Magnet bağlantıları nasıl çalışıyor?

Torrent indirmeye gerek bırakmayan Magnet bağlantıları nasıl çalışıyor? Cevabı maklemizde

The Pirate Bay, geçtiğimiz günlerde .torrent dosyaları yerine Magnet kısayollarını kullanacağını açıklamıştı. Dev paylaşım sitesi, .torrent dosyalarının kendilerine zaman ve alan kaybı yaşattığını söylemişti. Magnet bağlantıları, .torrent dosyalarının aksine, herhangi bir bant genişliğine ihtiyaç duymuyorlar. .Torrent dosyaları kadar iyi çalışmasalar da, zamanla onlara alışacağız gibi görünüyor.

Magnet bağlantılarının nasıl çalıştığını, magnet kullanmanız halinde nasıl bir fark oluşacağını makalemizin ilerleyen sayfalarında size ayrıntılarıyla açıklayacağız.

Magnet bağlantıları nedir?

Magnet bağlantıları nedir?

Magnet, yeni bir dosya paylaşım teknolojisi değil ve Freenet, eDonkey 2000 gibi paylaşım programları da 2002'lerde benzer yöntemlere başvuruyordu. Standart şu an gelişmekte olsa da, magnet'ler eskiden p2p ağlarının faydalandığı aynı teknolojiyi kullanıyor.

.torrent dosyalarının aksine magnet'ler, bir web sayfasına sadece bağlantı olarak yerleştirilebiliyor. Bu bağlantı, birkaç bölümden oluşuyor ve magnet: tanıtıcısı ile başlıyor. Bağlantılarda "exact topic" ("tam konu") (xt?xt=urn:btih:) , "BitTorrent info hash" ("BitTorrent bilgi hash'ı") ve zaman zaman tracker bilgileri (tr) ve isim verilerinden (dn) oluşuyor. Magnet bağlantısını oluşturan parçaların belirli bir sıraya sahip olması şart koşulmuyor.

Aşağıda Linux Mint'in The Pirate Bay'deki magnet bağlantısını görüyorsunuz:

magnet:?xt=urn:btih:2e99d97f1768644a86a8e99bfd80c816490f959b&dn=Linux+Mint+Debian+%5B201101%5D+%5BISO%5D+%5B32-Bit%5D+%5Bgeno7744%5D+&tr=udp%3A%2F%2Ftracker.openbittorrent.com%3A80&tr=udp%3A%2F%2Ftracker.publicbt.com%3A80&tr=udp%3A%2F%2Ftracker.ccc.de%3A80

Bu bağlantılar, diğer eşlerden direkt olarak indirme işlemine başlamak üzere (bağlantıdaki tracker bilgisi yoluyla veya dağıtımlı hash tabloları ile (DHT) ve eş değiş tokuşu ile (PEX)) gerekli tüm bilgilere sahip olurlar.

DHT & PEX

DHT & PEX

Bu iki teknoloji de yeni değiller ve muhtemelen senelerdir onları kullanıyorsunuz. Aynı dosyayı indirenleri tracker olmadan birbine bağlayan DHT, ilk olarak 2005'de tanıtılmıştı. DHT, Pirate Bay'in bir süredir peşinden koştuğu tracker'sız torrent olgusunu ortaya çıkarıyor.

Herhangi bir tracker bilgisi olmayan (tr) bir magnet bağlantısına tıkladığınızda, ilk eş DHT ile bulunur. Bir eş bulduktan sonra eş değiş tokuşu da (PEX) devreye girer.

PEX, DHT'ye benzer bir konsepttir. Ancak tracker veya DHT ile iletişim kurmadan kullanıcı topluluğu arasına yeni bir eş ekleyemez. PEX'in kullandığı yöntem, istemcinizin bağlı olduğu eşlere, onların hangi eşlere bağlı olduğunu sormaktan geçer. PEX, indirmeye başlarken faydalı olmayabilir, ancak bir tracker'ı veya kullanıcı topluluğunu DHT ile sorgulamaktan daha iyi sonuç verir.

Tüm bunlar sizi nasıl etkiler

Tüm bunlar sizi nasıl etkiler

İndirilebilir .torrent dosyalarından magnet bağlantılarına geçtiğinizde büyük bir değişim yaşamayacaksınız. Ancak birkaç küçük fark var. Öncelikle magnet bağlantılarını destekleyen bir istemciye ihtiyacınız var. uTorrent, BitComet, Vuze, Transmission, qBitTorrent ve Deluge, magnet bağlantılarını destekliyor.

Magnet'in bir dezavantajı ise hangi dosyaları indireceğinizi seçmenize izin vermemesi. Ancak torrent inmeye başladıktan sonra dosyalarınızı rahatlıkla seçebilirsiniz.

Peki magnet bağlantıları, tracker'ları nasıl etkiliyor? İndirilebilir .torrent dosyalarının olmaması, bant genişliğinden tasarruf sağlıyor. Bunun yanında magnet bağlantılarını e-postada, mesajlaşma yazılımlarında ve benzeri alanlarda paylaşmak daha kolay.

Magnet bağlantıları, mirror yönetimini kolaylaştırırken telif hakkı yürütücülerinin işini zorlaştırıyor. Zira kapatılan bir sayfanın tekrar aynı içerikle açılması çok kolay oluyor. DHT ise tracker'ın kapanması halinde bile dosyanın indirilmesine izin veriyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Çok teknik bir dil kullanılmış, anlaşılması biraz zorlaşmış konunun.

Sevgili Chip editorleri,
Durumumu kisaca ozetlemek gereirse; hic bir sey anlamadim.

make-believe'e katiliyorum...

ben magnet kullanıyorum. içerik gözükmüyor ama sonradan hallediyorum.

yanlış anlamadıysam bu sistemle ratio ve seed oranları da takip edilemeyecektir dolayısıyla üyelik sistemi olan belli oranda gönderme şartı koşan siteler tarafından tercih edilmez

daha açıklayıcı bir dille yazılsaymış biz de bir şeyler anlarmışız makaleyi okumadan önceki magnet bilgimle okuduktan sonraki magnet bilgim arasında neredeyse hiç bir fark yok

aslında çok da teknikl değil. torrent i indirmen için tahmini 120 kb lık ufak bir dosya indirip , ona tıklayıp gerçek dosyayı indiriyorsun. Magnet te ise bu ufak dosyayı indirmeden direk ana dosyayı indiriyorsun. Torrent in avantajı ise ana dosyayı indirmeye başlarken ( eğer birden çok parçadan oluşuyorsa ) istediğin parçasını seçebilirsin. Magnet te komple hepsini indirirsin

bildiğimide unuttum :)

nasıl 100 120 kb lik dosyalar siteler için bant genişliği problemi oluşturabilir??

120 kb dan ne olacak laf olsun torba dolsun işte :)

ben bi üniversite bitirip geliyorum

Çok parçalı torrentten indirmek istediğim dosyayı seçip indirememek çok kötü oldu. Çare bulunmalı buna.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir