Macintosh'u da vurdular!

2013 yılı, Apple'ın Macintosh kullanıcıları için çok kötü bir sürprizle başladı!

Macintosh'u da vurdular!

Rakiplerine kıyasla daha kapalı olduğu için kötü amaçlı yazılımlardan daha iyi korunan Apple sistemlerinin, sanılandan çok daha kırılgan olduğu anlaşıldı: Rus güvenlik firması Doctor Web, Mac OS X sistemleri etkileyen kötü amaçlı yazılım sayısında 2013 başlarından itibaren ciddi artış olduğunu açıkladı. Firmayı asıl endişelendirense tehlikenin boyutundan çok niteliği.

Firmanın yaptığı açıklamaya göre yakın bir tarihte keşfedilen Trojan.Yontoo.1 gibi yeni nesil kötü amaçlı yazılımların, bulaştıkları Mac OS X sistemlere adware tarayıcı eklentisi indirip kurabildiği anlaşıldı. Her gün sürekli kötü amaçlı yazılımlar ve virüslerle uğraşmaktan güvenlik konusunda doğal bir içgüdü geliştiren PC kullanıcılarının aksine nispeten "dokunulmaz" kabul edilen Apple sistemlerine alışmış olan kullanıcıların, video sitelerinde görülen "eklentiyi yükle" gibi mesajları genellikle kabul ettiği söyleniyor. Bu mesajdaki linke tıklayan kullanıcılar Troja.Yontoo.1'in indirildiği siteye yönlendiriliyorlar.

Doctor Web, güvenlik konularında nispeten deneyimsiz olan Apple kullanıcılarının neredeyse her kötü amaçlı yazılım tuzağına düştüğünü belirtiyor.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

:) Apple çok güvenli ve stabil canım h kasmıyor diyenler sadece internete girenler herlde 2011macbook Pro var ısınma,fan sesi yavaşlık donma hepsini yaşadım iki büyük veri tabanı bide 3d render alan program sistem bildiğin Windows :)

@25 Mar 2013 19:03 Sallama canım sallama... rüyuan da mı gördün macbook u çiçeğim.

benim paramla, benim sistemimi, benim isteğim dışında, korumaya çalışan görünüşte iyi niyetli gerçekte insanların cebindeki parada gözü olan janjan firması, sahte robin hood :)

@25 Mar 2013 19:17 saçmalığın sınırlarını zorlayan ayın en absürd yorumu olarak bunu seçiyoruz :=)

@25 Mar 2013 20:26 sen absürd yorum seçesin diye var zaten o yorum absürd konulardan iyi anladığın belli uzmansın bu konuda sanırım :0

Her zaman ki gibi hayatlarında Mac kullanmamış ve görmemiş garip toplumun absürd ucubeleri yine komik yorumlarıyla bizleri eğlendiriyorlar :)

Çok merak ediyorum bu apple düşmanlığı ne olacak, yok yavaş yok paranızı çalıyor yok bilmem ne ya bu eziklik nedir, win 3.1 den beri windows kullanıyordum win8 dahil bütün sistemlerini kullandın sizin gibi facebookda hatun tavlamak yada mynette okey oynamak için değil bilgisayarın hakkını vere vere kullandım ve bilgisayar üzerinden ekmeğimi kazanıyorum yıllardır. Arkadaşlar bir şeyi kötülerken yada taraf tutarken içinizdeki hayvana bir çüş diyin ya yoksa biri çıkar ve çüş der ne bu böyle ya yorumları okurken inanın insanın sinirleri bozuluyor evet şu anda apple kullanıyorum 1.5 sene oldu en ağır tasarım programlarından en dandik oyunlara kadar çalıştırıyorum her iki sisteminde kendine göre artıları eksileri var bunları söylemek dururken sanki çok pc den anlarmış gibi hönk hönk konuşmak nedir ya biraz saygı Allah billah aşkına biraz saygı çok bir şey değil cenenizi tutup objective olmaya çalışın yeter becerebilirseniz.

@25 Mar 2013 19:35 kraldan çok kralcı sanane be insanlardan

@25 Mar 2013 19:35 peki sizin bu apple savunucu avukatlığınız niye

mac os x olsunda zararlılar önemli değil onlarada sanal işletim sisteminde gireriz :D

3 tane işletim sistemi değiştirdim (Snow Leopard-Lion-Mountain Lion) masa üstümdeki bir dosyanın yeri bile değişmemiş bir şekilde geldi, hata çatır çatır çalışıyor, hard disk doluya yakın. Daha virüs sıkıntısı yaşamadım, seninki gibi bir durum olmadı. Windows ile hayal et bunu xp-vista-7 yada vista-7-8 şeklinde acaba o sistem ne halde olurdu?

bağışıklık sistemi güçlü olan Windows bunu söylemeye gerek yok heralde her gün biri bi açık buluyor sonra Windows yama yiyor. keşfedilmemiş açık sayısı daha fazla olan mac daha mı güvenli şimdi... bugün mac e bi virüs çıksa bir yıl sonra anca bulunur.

olay %100 gerçek blogumda nasıl bulunur ve temizlenir videosuile koydum... :) hadi bunuda inkar edin... hani trojan, virüs işlemezdi?

Bu aralar Apple'a çamur atmak moda oldu, Apple görmemiş garibanları sevindirir ancak bu tür haberler...

mac os diye orijinal bir işletim sistemi yok. freeBSD linux üzerine giydirilmiş bir MAC grafik arayüzüdür kendisi. linux bile virüs kaynıyor, babası Unix ilk bilgisayar virüsünün yazıldığı sistemdir. dünyanın en iyi bilgisayarcıları PC üzerinde çalışıyor. apple camiasında ise, sadece appledaki sosyetik geliştiriciler ve bir de piyasadaki bol gelirli kullanıcıları var. güvenlik hissini yaratan şey dar alana sıkışmış bu feodal yapılanma ve uzmanlıktan uzak hazırcı kullanıcı kitlesidir. ne biliyorsun da konuşuyorsun diyenlere de, çöle atılan lisalardan beri bu sektörde olduğumu belirteyim. bu alemin ve sistemlerin, dillerin ciğerini bilirim. şimdi dağılın!

19:03 cocukmusun yaw niye yalan soyleme ihtiyaci duyayimki ? Napayim web cam acip gosteeyimmi :) hey allahim seviye sifir.

mac os x kullanicisiyim 4 yildirda kullaniyorum su ana kadar hic hacklenmedim cünkü arkadaşımız hiç birşey bilmeden yaptığı yorum çok yanlış madem türkiyede para vermiyorsun o tamam ama dibimizde arabistan var orda bir imac ve ya iphone u burdaki fiyatının yarısına veya daha azına bulabiliyorsun

konu mac, imac, iphone filan olunca nedense yorumlar çok uzun ve yorucu oluyor :) herkes ihtiyacına uygun sistemi kullanır boşverin. bir hevesle mac almıştım ama 3 ay sonra sattım, çünkü benim işime gelmiyordu, kötümüydü derseniz, hayır gayette iyi bir sistem... şu an win 8 kullanıyorum, genelde eleştirildiği halde ben çok memnunum... herkes kendine uygun olanı kullanır sonuçta... ps filan kullansaydım mac alırdım nedir yani.. o kötü bu çok iyi bu tu kaka:) nedir ki yani...

Apple fanboyları hemen korumaya almış... Mac hiç bir zaman güvenli olamaz uyumayın...

Apple Fanboyu Değilimde Doctor Web ne Kardeş Bu Yazılım Esetin Avast'ın Tırnağı Bile Olamaz ki

windowsda ki gibi çeşitli exploitleri yok (bknz: IE serisi) en azından kullanıcıyı kandırarak yükletiyor kendini (bknz: fake applications & antiviruses) yine root şifresi, yine kullanıcı aptallığı. mimari olarak güçlüdür mac os x. Mac mini üstünde windows 7 kullanıyorum donanımından gayet memnunum fakat os x'e alışamadım bir türlü. Ne apple ne Microsoft hiç birini savunduğum yok. Aşağı sakal yukarı bıyık olayına benziyor. Yinede şuan için bilinçli kullanıcılar için en iyisi bir mac yada linux pc windowsun daha iyi korunması için daha çok zamana ihtiyacı var.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir