Mac - Win çekişmesinde korsan cephesi

Torrent ile dosya paylaşımında kim önde? Mac, Win, Linux rekabetine "korsanca" bir bakış...

  • Ümit Öncel
Mac – Win çekişmesinde korsan rekabeti
İnternetin korsanları torrent ağlarında dolaşıyor.

Dosya paylaşımının alternatif yolu torrent, her kesimden kullanıcının ilgisini çekmeyi başarıyor. Yaygın inanışın aksine BitTorrent ağlarında sadece Windows uygulamaları yer almıyor. Mac ve Linux kullanıcıları için de torrent dünyası benzersiz bir kaynak. Peki hemen her konuda büyük bir rekabet yaşayan üç farklı sistemin kullanıcılarının torrent alışkanlıkları nasıl? The Pirate Bay'den, yani torrent korsanlarının güvenli limanından gelen rakamlar gerçekleri ortaya koyuyor.

The Pirate Bay'in yazılım kategorisi incelendiğinde, Windows için paylaşılan yazılım torrent'inin diğerlerinden açık ara önde olduğunu görüyor. Windows için 49.345 torrent yer alırken, Mac için 2.925, Linux içinse 1.271 torrent bulunuyor. Daha yaygın bir işletim sistemi olduğu için Windows için daha çok torrent olması aslında hiç de şaşırtıcı değil. Ama asıl lgi çeken sonuç, hangi platformun kullanıcılarının paylaşmayı daha fazla sevdiği...

Kim daha çok paylaşıyor?

Torrent paylaşımı konusunda en istekli olanlar Windows kullanıcıları.

Ama acaba paylaşma alışkanlıkları nasıl? Araştırmada bunu hesaplamak için Seeder, yani dosya indirmeyi tamamlamış ve paylaşmakta olan kullanıcıların adedi, Leecher, yani halen dosya indirmekte olan kullanıcı sayısına bölünmüş. Böylece hangi sistem kullanıcılarının dosyaları sadece indirmekle kalmayıp, paylaşma alışkanlığına da sahip oldukları ortaya çıkartılmaya çalışılmış.

Öncelikle Mac'in bu konuda sınıfta kaldığını söyleyebiliriz. Mac kullanıcıları, sadece yüzde 1,19'luk oranla diğer sistemlerden daha düşük bir skor elde etmiş durumda. Yani Mac kullanıcıları dosyaları indiriyor, fakat indirdikleri dosyaları pek de paylaşmıyor.

Açık kaynak kodlu yazılımı destekleyen ve paylaşıma yürekten inanan Linux kullanıcılarının indirdiklerini paylaşmayı tercih edeceklerini öngörmek yanlış olmaz. Fakat ne yazık ki Linux kullanıcıları da herkesi şaşırtarak sadece yüzde 1,39 skorunu elde edebilmişler.

Windows kullanıcıları paylaşmanın önemini en iyi kavramış kullanıcılar olarak öne çıkıyor. Yüzde 2,55'lik bir oranla dosya paylaşan Windows'çular torrent dünyasının paylaşmayı en çok seven kullanıcı profiline sahipler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

herseyi paylaşırım arkadaşlarımla, tüm windows kullanıcıları arkadaşımdır taşasın torrent

yinede aylaşanların sayısı az.Belki bunun sebebi o paylaşanların başka bir dosya indiriyorf olmaları ve bunun sonucunda paylaşmaya devam ederlerse (upload etmeye devam ederlerse ) hızlarının düşmesi ve paylaşmayı durdurmarları olabilir mi ??mesela ben böyle fyapıyorum mecburen 24 saat açık olduğu için pc sürekli indirme yapıyor..Sınırsız internet kullanıyorsanız durmadan indirin elektrik parası çok gelmez :D:DEkrna kapalı olacak tabiii..Fan çalıştıktan sonra hiçbirşey olmaz..

bunlar küçümsenecek rakamlar değil ama bide torrent olmadığını düşünün ne yapardık yaa....

iki farklı işletim sisteminin kullanımını sağlayan PC ler revaçta olacak gibi. Mac Os ve windows un yenilerini aynı pc de dektop ve laptop ta kullanılmasına olanak tanırlarsa her ikisinde kullanabileceğimiz ortak ofis ve diğerleri ne iyi olur du.İşletim sistemi farklı ancak ofis ve diğerlerini ortak kullanabilmek insanların yararına olurdu.İş ararken iki işletim sisteminde deneyimli olmak ve elinizin altındaki laptop ta olması bununla birlikte ortak ofis programı olabilseydi. Mac te hem Mac Os ve XP pro vardı bakalım ne düşünüyorlar.Müşteriye yardımcı olabilecekler mi?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play