MacOS X'te inanılmaz tehlike!

Apple'ın MacOS X işletimsisteminde ortaya çıkan bu açık, hemen herkese "yok artık" dedirtti!

Apple'ın masaüstü işletim sistemi OS X, son zamanlarda milyonlarca OS X makinesine bulaşan bir zararlı ve hemen ardından ortaya çıkan SabPub adındaki Java açığı nedeniyle zor günler geçiriyor.

Ancak Apple için OS X açısından şanssız günler devam ediyor. Güvenlik araştırmacısı David Emery'nin keşfine göre Apple'ın son güncellemesi Lion 10.7.3, kullanıcı parolalarını düz metin olarak saklayacak şekilde ayarlanabiliyor. Makaleye göre, Lion'dan önce FileVault şifrelemesini kullanan, ardından Lion'a yükselten makineler açığa sahipler.

Dosyaya sadece yönetici grubundaki kişiler erişebildiğinden riskin düşük olduğu söylense de, taşınabilir disklerde veri şifrelemeye güvenen kurumlar için bunun geçerli olmadığı bir gerçek. Zira günlük dosyası, bilgisayarı firewire disk modunda açarak rahatlıkla okunabiliyor. İşin ilginç yanı ise bu sorunun Şubat ayında keşfedilmiş, ancak şimdiye dek hiçbir onarım yapılmamış olması.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

belki yapiyorlar ne biliyorsunuz yapmadiklarini? bir sabah gelir guncelleme merak etmeyin apple a guvenin.

Steve'i cok arayacak apple herhalde..
her gecen gun geriye gidiyor yazik

Lion benim kullandigim tum OS X'ler icinde en cok bug'a sahip olani! Umarim yeni cikacak sistemde daha dikkatli olurlar...

Dikkat edin "java"acigi.. Osx tas gibi ama taseronlarda is yok.Gecenlerde de burada microsoft office uygulamsinin aciklari yuzunden virus tehdidi yaziyordu. Asil tehdit microsofttur.

belki yapiyorlar ne biliyorsunuz yapmadiklarini? bir sabah gelir guncelleme merak etmeyin apple a guvenin
----------------------------------------------------
sen güvenmeye devam et :)))))))))))

Bu açığı kullanarak birinin bilgisayara sızması için çalması lazım öyle virüsler falan uzaktan olması imkansız. Ve bu tarz açıklar şuan her sistemde mevcut tek sorun güncellemenin gecikmesi.

O açık değil özellik...

bir suru guvenlik acigi oldugu kesin... hala virussuz dedikleri Mac Osx bu mu? hahaha...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir