Macera oyunlarının sonu mu geliyor?

Analiz: Geçmişte büyük sükse yapan macera oyunları artık ölüm döşeğinde. Peki ama neden?

Macera oyunlarının sonu mu geliyor?
Yakın gelecekte The Curse of Monkey Island türü oyunların sonu gelecek mi?

Son 10 yıl boyunca geliştirilen oyunlara bakıldığında birçok farklı oyun türüne rastlıyoruz. Bugün daha çok Crysis ve Call of Duty gibi oyunlar kullanıcılar tarafından rağbet görürken, bazı oyun türleri ise yok olma tehdidi altında.

Özellikle bir tür oyun var ki, artık günümüzde bu oyunların sayısı bir hayli azaldı ve kullanıcılar her ne kadar bu tip oyunlara yoğun bir şekilde ilgi gösteriyor olsa da, bu ilgi durumu kurtarmaya yetmiyor.

Macera oyunları dünden bugüne birçok değişikliğe uğradı. The era of Maniac Mansion and Loom'dan The Curse of Monkey Island'a, Sam & Max'den Leisure Suit Larry ve King's Quest serilerine, Gabriel Knight'dan Phantasmagoria'ya kadar birçok oyun zamanında büyük yankı uyandırmış ve kullanıcıların büyük ilgisiyle karşılaşmıştı.

O zamanlar, HDD'de 5-10 GB yer kaplayan oyunlara nazaran nispeten daha az yer kaplayan ve disketler ile oynanabilen bu oyunlardaki bulmacaları çözmek de pek kolay değildi. Bu nedenle hile sitelerinin sayısı o günlerde artmaya başlamış ve bu oyun tutkunları, bilmece ve bulmacaları çözmek için birbirleriyle iletişime geçmeye başlamıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Monkey island!! Çok güeldi

Kalksın ortadan tamamen bu tür oyunlar. Hiç oynamam oynayanıda görmüyorum. Devir Mükemmel grafiklerle bezenmiş fps türü oyunlar ve strateji oyunları devri.Tabiki fifa pes gibi futbol oyunlarını ve araba yarışlarını unutmamak lazım.

Curse of Monkey Island 2 CD ve orjinali vardı bende! Çok güzel oyundu ah ah tabi cd den geliyordu veriler, hepsi yüklenmiyodu

Merhaba ben şu monkey island ı oynamayı çok istedim ama bulamadım... bunlar sonuçta eski oyunlar bunlar bedava dağıtan bi te yok mu? ... resimlerde the curse of monkey island ve broken sword dikkatimi çekti ;)

bana kalırsa en büyük sebep yeni neslin sabır denen erdemi bilmemesi ve aklını zorlamayı pek tercih etmemesi...

Monkey Island ı daha 2 hafta önce indirmiştim daha oynamak nasip olmadı ama bu haberi gördükten sonra ve macera türü oyunları oynamayı seven biri olarak hemen yarın oyuna başlamalıyım :)

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir