Macera oyunlarının sonu mu geliyor?

Analiz: Geçmişte büyük sükse yapan macera oyunları artık ölüm döşeğinde. Peki ama neden?

Macera oyunları neden ölüm döşeğinde?

Macera oyunları neden ölüm döşeğinde?

Macera oyunları, 3D teknolojisinin gelişmesiyle birlikte kırılma noktasından düşüş trendine girmeye başladı. O günden bu yana bu oyunların popülerliğini iyice kaybetmesinin asıl nedeni kullanıcıların bu oyunlara burun kıvırmasından ziyade bazı dış faktörlerin bu duruma neden olduğunu belirtmek gerekiyor.

Bu nedenlerin başında hiç şüphesiz yıllardır yazılım dünyasının en büyük derdi olan korsan kullanım geliyor.

Oyunların kopyalarının gerçeğinden çok satmasıyla beraber, uzun bir zaman çaba gösteren ve uykusuz saatleri göze alan oyun geliştiricileri, korsan kullanım yüzünden bu tür oyunları yapmaktan soğumaya başladılar. FPS ya da strateji oyunları bu kaybı biraz olsun satışla karşılayabilirken, macera oyunlarının orijinal satışı durumu karşılamak için yeterli olmuyor.

Korsan kullanımla beraber daha az yatırım almaya başlayan bu oyunlar, bugün en dip seviyeyi gördü denilebilir. Yakın zamanda macera oyunları tamamen ortadan kalkarsa hiç kimse şaşırmamalı.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Monkey island!! Çok güeldi

Kalksın ortadan tamamen bu tür oyunlar. Hiç oynamam oynayanıda görmüyorum. Devir Mükemmel grafiklerle bezenmiş fps türü oyunlar ve strateji oyunları devri.Tabiki fifa pes gibi futbol oyunlarını ve araba yarışlarını unutmamak lazım.

Curse of Monkey Island 2 CD ve orjinali vardı bende! Çok güzel oyundu ah ah tabi cd den geliyordu veriler, hepsi yüklenmiyodu

Merhaba ben şu monkey island ı oynamayı çok istedim ama bulamadım... bunlar sonuçta eski oyunlar bunlar bedava dağıtan bi te yok mu? ... resimlerde the curse of monkey island ve broken sword dikkatimi çekti ;)

bana kalırsa en büyük sebep yeni neslin sabır denen erdemi bilmemesi ve aklını zorlamayı pek tercih etmemesi...

Monkey Island ı daha 2 hafta önce indirmiştim daha oynamak nasip olmadı ama bu haberi gördükten sonra ve macera türü oyunları oynamayı seven biri olarak hemen yarın oyuna başlamalıyım :)

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir