılımlarınada bu sistemi oturttu. bir ms ürünün her çeşidine destek veren birisi için mac çok kolay aynı şekilde çalışıyor ms ile nerede ise ama tabiki benimde mac ile network kurarken zorlanıp yardım aldığım durumlar oluyor inkar edemem bunu.

ama herşey macte çalışmıyor ve yapılamıyor bu yüzden yerine göre ms mac heryerde kullanılamaz şirketlerde ama normal piyasada gayet rahat kullanılabilir.

oyun oynamak için bilgisayar alanlara sadece gülüyorum zaten paraları yetmeyip dünyanın en dandik ekran kartını takıyorlar sonra hiçbir oyun çalşmıyo ya da takıla takıla oynuyorlar. bence en mantıklı ikili mac+ konsol. bu ikisi sizi 7 8 sene çok rahat idare ediyo macler cok zor eskiyo konsollarında 10 yıl süresi oluyo zaten. örnek ps2...

"oyun oynamak için bilgisayar alanlara sadece gülüyorum zaten paraları yetmeyip dünyanın en dandik ekran kartını takıyorlar sonra hiçbir oyun çalşmıyo ya da takıla takıla oynuyorlar. bence en mantıklı ikili mac+ konsol. bu ikisi sizi 7 8 sene çok rahat idare ediyo macler cok zor eskiyo konsollarında 10 yıl süresi oluyo zaten. örnek ps2...
Dün 19:37"

Bir ziyaretçi böyle yazmış... mantık gerçekten zayıf. O kadar basit konuşmuşsun ki ne maksatla söylediğin meçhul. Şuanda bilgisayarlara takılan Dünyanın en dandik ekran kartının adını modelini yazar mısın? Oyun için PC alacak kişi bütçesi neye uygunsa onu alacaktır. Bilinçsizlik ayrı şey bütçenin yetmemesi çok ayrı şey.
10 - 25 yaş arasında ki bilgisayar sahipleri sence bilgisayarı ne amaçla alıyordur? Müzik, Video, İnternet, Oyun mu? Tabi ki!!! belkide iş amaçlı alıyordur:))) 10 yaşındaki çocuk ne iş yapıyorsa :D
birde 7-8 sene idare eder demiş konsoldan için :))) bizde ona gülelim :D Ha ha hU

1- Oyun konsolları bir önceki modelin veya bir sonraki modelin oyunlarını desteklemeye biliyor!!! Ek bütçe hayal kırıklığı:(
2- Oyun konsolu alırsın tek kol çıkar haydaaaaa bi kol daha al:) sonra birde televizyon alaman lazım:) tercih LCD :) farketmez CRT de olur ama evdekilerle kavga etmek istemiyorsan bir TV daha alman lazım:) Bir hayal et eve yeni bir oyun konsolu aldığını :D
3- Anaaaaa oyun konsolunda donanım güncelleme şansında yokkkkkkk:(
4- Bütçe oyun konsolu+MAC konfigirasyonu gibi olacaksa en düşük MAC normal bir kullanıcı için yeterli olacaktır ama oyun konsoluna 1000 TL en ucuz MAC'e 2500-3000 TL vermek toplamda size 3500-4000 TL civarında bir maliyete neden olur. 4000 TL ye alacağınız bir PC düşünün, oyun ve bütün ihtiyaçlarınız tek bir yerde olacaktır. hatta söz konusu maliyet olduğu için 2000 TL civarı (+-) bir bilgisayarla (PC) bu dediklerimi yine yapabilirsiniz.
5- illaki oyun konsolu cazipse senin için 1000-1500 TL ye alacağın bir laptop (masaüstü PC için fiyat biraz daha düşük) senin bilgisayar işlerini her haliyle halleder. (dünyanın en dandik ekran kartıyla bile :))))

oyun oynamak için bilgisayar alanlara sadece gülüyorum zaten paraları yetmeyip dünyanın en dandik ekran kartını takıyorlar sonra hiçbir oyun çalşmıyo ya da takıla takıla oynuyorlar. bence en mantıklı ikili mac+ konsol. bu ikisi sizi 7 8 sene çok rahat idare ediyo macler cok zor eskiyo konsollarında 10 yıl süresi oluyo zaten. örnek ps2...
----------------------------------------------------------------------------
Bende oyun pc si var , bende sana gülüyorum.

Bilgisayardan anlıyorsan ve paran da varsa mac alırsın.

Anlamıyorsan ' Bilgisayardan anlamayanlar mac alıyor ' dersin.

Dünyanın en zeki insanlarının bulunduğu en baba üniversitelerde hem hocalar hem öğrenciler çoğunlukla Mac kullanıyor.
Bu bile bir kanıt.

Ufak bir ekleme:

Mac satışları asla PC satışlarını geçmez, çünkü Apple'ın amacı PC satışlarını geçmek değil.
Steve Jobs bizzat kendisi söylemişti, bizim amacımız en çok satışı yapmak değil, en iyi ürünleri satmak demişti...

yalcinkurt,

yaptığı sisteme göre fiyat koyarsa demiş te... Sonra da 600 dolar etmez demiş..

Soralım bakalım, 600 dolara,
(Aşağıdakiler en alt konfigurasyon macbook pronun donanımı (1199 dolar)

2.5 ghz core 2 duo, 2 gb ram, ( 8 GB a kadar expendible)
LED ekran, aliminyum kasa, Geforce 9400 ekran kartı,
aydınlatmalı klavye, multitouch mouspad, hareket sensoru,
hem DVI hem HDMI hem DVI destekleyen MDP çıkış,
5.1 destekleyen, ve aynı çıkıştan mic input yapabilen optik ses çıkışı,
firewire 800 port......

olan bilgisayar var mıymış?

NE kadar bilgisizsiniz ne kadar bilmeden konuşuyorsunuz inanılmaz.
600 dolar edermiş dediğin bilgisayar dünyanın en iyi bilgisayarı..

EN DANDİK mac, macbook'tur, ve kendisi dünya üzerindeki tüm PC laptoplara tercih edilir.

centauri hala kazık fiyatlı sadece görselliğe yatırım yapmış Apple ürünlerini övmeyle bitiremiyorsun. Lütfen gözünle büyüttüğün şeyi biraz daha öğren.

aliminyum değil ALÜMİNYUM!!! kaç defa diyeceğiz hocam. sen bilgisayarıda bukadar biliyorsan oooooooooo:))))))))

konuyla ilgili birşey yazsan daha iyi olurdu?

Apple en çok görselliğe yatırım filan yapmıyor, Apple ı bu kadar biliyorsan burada işin ne? Bu kadar teknoloji sitesine girip hala öyle zannediyorsan, yazık.
Akıl var mantık var, Apple kendi işletim sistemini geliştiren tek firma.
Yani görsellik dışındaki şeylere de en çok yatırım yapan firma... Türk insanı böyle işte, erişemediği şeyi cahilce eleştiriyor...

cenatauri e-mail adresini verirsen adıma düzenlenmiş bir adet mac book pro faturası ve mac kullandığım dönemlerde ki kişisel fotoğraflarımı da şahsına yollayacağım... Bakalım "Türk insanı böyle işte, erişemediği şeyi cahilce eleştiriyor..." sözü doğrumu...
Bize Mac Book Pro'nun en önemli, aksesuar olmayan, donanımlardan bahsedermisin?

işlemcisinin diğer PC işlemcilerinden farkını
Raminin diğer PC ramlerinden farkını
Anakartının diğer PC anakartlarından farkını
Ekran kartının diğer PC ekran kartlarından farkını

ama aynı model donanımların farkını yaz
örnek : MAC teki 9600M GT ile normal bir PCdeki 9600M GT nin farklarını yaz donanımsal olarak ele alman daha mantıklı olacaktır, mevzu yazılımsal olunca ondada bahsedeceğiz.
Ayrıca MAC BOOK PROların ekran kartı anakartın PCB si üzerine monte edilmiştir yani çıkarabileceğiniz değiştirebileceğiniz bir ekran kartı değildir.
http://images.anandtech.com/reviews/mac/MacBookProPenryn/motherboard2.jpg

Neymiş ?? A_LÜ_MİN_YUM !!!:)

kaliteyi sunan bütün firmalar büyümeye ve en yukarıya çıkmaya müsait demekdir.apple da bunu vadediyor.aslına bakarsanız pc olarak apple dan daha iyisini oluşturmak mümkün fakat yine aynı ücrete ve hatta fazlasına kıymanız gerekecektir.işin güzel tarafı rekabet .apple artık bir alternatif değil farkdır

infoman, bir bilgisayarın işlemci ram ekran kartı gibi şeylerden ibaret olduğunu söylüyorsan, seninle muattap olmaya hiç gerek yok aslında.. Ama genel birşeyler yazalım...

Sana göre Sony Vaio ile Expert Acer filan da aynı. Hepsi Core2 DUo kullanıyor, hepsinde aynı RAMler var, ekran kartlarında çoğu zaman Acer filan daha iyi bile oluyor.
Veya 2.0 motorlu bir Renault ile BMW 320i de aynıi.

Bilgisayarla iletişimini sağlayan şey YAZILIM dır. Macbook Pro yu geçtim, Mac Mini nin en basit konfigurasyonlu versiyonu bile En baba windowslu PC den daha stabil çalışır...
Çünkü U N I X tabanlıdır.
Güvenlidir de... 40 yılda bir virüs çıkar, ve cahil insanlar kullanım alanından dolayı az virüs var filan der, halbuki Mac OS X UNIX tabanlıdır ve UNIX virüsü yazarsanız FBI ın serverlarını bile vurabilirsiniz. Mac OS 9 zamanında zaten Mac te de virüsler varmış... Mac OS X in UNIX yapısından dolayı ancak sizin elle çalıştıracağınız programlarla virüs girebiliyor.
Registry si de yoktur, spyware programlar registry e girip ayarlarınızla oynayamaz. Her program kendi alanında çalışır (yapısal olarak) ve sistemi etkileyemez.
UNIX in sistemi AĞAÇ gibidir her uygulama ağacın dalı gibidir, bir sorun çıkınca o uygulamayı kökünden kesersiniz, ve sistem stabilitesini korur. Mac OS X te böyledir.
Windows ta özellikle çok geniş değişik anakartlara destek verilmesi gerektiği için, bu sistem benimsenmemiştir.

HP notebook um 2 GB RAM, 2.25 ghuz core 2 duo sahibi,
Arkadaşımda Mac mini var.. 1 gb ram li, 1.83 ghz işlemcili, eski bi alet
Mac mini 1080p videoları atlamdan oynatıyor, programları açarken hiç sekmiyor yavaşlamıyor,i web sayfalarını bile daha iyi açıyor. Bendeki internet explorer ın açılma süresi bile daha uzun.....
Bendeki Macbook Pro yu hiç söylemiyorum bile, o evde dururken PC ye elini sütmekten bile TİKSİNİYOR insan.

Bilgisayar kullanırken muattap olduğunuz şeyler, önce klavye mouse ekran, sonra uygulamalar, sonra işletim sistemi, en son işlemci RAM vs dir. İşlemci ram gibi şeylerin SON KULLANICI İÇİN HİÇBİR ÖNEMİ YOKTUR.
Mac bilgisayarların tümünde klavye, mousepad gibi arayüzler özeldir. Klavyeleri aydınlatmalıdır, mousepadleri multitouch tır. Ekranları her zaman kalitelidir, işletim sistemlerinin mukemmel bir ara yüzü vardır.

iki adet bilgisayarı yan yana koyup, ramleri işlemcileri ekran kartları aynı, demek ki bunlar aynı demek yapılabilecen EN CAHİLCE yorumdur.
Önemli olan KULLANIMDIR. İkisini de açarsın bakarsın, hangisi daha stabil, hangisi daha sorunsuz, hangisi daha güvenli, hangisi daha hızlı, hangisinin arayüzü kullanımı daha iyi. 2003 yılında aldığınız 6 yıllık bir bilgisayarı HALA hiç formatlamadıysanız, hiç DEFRAGMENT etmediyseniz (MAc otomatik yapar bunu), hiç REGISTRY ile oynayıp birşeyleri değiştirmeniz gerekmediyse, HİÇ çok doldu filan diye yavaşlamadıysa, HİÇ çökmediyse, bu bilgisayar KESİNLİKLE MAC TİR. (2003 yılında Macbook Pro alan arkadaşım var, hiç formatlamamış ve yemin ediyorum benim HP den hızlı çalışıyor)

Dünya üzerinde bilgisi olan hiçbir bilgisayar müdevimi bu konularda PC dahaiyi DİYEMEZ. Microsoft bile DEMİYOR. Reklamlarında SADECE FİYAT konusunda MAc i hedef alıyor. ASLA bizim sistemimiz daha iyi DEMİYOR...

Ancak diyebilir ki, benim işim için PC yeterli, veya bilgisayar o kadar para verilmez vs vs...
Bir tarafta BMW var, bir tarafta Focus. Focus la daha çok yola girebilirsin, her yere parkedersin, çukurlara çamurlara daha kolay girersin. Ama BMW de BMW dir bu kadar basit.

Ben de sabahtan akşama kadar iş yerimde HP bilgisayar kullanıyorum, evimde de Macbook pro var. 15 yıl Windows kullandım, sadece 2 yıl MAc OS X kullandım...
Bilgisayar mühendisiyim, gayet te iyi bir okuldan çıktım tüm işim de bilgisayarla...

PC kullanmaya zorunlu değilseniz, ve paranız varsa,
ASLA MAC DIŞINDA BİLGİSAYAR KULLANMAYIN diye öğütümü hiç düşünmeden veririm.
Mac bilgisayarlar bilgisayarla yapacağınız şeyleri en kolay en sorunsuz en zevkli şekilde yapmanızı sağlayan son kullanıcı ürünleridir.

Şu an yazdığım bilgisayar sadece 2 haftalık bir PC, ama iki yıllık Macbook Pro daha çok heyecan yaratıyor, daha hızlı çalışıyor, daha stabil, daha sorunsuz, daha güzel. Tuşlarına basmak bile daha güzel, webte gezerken bile farklı (Ornek: iki parmağınızı sola sağa çekerek ileri geri yapabilirsiniz, pinch ederek zoom edebilirsiniz..)

ilk önce şu alüminyum konusuna deyineceğim arkadaşım senin IQ kaç merak ediyorum alüminyumun yazılışı ile bilgisayar bilgisinin ne alakası var :)))) Ne adamlar var ya...
Teknolojiyi takip edenler bilir. Yeni çıkacak Windows7 resmen çakma Mac OS X. Bakalım RC versiyonunu denedik. güzeldi ama Mac OS X'e özenmesi MAC OS X in ne kadar iyi olduğunun kanıtıdır. Bazı arkadaşlar yazmış Apple görselliğe para veriyor diye. Arkadaşım sen oyun oynarken daha güzel arabalar daha gerçekçi silahlar görmek istemiyormusun. Al işte grafik işlerin, yapan firmaların %90'ı MAC kullanır.
Ayrıca büyük şirketlerin hiç biri Windows kullanmaz... Neden mi bilgi çalma olayı :)) yine bunuda ilgilenen arkadaşlar bilir. ingiliz devlet dairelerinde windows göremezsin... ve bizim askeriyedede windows kullanmazlar.
Oyun konusuna gelince... mac işletim sisteminin en büyük eksiğidir. ama macda oyun oynanmıyor değil. oynanıyor fakat fazla bi seçenek yok. ben bi programcı olarak Mac mi PC mi sorusuna. Mac cevabını veririm.
centauri arkadaşa katılıyorum. Zaten Microsoft tekelci bi şirket her alana girmeye çalışıyor. Şimdide Çakma google yaptı yani bing :))
Bazen çin şirketi zannediyorum :)))
PC ile MAC arasında büyük bi F@RK V@R...

Geçemez, çünkü donanım kaliteli, o yüzden de kalitesizlere göre daha pahalı. Ama aynı kalitede donanımlarla PC toplarsak o da o fiyata gelir. Mac dizüstü için pahalı denmiş Bill Gates de çok sevinmiş. Microsoft bilgisayar mı üretiyor ki sevinmiş. Microsoft bilgisayar yapıp Windows 7 koysa daha mı ucuza gelecek, herkes gider Mac alır o zaman. Mac ve Linux kullanıp da memnun olmayanı hiç duymadım. Bazısı oyun oynamak için Windows satın almaya kalkar, kimisi de o Windows parasıyla gidip oyum makinesi alır ve bilgisayarını bilgisayar gibi kullanır. Oyun uğruna Windows satın almaya sevam edin. Windows'lu PC'de oyundan hiç bir zaman tam randıman alamazsın, çünkü onun kategorisi bilgisayar, Windows'ta donanımı sonuna kadar kullandın mı Windows çöker.

vay be allemelere baksen allemelere.... ne kadar çok biliyorlar(!)..

centauri bu cevap sana: tamamen saçmalamışsın, öyle ki şu cümle ne kadar gözünün kör olduğunu ispatlıyor "Sana göre Sony Vaio ile Expert Acer filan da aynı. Hepsi Core2 DUo kullanıyor, hepsinde aynı RAMler var, ekran kartlarında çoğu zaman Acer filan daha iyi bile oluyor.
Veya 2.0 motorlu bir Renault ile BMW 320i de aynıi."

hiç benim bahsettiğim mevzuyla uyumlu bir örnek olmuş mu? :D tamamen alakasız ve bir okadar saçma
benim bahsettiğim mevzu Renault ve BMW nin aynı motoru kullanması aynı vites kutusunu kullanması aynı yürüyen aksam, yani ciğeri aynı. Hem arabayla bunun örneğini veremezsin ikisi çok farklı şeyler.
pc deki aynı işlemciyi aynı rami aynı ekran kartını aynı ana kartı aynı hddyi aynı ekranı kullanıp biz PC değiliz biz MAC iz daha iyiyiz diyemezsiniz

ben apple ın karşısına kalite olarak a markasını da çıkarmadım b markasını da çünkü mücadele etmeniz gereken bir sürü marka var:D

DEVLET007 bu cevap sana:
Demiş ki : "ilk önce şu alüminyum konusuna deyineceğim arkadaşım alüminyumun yazılışı ile bilgisayar bilgisinin ne alakası var :)))) Ne adamlar var ya..."
Kardeşim adam daha ALÜMİNYUM yazmasını bilmiyorsa bana ALÜMİNYUMu anlatamaz övemez:D adam belki 10 defa aliminyum yazdı :) ben PC ye PiSi dersem yazdıklarıma kim inanır?

windows çakma MACOS muş :D komedi neresi benziyor söylermisin? saçmalıktan başka bişey değil dedikleriniz

infoman "windows çakma MACOS muş :D komedi neresi benziyor söylermisin? saçmalıktan başka bişey değil dedikleriniz"
Abi gülmekten yarıldım ilk önce bi gir youtubeye tüm dünya windows7 nin macos benzerliğinden konuşuyor sen gelmiş burada bana neresi benziyor diyorsun.
Ayrıca sen adamın alüminyum dediğini anlamışsınya o adam onu sana bi şekilde olsada anlatabilmiş ya önemli olan budur. Ayrıca okadar cvp yazılmış bi kişibile şikayetçi değil anlamamazlık yok ortada sırf haklı çıkabilmek için buraya boş boş yorum yazıyorsun.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir