Macbook ve iMac sahipleri: İzlenebilirsiniz!

Macbook-iMac sahiplerinin başına, farkına bile varmadan, oturdukları yerde işte bu felaket gelebilir

Macbook ve iMac sahipleri: İzlenebilirsiniz!

Johns Hopkins Üniversitesi'ndeki güvenlik araştırması, eski MacBook ve iMac modellerinde bulunan iSight kameralarının LED ışığı açılmadan açılıp, kayıt yapabildiğini gösteriyor. Araştırmacılar Matthew Brocker ve Stephen Checkoway, bu durumu "iSeeYou (SeniGörüyorum): MacBook Webcam LED ışığını kapatmak" isimli raporunda açıkladı.

Apple'ın iSight kamera sistemi prensipte çalışma LED'i ile sistemin kendisi arasında bağımsız bir yapıda olması imkansız şekilde yapılmış. Yani kamera çalıştığı anda LED otomatik olarak yanıyor. Brocker ve Checkoway, donanımsal birlikteliği firmware ile tekrar programlamayı başarmış ve kamera açık olsa bile LED'e otomatik olarak stand-by (bekleme) modundaymış gibi komut gönderebiliyorlar. Yani uzaktan biri kamerayı çalıştırıp, kullanıcı farkına bile varmadan kayıt yaparak bu kayıtlara ulaşabiliyor.

Bu durumun tehlikeli olmasının asıl sebebi ise, bunu yapabilmek için yönetici yetkilerine veya makineye fiziksel olarak erişime ihtiyaç duyulmaması. Yani bu işlem, internet üzerinden, rahatça gerçekleştirilebiliyor. Tehlike, 2008 ve öncesinde imal edilen MacBook ve iMac'lerde kullanılan iSight kameralar için geçerli. Araştırmacılar, bu araştırmalarının sonucunu bu yaz başında Apple'a ilettiklerini ama Apple'ın kendilerine geri dönmediğini de belirtiyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

hani OSX güvenliydi ne oldu?

@20 Ara 2013 21:03 6 senelik osx te kastırıpta bir açık buluyorlarda sen buna mı seviniyorsun.

@20 Ara 2013 23:59 ne 6 seneliği lumpen tüm serilerinde vardır o açık kapatmalarıda imkansız... muhtemelen Apple kullanıyordur... iPhone 4'te sahibinin fotosunu çekiyordu...

vay be adamlar iSheep izlemek için ne zahmete katlanıyormuş... :)

haha. apple sanki bu açık ortaya çıktıktan sonra sadece izledi. çoktan güncelleme paketleri hazırlamıştır. hem os x'te bir virüsün sistem dosyalarına erişmesi için şifrenizi girmeniz gerek. hatırlarsanız program kurulumlarında bile şifre istemekte. tamamen saçmalık.

@20 Ara 2013 23:51 olay için yazılım yüklenmiyor okuduğunuzu anlsanız şaşarım...

Olabilir. her üründe bu tarz güvenlik açıkları çıkabilir. Ancak "Araştırmacılar, bu araştırmalarının sonucunu bu yaz başında Apple'a ilettiklerini ama Apple'ın kendilerine geri dönmediği" kısmı kabul edilebilir bir hareket değil. Apple'ın her zamanki yersiz egosu. Sırf bu zihniyetleri yüzünden apple a antipati duyuyorum.

@21 Ara 2013 00:19 2008 öncesi üretilen ürünlerde diyor farkındaysan. yani hata zaten düzeltilmiş. daha ne yapsın 2008 önceki macleri toplatsın mı 5 yıl sonra?

@21 Ara 2013 12:57 cevap versin arkadaşım cevap versin. 2008den önceki ürünleri kullananlar içinde bir yama, bir alternatif sunsun. Sunamıyorsa bile cevap versin. kaile alsın.

1-) 2008 den onceki maclerdeymis 2-) Soft olarak yapilan bisey degil 3-) windowslu eski boardlu pclerde de yapilabilinir gitsinler onlara baksinlar millet uzaktan cd kapagini acip kapayabiliyor mesela bunu yapan da 10 yasindaki velet varsin universiteliler ugrassin dursunlar sirf ad lekelemek icin ugrasmislar yakinda bu apple in logosuna da karisirlar

@21 Ara 2013 00:31 atma yazılım yüklemeden erişim yok osx ise yazılım yüklemeden ele geçiriliyor...

hani osx güvenliydi diyen zeki arkadaşım!! 2008 diyor senin çok sevdiğin windows o dönem neyin var yok açıyordu internet ortamına buna ne diceksin?

@21 Ara 2013 09:00 yalan mı eleman %100 haklı osx asla güvenli değil ve güvenlide olamaz...

@21 Ara 2013 09:00 Arkadaşım windows için yazılan virüslerin yarısı mac için yazılsa görürdüm o güvenliği. windows en çok kullanılan işletim sistemi olduğu için her zaman saldırıların hedefi. Yıllardan gelen bu tecrübesi sayesinde mac oslardan çok daha güvenlik açısından gelişmiş bir işletim sistemi. Mac, kendisine virüs yazan kişi sayısı çok daha az olduğu için güvenli. Gelişmiş bir işletim sistemi olduğu için değil

@21 Ara 2013 09:00 zeki vatandaş hiç bir yazılım yüklemeden elegeçirilen osx windows değil...

Burada konuşup ta windows kullanmayan varmı ne laf atıyorsunuz sanki şu an mac prodan girmiş yorum yazıyor mac i olan varmı yorum yapanlardan saçma sapan konuşmayın

bu habere kim inanır? kadir inanır tabi ki......

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir