Macera oyunlarının sonu mu geliyor?

Analiz: Geçmişte büyük sükse yapan macera oyunları artık ölüm döşeğinde. Peki ama neden?

The Curse of Monkey Island'dan Grim Fandango'ya

The Curse of Monkey Island'dan Grim Fandango'ya

Ancak bilgisayar teknolojisi hep aynı kalmayacaktı. Disketlerden CD'lere taşınan oyunlarla beraber, donanım teknolojisinin gelişmesiyle birlikte Grim Fandango, Broken Sword ve I have No Mouth and I Must Scream oyunları ortaya çıkmaya başladı.

Özellikle Broken Sword ve Grim Fandango, o günün donanım teknolojisi düşünüldüğünde alanında oldukça iyi oyunlardı.

Bilmece ve bulmacaların zorluğu nedeniyle günlerce, haftalarca, hatta aylarca PC başından bir türlü kalkamayan kullanıcılar, bu macera oyunlarıyla yatıp kalkıyordu o günlerde.

Zaman ilerledikçe donanım teknolojisi daha da ilerledi ve 3D teknolojisi ile birlikte macera oyunlarından da kullanıcılar daha çok şey beklemeye başladılar. Ancak kazın ayağı hiç de sanıldığı gibi değildi.

Donanımsal gelişmelerle birlikte oyunların grafik kalitesinin artması, macera oyunlarına pek de yaramamıştı. Syberia gibi oyunlar her ne kadar eski macera oyunlarının havasını kullanıcılara vermeye çalışsa da bunda pek başarı olamadı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Monkey island!! Çok güeldi

Kalksın ortadan tamamen bu tür oyunlar. Hiç oynamam oynayanıda görmüyorum. Devir Mükemmel grafiklerle bezenmiş fps türü oyunlar ve strateji oyunları devri.Tabiki fifa pes gibi futbol oyunlarını ve araba yarışlarını unutmamak lazım.

Curse of Monkey Island 2 CD ve orjinali vardı bende! Çok güzel oyundu ah ah tabi cd den geliyordu veriler, hepsi yüklenmiyodu

Merhaba ben şu monkey island ı oynamayı çok istedim ama bulamadım... bunlar sonuçta eski oyunlar bunlar bedava dağıtan bi te yok mu? ... resimlerde the curse of monkey island ve broken sword dikkatimi çekti ;)

bana kalırsa en büyük sebep yeni neslin sabır denen erdemi bilmemesi ve aklını zorlamayı pek tercih etmemesi...

Monkey Island ı daha 2 hafta önce indirmiştim daha oynamak nasip olmadı ama bu haberi gördükten sonra ve macera türü oyunları oynamayı seven biri olarak hemen yarın oyuna başlamalıyım :)

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir