Macun deyip geçmeyin: Coolaboratory Liquid Pro

PC'lerin gürültülü çalışmalarının sebebi genelde işlemcinin aşırı ısınması ve bundan dolayı fan sisteminin işlemciyi soğutabilmek için normalden çok daha hızlı dönmesidir. Peki her şey bu kadar basit mi?

Elbette hayır. İşlemci ile fan arasında olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir ürün daha var: Evet, birçoğumuzun pek dikkat etmediği termal macundan bahsediyoruz. Termal macunun kalitesi, ısı iletiminin daha etkili olmasını sağlayabiliyor. Bu da fanın normal dönüş hızıyla bile işlemciyi gerektiği gibi soğutabilmesini beraberinde getiriyor.

Bu alanda oldukça iddialı olan ürünlerden birine, yani SGE Engineering'in Liquid Pro adlı ürününe dikkatlerinizi çekmek istiyoruz. Liquid Pro %100 sıvı metalden oluşan bir ısı iletkeni. Tıpkı civa gibi oda sıcaklığında sıvı halde bulunan Liquid Pro zehirli değil ve birçok üründe kullanılmak üzere tasarlanmış.

Normal termal macunlar çeşitli metal ve grafit tozları ile metal oksitlerden oluşur. Bu tarz bir karışımın termal macun olarak adlandırılmasının sebebi, havadan daha iyi ısı iletimi sağlaması. Ancak günümüzün işlemcileri için bu yeterli değil elbette. Coolaboratory Liquid Pro adlı ürün, silikon ve çeşitli oksitler gibi zararlı maddeler içermiyor. Özel formülü son derece etkili ısı iletimi sağlıyor. Öyle ki Coolaboratory Liquid Pro'nun testlerimizde ucuz termal macunlara kıyasla 20 dereceye ulaşan farklar yaratabildiğini gördük.

Macun deyip geçmeyin: Coolaboratory Liquid Pro


Daha çok bakır, gümüş ve nikel esaslı soğutma sistemleri için tasarlanmış olan bu ürünü alüminyum soğutucularla kullanmamaya özen göstermek gerekiyor. Her ne kadar sıvı görünse de, bu macunun taşma olasılığı yok. Ayrıca kullanım süresi de sınırsız. Kaynama noktası 1.500 derece olan bu ürün, profesyonel kullanıcılar ve overclock tutkunlarının yeni gözdesi olacağa benziyor.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

merhaba! yardım için buraymı yazılır çok iyi bilmiyorum ama başka yer bulamadım lütfen yardım ekibine ulaşırsa çok sevinirim:):):)
!öncelikle geçmiş bayramınızı kutlarım. ben hakkaride oturuyorum sizlere bir kaç sorum var ve bir kaç konudada yardımcı olmanızı istiyorum .ben kendime yeni bilgisayar aldım ama bilgisayar hakkında hiç bir şey bilmiyorum yaniaçma kapatma nette geziyorum dosyalar indirme yükleme gibi harkesin bildiği ufak tefek şeyleri biliyorum sadece onlarıda gerçi tam yapamıyorum ben bilgisayarımı aldıktan tam bir hafta sonra bilgisayarıma xp tarafından desteklenmiyor diye bir mesaj geldi neyse sorduk formt.çekilmesi lazım dediler çektik ama tam üç kez daha bozuldu ben derginizi bir arkadaşımda gördüm bir yıl önce çok önemli ve gerekli bilgiler vardı ama daha sonra ulaşamadım şimdi netetn takip ediyum sizden isteğim bana bilgisayar hakkında bilgi sahabi olabileceğim güvenülir ve ayrıca mümkünse yazdıkları şeylerin ne anlama geldiğini yazan bir kaynak önermniz ayrıca çünkü çok büyük problem yaşıyorum bu konuda hiç bir şey anlamıyorum bozulduğunda bile ne olduğunu anlatamıyorum ee tabi şimdi ben aman ben haerşeyi bileyim demiyorum sadece gerçekten doya oluşturmayı bile doğru dürüst beceremiyorum temel vee önemli bilgiler içeren bir kaynak önermenizi istiyorum şimdi diyeceksinizki e kardeşim madem bilmiyorsun o zaman neden bilgisayar alıyorsun iyice bir öğrende ondan sonra al :):):)şimdi benim kardeşim lise birinci sınıfı il birincisi olarak bitirdiği için bilgisayar hediye ettiler yani o şekilde aldık yoksa ömür billah alamzdık:):):) telekom hediye etti belki duymuşsunuzdur ülke genelinde yapıldı e amaç her eve bilgisayar sokmak :):):)ama çok işe yarıyor yarıyorda biz bilmiyoruz kullanmayı yardımcı olursanız çok sevinirimgerçekten en azından harcadığımız paralar boşuna gitmesin adam akıllı bir şeyler yapabilelim.ayrıca ben derginize abone olmak istiyorum bu konudad yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü burda haer zaman bu dergiyi bulamayabiliyoruz iki üç ay gelir sonra getirmiyorlar hangisine daha çok rabet varsa onu gatiriyorlar o yüzden ben düzenli olarak ulaşabilmek için abone olmak istiyorum bana nasııl olcağımı ve ödemeleri nasıl yapabileceğim konusundada yardımcı olursanız çok sevinirim biliyorum çok uzun oldu ama cevabinizi bekliyorum başarılarınızın devamını diler şimdiden çok teşekkür ederim.

en iyisi bir bilgisayar kursuna basla yada chip sitesının yaptı pc ögrenme kursuna katıl ok. sen de okadar cok uzun yazmıssınkı bunu okumak icin insan baya vakıt alır konularımızı kısa ve öz tutalım .....

nedenmı desteklemıyor anlatayım turktelekomun verdigi bilgisayarlar bizim gözümüzde duzgun calısmıyor onu bılmem ama senın kullanma seklınede bakmak lazım virus programı varmı guncellemeleri yaptınmı onada dikkat et sonra buraya yaz ok.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir